22 Ağustos 2019 Perşembe

Romanya Kaptanından Mektup Var

Laurentiu Lica’nın Kaptan Olarak Sorumluluğu Büyük

11 Mayıs 2019 Cumartesi 06:37
Romanya Kaptanından Mektup Var
 Herkese merhaba!

Ben Romanya erkek milli takımının kaptanı Laurentiu Lica ve Fransa ile aynı grupta CEV EuroVolley 2019 Erkeklerde oynamaktan çok mutluyum. Benim için voleybol kariyerim ve özel hayatım açısından Fransa çok şey ifade ediyor.

Montpellier'de oynayacağımız EuroVolley'i Fransa ile açacağız, hiçbir şey daha heyecan verici olamaz, ama size nedenini söyleyeyim. Birçok şey beni Montpellier'e yaklaştırıyor.
Çok fazla hatıralarım var, ama hepsinden en güzel olanı kesinlikle biliyorum. Bu büyük bir voleybol zaferi veya sansasyonel bir olay değil. Bu benim için çok tatlı olay, orada küçük kızım Emea'nın ilk adımlarını attığı Charles de Gaulle meydanında gerçekleşti. Bunu unutabilmenin imkânı yok, ne de Palavas-les-Flots'un ötesindeki yürüyüşler ya da Emea'nın sadece sevdiği hayvanat bahçesindeki sonsuz yürüyüşleri.

Fransa'da oynadığım ilk takım Korsika'daki Ajaccio idi. Koçum Ngapeth kardeşlerin babasıydı ve ilk yıllarında bile benim için mükemmel bir ödüldü. Şampiyonada en çok sayı üreten yabancı smaçör bendim.

Ondan sonra, iki yıl boyunca Beauvais'e gittim ve muazzam bir şekilde ilerleme kaydettim. Bu takımla Fransa Kupasını kazandım ve aynı sezon şampiyonlukta beşinci olduk.

Ondan sonra muhteşem bir şehir olan Montpellier’e geldim. Kültür ve eğlence dolu sakin bir şehir. Belki de  biraz üzgünüm çünkü taraftarlar için sadece Fransa Kupası finaline varabildik, ancak Lyon'a kaybettik. Montpellier'in destekçileri daha fazlasını hak ettiğinden, o sezonun 10.luğu beni hiç memnun etmedi.

Montpellier'den sonra Chaumont ve Martigues'de oynadım ve ardından Romanya'ya geri döndüm.

Şimdi, Fransa'da EuroVolley 2019'un grup maçlarını oynayacağımızı öğrendiğimde neden çok mutlu olduğumu anlamışsındır. İyi bir ekibimiz var ve umarım  seyirci karşısında kendimizi en iyi şekilde gösterebiliriz. 24 yıllık bir aradan sonra kalifiye olabilmek bizim için çok önemli. Bizim jenerasyonumuzun etkisi Finlandiya ile yapılan ikili maçta da hissedildi.

Bence azim bu nesli, çok fazla yenilgiyi, çok fazla başarısızlığı karakterize eden kelimedir, ancak biz ilerlemeye devam ettik. Doğru yolda olduğumuzu biliyorduk ve şimdi başardığımızı görüyoruz ve  göstereceğimiz çok şey olan Fransa'daki maçları dört gözle bekliyoruz.

Tabii ki, benim için takımın kaptanı olarak sorumluluğum daha büyük; Çocukları bu gruptan kalifiye olabileceğimize, büyük takımları yenebileceğimize ikna etmeliyim. Gençleri ya da genç oyuncuları bu konuda kapasitemiz olduğuna ikna etmek zorundayım.

Anahtar Kelimeler: EuroVolleyM

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV