20 Eylül 2019 Cuma

Seda Uslu'dan Sporcuya Saygı

Son günlerde yorumlarda, eleştirilerde sporculara karşı söylemlerden sizler de rahatsız oluyor musunuz? Kısa bir süre önce aktif voleybol yaşantısını noktalayan Milli pasör Seda Uslu, sporcu olmak ile ilgili düşüncelerini, tecrübelerini ve duygularını dile getirdi. Belki okuyup eleştiri ve yorumlarınızı yaparken işiniz için yararlı bilgiler edinebilirsiniz. Seda Uslu ve Sporcuya Saygı.. Haberin devamında...

10 Eylül 2019 Salı 16:37
Seda Uslu'dan Sporcuya Saygı
 Sporcu olmak, sadece izleyenlerin sahada performansını izlediği kadarı ya da o maç sabahı antrenmanı, ya da maç antrenmanları, ya da sezon öncesi antrenmanların katılmak değildir. 

Sadece aylarca süren kamplarda yapılan, canın istese de istemese de yaptığın, ağrın olsa da, ateşin çıksa da, regl olsan da, sıcakta veya soğukta, parkede ya da betonda yaptığın istikrarlı çalışmalar tekrarı bile değildir. 
Haftada en az 2-3 kez yapılan video ve taktik toplantılara, ortalama 8-10 adet, ortalama 2,5 - 3 saat süren antrenmanlara aylarca devam etmek, bazen yenilmek, bazen yenmek de değildir. 

Sporcu olmak; 
Bazen iyi oynayabilmek, bazen becerememek ama her seferinde azimle çalışmaya devam etmek, yorgunluğa sabretmek, fedakarlığa katlanmak, aileni, arkadaşlarını geride bırakmak, uğruna uzaklara gitmek, yalnız başına hayat kurmaya çalışmak, çocuk dediğin yaşta, oyun oynamak yerine yaptığın sporu koymak, kendini keşfetmek, obsesif şekilde o işi kafaya takıp tekniği binlerce, milyonlarca kere tekrar etmek, iyi veya kötü bir daha denemek, düzeltmeye çalışmak, sakatlanırsan toparlanıp geri gelmeye çalışmak, en iyi halinle dönüşü denemek, takım arkadaşının da elinden tutmak, ortak amaç uğruna mücadeleyi öğrenmek, antrenörünü mahcup etmemek için didinmek, üstündeki forma için mücadele etmek, bunu aylarca ve yıllarca istikrarla devam ettirmektir. 

Kendi dalında elit seviyeye gelmiş sporcuların en az 10-15, belki de 20-25 yılında işte, şu ufacık kısmını anlattığım çabaları ve emekleri vardır.  Belki maç izlerken saygıyı neden hak ettiklerini anlatabilir.  

Saygılarımla
Zeynep Seda Uslu

Anahtar Kelimeler: Seda Uslu, Sporcu Olmak

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV