19 Temmuz 2019 Cuma

Türk Hakemliği kabuk değiştiriyor

Önümüzdeki sezondan itibaren uygulamaya alınacak esaslar sayesinde Türk Hakemliği için devrim niteliğinde gelişmeler ve değişiklikler yaşanacak.

07 Mayıs 2019 Salı 13:15
Türk Hakemliği kabuk değiştiriyor
Türk Voleybolunda sezonun bitmesi ile birlikte, Türk Hakemliğinde yeni sezon için çalışmalar, iyileştirmeler ve gelişmelere için hazırlıklar başladı.

Önümüzdeki sezondan itibaren uygulamaya alınacak esaslar sayesinde Türk Hakemliği için devrim niteliğinde  gelişmeler ve değişiklikler yaşanacak.

Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu, 2019-2020 Sezonu öncesi hakem klasmanları da dahil olmak üzere köklü değişiklik ve yenilikler için düğmeye bastı.

Her sezon öncesinde gerçekleştirilen seminer ve devamında yapılan sınava göre belirlenen klasmanlar, bu sezon farklı bir şekilde gerçekleştirilecek. MHGK, bu sezon önce sınav yapacak ve klasmanları belirleyecek. Ardından, muhtemelen 23 Ağustos - 8 Eylül 2019 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek olan 2019 CEV A Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası'nı da kapsayacak şekilde bir seminer organizasyonu yapılması düşünülüyor.

Hakemlere İngilizce yeterlilik sınavı geliyor.

Yine yeni sezondan itibaren geçerli olacak önemli bir yenilik de yabancı dil konusunda yaşanacak. Yeni sezondan itibaren klasman değerlendirmelerinde hakemlerin yabancı dil seviyeleri klasman belirlenmesinde önemli yer tutacak. Bu amaçla da tüm hakemler, voleybol oyun kurallarının yanı sıra 20 soruluk yazılı İngilizce sınavına da tabi tutulacaklar. Yabancı dil sınavı sonucunda alınan notlar klasman değerlendirilmesinde dikkate alınacak.

Çok önemli bir değişiklik de hakemlerin sağlıkları ile ilgili olacak.

2019-2020 sezonundan itibaren tüm ulusal ve uluslararası hakemlerin iki yılda bir olmak üzere Nöroloji, Ortopedi, Göz ve Kulak, Burun, Boğaz doktorlarından alacakları raporlarını MHGK’ya göndermeleri gerekiyor.

Sağlık raporlarında yapılan değerlendirmeler, MHGK tarafından bilgi portalına işlenecek. Sağlık raporlarını göndermeyen ya da sağlık raporları uygun bulunmayan hakemler hiçbir müsabakada görev alamayacaklar.

Hakem klasmanlarındaki sayılarda değişiklik yapıldı.

Geçtiğimiz sezon tüm voleybol ligleri 50 A Klasman, 20 AB Klasman, 150 B Klasman ve klasman dışı kalanların haricinde yer alan 368 C Klasman hakem ile yönetilmişti. 2019-2020 Sezonundan itibaren ise 150 olan B Klasman Hakem sayısı 100'e indiriliyor. 

Voleybol Hakem Gözlemcilerine farklı uygulama.

Daha önceki sezonlarda  Voleybol Hakem Gözlemcileri, voleybol hakemleri ile aynı tarihlerde seminere katılım gösterip, aynı tarihlerde sınava girmekteydiler. Gelecek sezon yapılan planlamada ise Voleybol Hakem Gözlemcileri daha sonra belirlenecek tarihlerde seminere katılıp sınava girecekler.


Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre;  2019-2020 voleybol sezonu öncesi ulusal ve uluslararası hakemlere yönelik klasman sınavı, 29 Haziran 2019 tarihinde saat 14:00’te Ankara “The Green Park” otelde yapılacak.


Anahtar Kelimeler: MHGK, Sezon Öncesi

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV