25 Ağustos 2019 Pazar

VOLDER Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek

Voleybolcular Derneği (VOLDER), Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek.

16 Ağustos 2019 Cuma 06:43
VOLDER Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek
Voleybolcular Derneği (VOLDER), Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek.

Eski voleybolcu Gülnur Özfer Görgün tarafından kaleme alınan; 1905-1965 doğumlu 712 voleybol üyesinin yaşam hikayesi, fotoğrafları ve anılarını içeren; 5 cilt, 2218 sayfa ve 10.000'e yakın görselin kullanıldığı dev Voleybol Ansiklopedisi, Türkiye'de ilk defa hayata geçecek olan bir projenin temel taşı olacak.

Bugüne kadar sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar yazılı esere sahip olan Türk Voleybolu'nun 60 yıllık dönemine damga vuran 712 kişilik voleybol paydaşının, gelecek nesillere ulaşması için bir hayal ile başlayan proje, 25 Mayıs'ta voleybolun mabedi TVF Burhan Felek Voleybol Salonu'ndaki Büyük Buluşma'da voleybol severlerle ilk kez bir araya gelen bu dev eser, geliri Dijital Voleybol Müzesi oluşumunda kullanılma şartı ile Voleybolcular Derneği'ne (VOLDER)' e bağışlanmıştı.

VOLDER, hayatında voleybolun kendilerine kazandırdıklarına karşı Türk Voleyboluna değer katma zamanı geldiğine inanan kişiler tarafından kurulmuş ve 2004 yılında Beşiktaş, Fenerbahçe, Emlakbank ve Şişli takımlarının katılımı ile gerçekleştirdiği 1. Deniz Esinduy Turnuvası'nın ardından bu kez de Dijital Voleybol Müzesi projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Derneğin Başkanlığını Nuray Sıdkı Uyar yaparken, Saygun Keskin, Abdullah Paşaoğlu, Jeyan Erben, Ferhan Tunçbilek, Levent Özvarnalı, Burhan Dülger, Nalan Suna gibi voleybolumuzun değerli isimleri de VOLDER'in Yönetim Kurulu'nu oluşturuyor. Biz-Ko üyeleri, Semih Soyer de çalışmalara desteğine devam ediyor.

Voleybolcular Derneği, tüm voleybol severlerin arşivlerinde yer alması gereken, Türk Voleybolu'nun 60 yılında hizmetleri ile ön plana çıkan ve voleybolun sportif, antropolojik, sosyolojik yönlerini yansıtan çok önemli bir araştırma ve başvuru kaynağı olması özelliğini de taşıyan bu eşsiz eserin dağıtımı ile ilgili olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Eski ve yeni sporcu, antrenör, yönetici ve hakemlerimiz ile gözlemcilerimizin, basın mensuplarının geçmişteki değerleri tanıması, voleybolumuzun bugün geldiği noktaları bilmesi, sahip çıkması ve gelecek nesillerde de bu gibi eserlerin üretilmesi açısından örnek teşkil eden 5 Ciltlik Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi'nden temin etmek isteyen ve Türkiye'de bir ilk olacak olan Dijital Voleybol Müzesi'ne bir tuğla eklemek isteyenler, öncelikle VOLDER'i sosyal medyada takip etmeye başlayıp, aşağıdaki numaralardan irtibata geçmesi yeterli olacak.

Nuray Sıdkı Uyar: 0 533 446 78 01
Saygun Keskin: 0 542 453 60 12
Semih Soyer: 0 533 216 99 63


Voleybolcular Derneği ve Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi Türkiye'nin voleybol alanındaki ilk dijital müzesini gerçekleştirirken sizlerin desteğini bekliyor.

Facebook adresi: VOLDER
İnstagram: voldertr
WEB: www.voleder.org.tr (ÇOK YAKINDA)
Mail: voldervolley@gmail.com

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV