16 Ocak 2019 Çarşamba

Voleybol dolu Hollywood Filmi Gibi Bir Yaşam

Voleybol Arnold Schulz’un Hayatında Önemli Bir Rol Oynuyor

12 Şubat 2018 Pazartesi 06:55
Voleybol dolu Hollywood Filmi Gibi Bir Yaşam

Voleybol, 1970 yılında eski Alman Demokratik Cumhuriyeti ile dünya şampiyonu olan Arnold Schulz'un hayatında öncü rol oynamaya devam ediyor.

20 yıl boyunca Almanya'nın en kapsamlı voleybol haberlerini veren Schulz'a göre."Fakat şimdi, pratik anlamda voleybol yerine" IT voleybolu "var. Yaklaşık on yıl önce emekli oldum, ama spor beni genç kılıyor.”

Schulz şimdi 74 yaşında. Saçları gri olabilir, ancak başarılı voleybol kariyerinden heyecan ve enerji ile bahsediyor. Futbol oynadıktan ve ilk yıllarda boks yaptıktan sonra 17 yaşındayken voleybola başladı.Ve kısa sürede başarılı oldu.1966 yılında Prag’daki FIVB Erkekler Dünya Şampiyonası’nda En İyi Smaçör ödülünü kazandı. Henüz spora başlayalı 6 yıl olmuştu.

Doğu Almanya, Dünya Şampiyonası’nda 4.cü sırayı elde etti ve bu performansını 2 yıl sonraki Mexico City’de yapılan Olimpiyat Oyunları’nda tekrarladı. Fakat bu sonuçların arkasında, zamanın siyasi kargaşasını örnekleyen bir hikaye yer alıyor.

Alman Demokratik Cumhuriyeti, Sovyetler Birliği’ni yenmeyi planlamıştı ancak maç için çok geç kalmışlardı. Schulz : " Bizden korkuyorlardı. İki saat ısındık. Sadece kendimiz için oynamamız gerektiğini konuştuk. Ancak gecikme nedeniyle oyundan düşeceğimiz belliydi. Salonda beş saatten fazla vakit geçirmek ve 2-3 kaybetmek sonuçta o kadar da kötü değildi."

Ancak o akşam, Doğu Almanya Olimpiyat takımının başkanı, teknik direktör Jenter'e maçın bitiminden sonra rakibin salona geç gelişi ile ilgili resmi protestoyu geri çekmesi talimatını verdi. " Muazzam bir baskı vardı. Önceki Yaz Oyunları'nda Ruslar başarısız olmuştu ve 1968 çok hareketli bir dönemdi. Sonuçta, anlaştık. Bunu yapmasaydık, muhtemelen tekrar sporcu olarak hiçbir yere gidemeyecektik.”

Eve döndükten sonra, Doğu Alman ekibindeki her oyuncu, normalde madalya kazananlar için ayrılmış olan 10.000 GDR para ile ödüllendirildi. “Sporun sorumlusu sözlerini tuttu. Ancak elbette kaybettiğimiz Olimpiyat madalyasının geri alabilecek kimse yoktu.”

İki yıl sonra, Schulz ve ekibi dünya şampiyonu oldu. 1970'de Bulgaristan'da elde edilen bu unvan, bugüne kadar Almanya'nın voleybol tarihindeki en büyük başarı olmaya devam ediyor Schulz, Sofya'daki finali "spor kariyerimin en efsanevi olayı" olarak görüyor.


Seyircilerinin tezahüratları ile Bulgaristan, karar setinde 13-5 öne geçti. “Taraftarlar inanılmazdı. Birbirimizle iletişim kuramadık ve mola aldığımızda insanlar bize bir şeyler attılar. Ancak 13-5'lik skorla, Bulgarlar sinirlenmeye başladı ve kalabalık giderek daha sessizleşti. Onların hatası buydu. Düşündüğümüz her şey düzenli olarak çalıştı,” Schulz böyle hatırlıyor. " Maçı izleyen tüm takımlar, özellikle de Batı Alman ekibi bizi destekliyorlardı. " 

Ancak Doğu Almanya, 1972'de Münih Olimpiyatları'nda zafer kazanamadı. Japon takımı oldukça güçlüydü. Bununla birlikte, Schulz'un ekibi en azından siyasi nedenlerden ötürü dört yıl önce kaçırdıkları Olimpiyat gümüş madalyasını kazanmayı başardılar.

 
Ekibi bu kadar başarılı kılan şey nedir? " Haftada 30 saat boyunca çok çalıştık, eğitim aldık. Bizim her şeyimiz beslenme dahil spor tarafından tayin edildi. Hepimiz son derece atletiktiktik ve hücumcularımızın hepsi bir metrenin üzerinde sıçrayabiliyorlardı. . Ayrıca, büyük teknik ve taktik eğitimi aldık. Harika ve yıkılmaz bir takımdık." diyor Schulz.

Schulz'un sporcu olarak hatırlayacağı kötü bir şey yok : " Spor olmadan, ben hiçbir şey olamazdım.Milli takımımızın antreman sistemi, Almanya'nın yeniden oluşmasından sonra kullanılması gereken ana kamplar ve yeteneklerle mükemmeldi." Siyasi açıdan çizgiyi çizmedi ve Arjantin'deki 1982 Voleybol Dünya Şampiyonasında yaşadığı abluka nedeniyle gelecekte eski Alman Demokratik Cumhuriyeti'nde onun için pek yer olmadığını fark etti. Schulz hakem olarak oradaydı. “Onları tehlikeye atmak istemediğim için ailem hakkında hiçbir şey bilmiyordum ve büyük bir risk aldım.”  Karısına ve iki çocuğa ülkeyi terk etmesi için izin almak iki yılını aldı.

Schulz, aynı zamanda zor döneminde onun yanında duran karısıyla son derece gurur duyuyor. “O zaman doğru karar kaçıp gizlenmekti. Gerçekten çocuklar için bir fark yarattı,” . Kızı Steffi Ottobrunn'da ortodontik alanda çalışıyor. Oğlu Steffen, eski evinin bulunduğu Leipzig'e orada bir kariyer yapmak için geri dönmüş nitelikli bir mühendis. Arnold Schulz ve karısı Münih yakınlarındaki Unterschleißheim'de yaşıyorlar.

Arno Schulz, Dünya Şampiyonu olan takımdaki takım arkadaşlarıyla hala temas halinde ve bazen telefonda sohbet etmek için pasör Eckehard Pietzsch'i arıyor. 1972 Japon Olimpiyat şampiyonlarının Münih'teki zafer anına geri döndüğü bir etkinlik de dahil olmak üzere birkaç ekip toplantısı yapıldı. Schulz, Polonya'daki 2014 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonasında sansasyonel bronz madalya ve 2017'de Avrupa şampiyonasında gümüş madalya gibi son milli takımın başarılarından çok memnun oldu. Almanya'nın yakın zamanda uluslararası sahnede başarılar kazanmasını umuyor.

 

Anahtar Kelimeler: Hollywood

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV