16 Ocak 2019 Çarşamba

Voleybolun Doğum Yeri

Voleybol Şeref Kulübü'nün İlk Üyesi William G.Morgan Oldu

13 Şubat 2018 Salı 07:27
Voleybolun Doğum Yeri

1971 yılında Holyoke Ticaret Odası  Voleybol Şöhret Salonu'nun (VHF) gelecekteki evi olan ve voleybolun doğum yeri olan Massachusetts Holyoke’da teşvik amacıyla bir geçici komisyon kurdu.

1978'de ise komite, kar amacı gütmeyen bir şirket olarak, ve voleybola ilişkin canlı bir anıt planlama, teşvik etme, kurulma ve sürdürme amacıyla Holyoke Voleybol Salonu Fame, Inc adını aldı.

Voleybol Şöhretler Salonu, Holyoke'da 444 Dwight Caddesi’nde 6 Haziran 1987'de halka açıldı. Voleybol Şöhretler Salonu, açılışını kutlamak için iki günlük bir voleybol turnuvasına ev sahipliği yaptı.

1895'de Holyoke YMCA'da voleybolun mucidi olan William G. Morgan, 1985'de Voleybol Şeref Kulübünün ilk üyesi olarak ölümünden sonra onurlandırıldı. Morgan, 1895'de voleybolun kural ve konseptini ortaya attığı zaman Holyoke YMCA'da fizik direktörü olarak çalışıyordu. Basketbola göre fiziksel olarak daha az temas gerektiren bu spor, orta yaşlı erkeklerin öğle saatlerinde oynayabilecekleri bir spordu.

1984 yılında olimpiyat altını kazanan ABD Erkek Voleybol Takımı antrenörü Douglas Beal, açılış töreninde konuşmacı olarak görev yaptı.

 
O tarihten bu yana dünya çapında 22 ülkeden 130 erkek ve kadın Uluslararası Voleybol Şöhretler Salonu üyeliğine  kabul edildi.
Voleybolun uluslararası alandaki durumu, 1998'den beri katılımcı havuzunda meydana gelen değişimi açıklıyor. O zamandan beri, tüm dünyadan gelen katılımcılar Holyoke'taki evi onurlandırmaya katkıda bulundular. 

Uluslararası Voleybol Şöhret Salonu, farklı kültürlerden insanlara ve dünyanın farklı yerlerinden insanlara sporu kutlamak için bir araya getirme fırsatı sağlıyor.
Anahtar Kelimeler: Voleybol Şeref Kulübü

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV