20 Eylül 2019 Cuma

Yabancı sınırlaması doğru bir uygulama değil

VakıfBank ve Filenin Sultanları'nın teknik patronu Giovanni Guideeti Eursport'ta yaptığı bir değerlendirmede Türk Voleybolu'nun sistemsel bir revizyona girmesinin gerekliliğinden bahsetti.

19 Mayıs 2019 Pazar 10:20
Yabancı sınırlaması doğru bir uygulama değil
VakıfBank ve  Filenin Sultanları'nın teknik patronu Giovanni Guideeti Eursport'ta yaptığı bir değerlendirmede Türk Voleybolu'nun sistemsel bir revizyona girmesinin gerekliliğinden bahsetti.

Giovanni Guidetti, Eurospor'a Şampiyonlar Ligi Süper Finalleri öncesi yaptığı yorumlarda kendisine yöneltilen bir soru karşısında Türk Voleybolu'nun geleceği için düşüncelerini açıkladı.

Kadınlar ve erkeklerde oynanacak final maçları öncesi Eurosport Türkiye ekibinden Ezgi Ünal'ın sorularını yanıtlayan VakıfBank ve Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı'nın antrenörü Giovanni Guidetti, maçlara dair tahminlerinin yanı sıra İtalya ve Türkiye voleyboluna ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

Deneyimli Teknik Direktör, kendisine yöneltilen

Türkiye Kadın Milli Takımımız da tıpkı İtalya gibi jenerasyon değiştiriyor. Yeni kadroda birçok genç oyuncuyu görüyoruz ve bu yaz önümüzde Nations League, olimpiyat elemeleri ve Ankara’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası var. Türkiye'nin geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz? İtalya gibi çıkış yakalayabilmek için sizce neler yapmamız gerekiyor? sorusuna şu cevabı verdi:


'Ben Türkiye’de voleybolun bir adım daha atabilmesi için sistem revizyonuna gitmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun örnekleri mevcut, mesela İtalya. Oradaki iyi örnekleri alıp adapte edebiliriz. Bizim temel sorunlarımız var. Yabancı kuralı gereği belli bir sayıda Türk oyuncu kadroda bulunmak zorunda ama çoğu bench’te oturuyor. Oyuncular bu şekilde forma rekabetine girip kendilerini ispat etmek noktasında motive olamıyorlar; çünkü biliyorlar ki kural gereği belli sayıda Türk oyuncu zaten takımda olacak. Bu, gelişimin önünü kapatıyor. Bu oyuncuların çoğu da milli takım havuzunu oluşturduğundan, sene içinde güçlü bir rekabete girmemeleri milli takımı da etkiliyor.
"Club Italia" projesi İtalya’da genç oyuncuların sezon boyunca hazır kalmasını sağlıyor; buna benzer bir uygulamaya geçilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Yabancı sınırlaması olduğundan belli bir süre sonra ligdeki rekabet de azalıyor; bu da Türk voleybolunun kalitesini etkiliyor. Misal Türkiye’de zirveye oynayan takımlar sezon boyunca maksimum bir-iki maç kaybederken, aynı rakam İtalya’da minimum beş. Çünkü her takım birbirini zorluyor. Ben yabancı sınırlamasının yararlı bir kural olduğunu düşünmüyorum. Rekabeti arttırmalıyız ki milli takımda oynayan oyuncularımızın sezon içinde daha fazla savaşmasını, forma mücadelesi vermesini sağlayabilelim.'

 
Anahtar Kelimeler: Giovanni Guidetti,

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV