16 Aralık 2018 Pazar

Yüz Yıllık Bir Tarih

Engelli Sporu 1956 Yılında Uluslararası Nitelik Kazandı

07 Ocak 2018 Pazar 06:00
Yüz Yıllık Bir Tarih

Özürlü sporcuların sporu 100 yıldan fazla bir süredir var olmuştur. Ancak İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraya kadar yaygın değildi. Bununla birlikte, savaş sonrasında özürlü sporcuların sporu, savaş sırasında yaralanan savaş gazileri ve sivillerin iyileştirilmesine yardımcı olmak için yaygın bir şekilde ortaya çıktı.

1944 yılında Dr. Ludwig Guttmann İngiltere'nin Stoke Mandeville Hastanesinde omurilik yaralanmaları merkezi açtı ve zamanla rehabilitasyon sporu rekreasyonal spora ve daha sonra rekabetçi spora dönüştü.

Londra 1948 Olimpiyat Oyunlarının Açılış Töreni gününde 29 Temmuz 1948'de Dr. Guttmann, 16 yaralı asker ve okçuluk yarışında bulunan Stoke Mandeville Oyunları adlı tekerlekli sandalye sporcuları için ilk yarışmayı düzenledi. 1952'de Hollanda eski savunma askerlerin katılımı ile Uluslararası Stoke Mandeville Oyunları kuruldu. Dört yıl sonra Hollanda’da  maçlara katıldı ve böylelikle uluslararası bir hareket doğdu.

İlk Paralimpik Oyunları 1960 yılında Roma, İtalya'da gerçekleşti ve 8 spor dalında 23 ülkeden 400 sporcu mücadele etti. O zamandan beri, Paralimpik Oyunlar dört yılda bir gerçekleştiriliyor. İlk Paralimpik Kış Oyunları 1976'da İsveç'te yapıldı ve Yaz Oyunları gibi her dört yılda bir gerçekleştiriliyor.

1988'deki Seoul Yaz Oyunları'ndan ve 1992'de Albertville'deki Kış Oyunları'ndan bu yana, Paralimpik Oyunlar,  Olimpiyat Oyunları ile aynı şehirlerde ve mekânlarda gerçekleştiriliyor. Artık ev sahibi ülkenin hem Olimpik hem de Paralimpik Oyunları gerekleştirmesi zorunlu.

"Paralimpik" kelimesi, Yunan harfli "para" (yan yana anlamda) ve "Olimpiyat" sözcüğünden kaynaklanıyor ve iki hareketin yan yana nasıl gerçekleşebileceğini anlatıyor.

 

Anahtar Kelimeler: Engelli Sporu

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV