17 Ocak 2019 Perşembe

Bir sayı, bir yıl: Özateş Spor Kulübü'nün Öyküsü

Konuk Yazar Bölümümüzde bu haftaki konuğumuz Atila İnce. Atila İnce sevdalısı olduğu voleybolun İzmir'deki takipçilerinden. Fırsat buldukça voleybol maçlarını takip ediyor. Ve 1.Lig'in kapısından dönen Özateş Spor ile ilgili düşüncelerini sitemiz aracılığı ile paylaştı.

11 Nisan 2018 Çarşamba 12:18
Bir sayı, bir yıl: Özateş Spor Kulübü'nün Öyküsü
Konuk Yazar Bölümümüzde bu haftaki konuğumuz Atila İnce. Atila İnce sevdalısı olduğu voleybolun İzmir'deki takipçilerinden. Fırsat buldukça voleybol maçlarını takip ediyor. Ve 1.Lig'in kapısından dönen Özateş Spor ile ilgili düşüncelerini sitemiz aracılığı ile paylaştı. 

"BİR SAYI; BİR YIL" İzmir ÖZATEŞ Kadın Voleybol Takımının öyküsü


2017-2018 Voleybol Ligleri tamamlandı. Şampiyon olan takımlar, bir üst lige çıkan takımlar, küme düşen takımlar belli oldu. Oyuncusundan hocasına, taraftarından yöneticisine kadar herkes hedeflenen sürecin sonunu yaşadı. Kimi güldü, kimi üzüldü.

İzmir’de Özateş Kadın Voleybol takımı, 2016-2017 sezonunda Bölgesel Lig finallerinde, 2. Lige çıkabilmeyi kıl payı kaçırır. 2. Lige çıkan takımların katılım paylarını zamanında ödeyememelerinden dolayı, puan bakımından başarı sırasına göre diğer takımları Voleybol Federasyonu 2. lige davet çağrısı yapar. Özateş Kulübü de, bu davet edilen takımların arasındadır ve böylece 2. Lige çıkar.
Özateş Kadın Voleybol Kulübü, arkasında finansal desteği ve sponsoru olmayan, maddi kaynaktan yoksun bir kulüptür. Voleybola gönül vermiş, bu ülkenin genç yeteneklerini geliştirmek, onları geleceğe hazırlamak, Türk voleyboluna hizmet vermek için Halil ÖZMERT’in önderliğinde kurulmuştur.
Halil ÖZMERT hocayı hiç tanımam, maçlarda gördüğümde kadarıyla heyecanı, coşkusu ve voleybol çevresinde işittiğim, duyduğumla; tam bir voleybol aşığı yürekli bir spor adamı. Takımın 2. Lige çıkması onu çok heyecanlandırdı ve başarıya odaklandı. 2017-2018 sezonunda bir üst lige çıkmak için yeni bir vizyonla ve yeni bir hedef ortaya koydu. Disiplinli ve başarı odaklı bir çalışma içine girdi.  Takım, 1. Lig hedefiyle üst liglerde oynayanlar, geçen yıldan final maçları oynayanlar, üst liglerin alt yapılarında yetişen oyunculardan oluşturuldu. Güçlü bir takım oluşturulmaya çalışıldı. 
2. Lig kadınlar 4. Grupta Özateş Kadın Voleybol takımıyla birlikte Bergama Doğa Gençlik, Gelişim Koleji ve İzmirspor gibi güçlü takımlar vardı. Dört takım sezon sonuna kadar kıyasıya mücadele ettiler.
2. Haftada, Gelişim Kolejine 3-0 yenildi. Bu maçı salonda izledim. Maça erken geldim, ısınma esnasında Özateş, bu maçı 3-0 veya 3-1 gibi bir skorla alır diye düşünüyordum. Oyuncuların fiziki yapısı, topa vuruşları, takım uyumu rakibine göre çok daha iyi bir görüntüsü vardı. Maçı, 3-0 kaybettiler. 
5. Haftada, favori gösterilen Bergama Doğa Gençlik takımına kendi sahasında 3-2 yenilmekten kurtulamıyordu. Takım 5 maçta 3 galibiyet, 2 yenilgi almıştı. Bu sonuç takımı demoralize etmişti. 
11 maçlık ilk yarının sonuna gelindiğinde takım biraz daha toparlanarak, ilk yarıyı 9 galibiyet 2 yenilgi ile tamamlıyordu.
2. yarıya başlarken, voleybol camiasında deneyimli teknik direktörü Osman URANER, takımın başına getirildi. Üst liglerde oynayan birkaç oyuncu takviyesi daha yapıldı.
13. Haftada benimde canlı izlediğim, ilk maçta yenildiği güçlü rakibi Gelişim Koleji’ni setlerde 2-0 öne geçmesine karşın, maçı 2-2’ye getirerek son sette durumu 3-2 yaparak maçı zora sokarak da olsa kazanıyordu. 
16. Haftaya gelindiğinde, 10 haftalık galibiyet serisiyle 13 galibiyet 2 yenilgiyle, Gelişim Koleji’nden sonra üçüncü sıradaydı. Bergama Doğa Gençlik deplasmanında, setlerde 2-1 öne geçmesine rağmen maçı 3-2 kaybediyordu. Ancak bu sonuçta önemliydi. İlerideki maçlarda Bergama Doğa Gençlik’in, Gelişim Kolejini yenmesini zorunlu hale getiriyordu.
Gelişim Koleji, Kepez Belediye ve Bergama Doğa Gençlik maçlarında çok önemli dört puan kaybedince Özateş, çok arzuladığı ve başından beri çok istediği, ligi ilk ikide bitirme başarısını elde ediyordu. Yarı finallere katılma hakkı kazanıyordu.
Yarı finallerde 16 takım vardı. Dörderli dört grup oluşturuldu, her gruptan ilk iki takım final turnuvasına gidecekti. B grubunda; Esenler Arterus, Pazar Kaçkar Sağlık Koleji ve Sefa Spor takımlarıyla maçlar yaptı. Ligini lider olarak bitirmiş Esenler Arterus ve Pazar Kaçkar Sağlık Koleji takımlarını geride bırakarak, 3 galibiyet, 9-1’lik set averajı ve 9 puanla gruptan şampiyon olarak çıkıyor ve finallere adını yazdırıyordu.
Finallerde, voleybol çevresi ve benimde favorim, 8 takımdan, 1. Lige çıkacak dört takım arasında Özateş banko gösteriliyordu. Ligde yaptığı 22 maç (1’i hükmen galibiyet) ve yarı finallerde 3 maç, toplam 25 maçlık süreçte, 3-2 lik maçları saymasak, 2. Haftada Gelişim Kolejine yenildiği 3-0’lık maçtan sonra neredeyse hiç maç kaybetmemiş, zorlu yarı final grubundan üstün oyun ve skorla grubunu lider bitirmişti. 3-2’lik maçları futbola göre gollü beraberliğe daha yakın gibi görüyorum. 
Final maçları başlıyor, ilk gün Özateş favorileri yanıltmıyor, ligde iki kez 3-2 yenildiği Bergama Doğa Gençlik takımını daha az sayı vererek, 3-0’lık bir skorla rahat yeniyordu. Halkbank maçına çıkarken, Özateş’in lige çıkmasına üç set kaldı, 3-0 veya 3-1’lik skorla galip gelir, sezon başında hedeflediği 1. lige çıkar gözüyle bakılıyordu. 
Halkbank, 2. Lig 4. Grupta 3 yenilgi ile ligi ikinci sırada tamamlamıştı. Yarı finallerde, A grubunda, 8. gruptan gelen, hiç maç ve set alamayan Bitlis Gençlik Spor’u 3-0 ve 5. Gruptan ikinci sıradan gelen, Kayseri OSB Teknik Koleji Atletik Spor takımını setlerde 2-0 yenik iken, maçı zorda olsa 3-2 kazanarak 5 puanla finallere katılmıştı.
Özateş-Halkbank maçı başlıyor, birinci set Halkbank’ın, ikinci set Özateş’in oluyordu. Kaybedilen bir şey yok, iki set alacaksın ve garantileyeceksin. Özateş takımı kendinden teknik, taktik, tecrübe bakımından daha geride olan Halkbank’a 3-1’lik skorla yeniliyordu. Otoriteler, taraftarlar, oyuncular, teknik-idari kadro bu sonucu beklemiyorlardı. Herkes çok şaşkındı. İzmirli voleybol severler gelecek yıl 1. Ligde 5 takım olsun, daha fazla maç keyfi yaşayalım hayalindelerdi…
Her şey bitmiş değildi, üçüncü maç Ankara Keçiören Belediyesi Bağlum Spor ile oynanacaktı. Bu takım lige çıkmayı garanti etmişti. Hedefe ulaşmış bir takım var karşınızda, oyuncuların önlerinde ulaşılacak bir hedef olmaması takım disiplininden kopabilir, moral ve motivasyon istenilen düzeyde olamayabilirdi. Rakibin stratejik olarak bu durumda olması, Özateş’in işini aslında kolaylaştırıyordu. Maçı 3-0 veya 3-1’lik skorla alırsa set averajıyla final grubunu ikinci sırada bitirerek, özlenen ve hedeflenen 1. Lige çıkılacaktı. Bu bir karşılıklı şampiyonluk maçı değil, fikstürün sonucuydu. Takımların birinin hedefe ulaştığı, diğerinin maçı kazanmak zorunda olduğu bir maçtı.
Maçı Facebook’tan canlı izledim. İlk seti kaybettiler, 1-0 yenik duruma düştüler. Takım toparlanıyor, arka arkaya 2 seti alarak durumu 2-1’e getiriyordu. Geriden gelen her zaman moral ve motivasyonu iyi olur. Son seti alırsa hedefe ulaşılacaktı. 
Dördüncü set başlıyor, ama ne başlıyor ne başlıyor… Keçiören Belediyesi Bağlum Spor maçı hiç bırakacağa benzemiyordu. Geri düşüyor, ileri geçiyor, aynı azim ve kararlılıkla maça asılıyordu. Skor 19-16 Özateş öndeydi, 20’lik sayılara ulaşılırken 3 sayı önde olmak büyük avantaj. Bir ara skor 22-22 oldu. Özateş’in hücumunda Seray’ın sağdan smaçı ile durum 23-22’ye geldiğinde, maçı Facebook’tan canlı anlatan Zafer ELLİ bey, “Ooo bu sayı çok şahane oldu, öne geçtik, haydi kızlar 2 sayınız kaldı” diyordu. 23-23 oldu, arkasından 24-23 Özateş öne geçti. İşte bir yıl bir sayı kertesine gelindi. Bir sayı aldın 25-23 yaptın, seti aldın, maçı aldın, ikinci oldun ve 1. Lige çıktın. Bir sayıyla hedefe varılacaktı, o bir sayı gelmedi, set uzadı, hani derler ya basiretim bağlandı. Özateş’in basireti mi bağlandı, ne oldu bilinmez, takım bir anda arka arkaya 3 sayı vererek, bu 3 sayıyı durduramayarak 26-24’lük skorla maçı 2-2’ye getiriyordu. Beşinci set alınsa da hedefe varılamıyordu... Herkes üzgündü… İzmirli voleybol severler üzüntü içindeydi. Halil ÖZMERT hoca oturduğu yerden ayağa kalktı, elini beline attı, ayağını yere vurdu. Kollarını iki yana açtı, üzüldü de üzüldü… 
Koskoca bir yıl hazırlan, dökülen alın terleri, kızların gelecekleri, Osman URANER hocanın emeği, Halil ÖZMERT hocanın gecesine gündüzüne kattığı heyecanı ve coşkusu karşılık bulmuyordu. Özateş dramatik bir şekilde gruptan çıkamıyordu. Bir yılın emeği karşılık bulmuyordu. Hedefe ulaşılamamıştı.
Özateş lige çıkamadı, ama İzmir voleybol severlerin gönlünde yer edindi. Başarıya odaklanmış bir takım oluşturuldu. Kaybedildiğinde, baş etme yol ve yöntemler öğrenildi. Yeni bir başarı için umut tohumları ekildi. Ama en önemlisi mücadele azmi, hırsı ve takım olma bilinci ortaya konuldu.
Atila İNCE


 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV