19 Ağustos 2019 Pazartesi

İyi Bir Hakem Olmanın Özellikleri 2

16 Mart 2017, 14:01
İyi Bir Hakem Olmanın Özellikleri 2
Doç Dr. Rıdvan Ekmekçi
Merhaba sevgili voleybol severler ve değerli hakem arkadaşlarımız,
Bugün de sizlerle İyi Bir Hakemin Özellikleri ile ilgili makalemin ikinci bölümü ile sizlerle birlikteyim. 

Sizlere yardımcı olabilme düşüncesi ile İyi Bir Hakemin Özellikleri yazımızın ikinci bölümü ile sizleri baş başa bırakırken, sağlıklı ve mutlu, başarılı günler diliyorum.


Doç. Dr. Rıdvan Ekmekçi


Denge

Spor müsabakaları genel olarak heyecan vericidir. Müsabaka içinde aksiyon çok hızlı bir şekilde gerçekleşir ve değişir. İnsanların sporun içerisinde yer alması önemlidir. Özellikle de müsabakanın ilk ve son bölümleri sırasında sporcuların, antrenörlerin ve seyircilerin duygu ve gerilimi birlikte hissetmeleri normal yaşamda sık rastlanan bir şey değildir. Fakat müsabaka esnasında bu duygu ve gerilim yaşanır. Bir hakem ne olduğuna bakmaksızın, sakin ve dengede kalmak zorundadır, her ne durum olursa olsun duygusal kontrol içinde olmanız beklenmektedir. Hakemlerle yaptığımız görüşmelerde, sakin ve rahat oldukları zaman performanslarının daha iyi olduğu konusunda hemfikir olduklarını gördük. Rahat ve sakin kalabilme yeteneği hakemlik için son derece önemlidir. Çünkü hakemler, antrenörler, oyuncular ve seyirciler tarafından daha fazla baskı altında kalırlar. Hakemlikte ne kadar iyi olursanız olun, antrenörlerin, oyuncuların ve seyircilerin hepsini mutlu edemezsiniz. Hakemlerin herkesi memnun etmeye çalışma gibi bir yaklaşımı boş ve zarar vericidir. Kendinizi, bütün doğru düdükleri çalmak adına baskı altına almanız, sadece öz-eleştiri (self-critical) ve tükenmişlik seviyenizi yükseltir. Rahatlamaya başlamak, hata yapmaktan korkmak, insanları hayal kırıklığına uğratmak veya kontrolü kaybetmeye başlamak değildir. Hakemlerin en iyi performansları, onların antrenör ve oyuncular tarafından eleştirilerden veya aynı düdüğü tekrar çalmaktan korkmadıkları zamanlarda görülür. Bu cesarete karşın kendi içlerinde de çok sakin ve sessizdirler. Hakem düşünce olarak, hatanın negatif sonuçları ile meşgul olmadığı zaman, göreve daha odaklı olacaktır.

Hakemler bireysel kontrollerini (self-control), özellikle yüksek gerilim anlarında, kavga durumlarında, sakatlıklarda, faullerde ve ani şiddet olaylarında her zaman sürdürmelidirler. Kontrol ve uyum içinde olan bir hakem, liderliğini ve otoritesini kullandığı zaman, çirkin bir olayla sonuçlanabilecek kritik durumları engelleyebilir. Gerilimli anlarda, hareketleriniz ve tavırlarınız mümkün olduğu kadar ölçülü olmalıdır. Hakemlik yaptığınız süre içinde heyecan miktarınız normal düzeyde olmalıdır. Ama duygularınızı ve hareketlerinizi de kontrol altında tutmanız da önemlidir. Bir hakem olarak oyuncuların, antrenörlerin, yöneticilerin ve seyircilerin sizin etkililiğinizi zedelemelerine izin vermeyin.

 

Dürüstlük

Dürüstlük, hakemlerin müsabaka esnasında, oyuncuların, antrenörlerin veya seyircilerin, reaksiyonları, müsabakanın bitiş süresi, skor, bir önceki düdük veya etkili olabilecek potansiyel kaynaklar ne olursa olsun, doğru davranış ve önyargısız düdükler çalmasıdır. Dürüstlüğünüzü sürdürmek için en güvenli yol, atasözünde söylendiği gibi “Ne görüyorsan, onu çal”dır. Müsabaka içi veya müsabaka dışı her iki halde de dürüstlüğünüzü korumanız son derece önemlidir. Bundan dolayı, hakemlik yaparken sorumluluklarınızın farkında olmanız gereklidir. Dürüstlüğünüze olan saygının devamı için, saha dışında da eşit davranmalısınız. Hiçbir şekilde gelecekte maçını yöneteceğiniz takımlar veya oyuncular hakkındaki fikirlerinizi kimseye söyleyemeyin, yorumlar yapmayın ve asla kin gütmeyin. Ne şekilde olursa olsun, yöneteceğiniz herhangi bir müsabaka için miktarı çok küçük olsa da asla bahis oynamayın. Sonuç olarak, hakemliğinizdeki ayrımcılıklar sizin kişisel dürüstlüğünüzü ortaya koyar. Asla antrenörler veya sporcular ile yakın arkadaşlık veya aile dostluğu gibi sizin değerinizi ve dürüstlüğünüzü tehlikeye sokabilecek ayrımcılığı kabul etmeyin.

Karar Verme (Yargılama)

İyi karar verme, spor branşına özel yönetmelikleri ve kuralları tam ve mükemmel bir şekilde anlama ile başlar. Daha önce de söylendiği gibi, kural bilgisi oyunun doğrularını uygulamanızda size rehber olarak hizmet eder. Sonra, tecrübeler yoluyla hakemlik durumlarının seçenek ve boyutları ile tanışmanızı sağlar ve size güvenilir bir karar verme kazandırır. Kurallar üzerinde çalışmaya devam eden ve bunları hakemlik tecrübesi ile kişisel gelişimlerine uygulayan hakemler yetkili ve yetkin hale geleceklerdir. Sporcuların bir tekniği yapmada gerekli fiziksel becerilerini geliştirmek için yaptıkları antrenman gibi, sizin de karar vermenizi geliştirmeniz için sürekli hakemlik tekrarı yapmanız gerekmektedir. Hakemlerin iyi bir değerlendirme yaptıkları zaman ile ilgili örnekler vermelerini istediğimizde, aynı şekilde şunları belirtmişlerdir;

• Müsabakaya, yarışmaya veya olaya tam olarak odaklandıkları zaman

• Karışıklıkları önemsemeden veya etkili bir şekilde engellediklerinde

 • Bir önce çaldığı düdüğü ve o düdükle ilgili olanlardan gelen reaksiyonları düşünmediklerinde;

 

İyi hakemler, alakasız düşüncelerin onların etkililiğini azaltacağını bilir. Konsantrasyondaki bir hata kötü bir kararın oluşmasına neden olabilir, bu da yarışmayı kimin kazanıp kaybedeceğini belirleyebilir. Birçok spor müsabakasında, müsabakanın sonlarına doğru, tamamı ile müsabakaya odaklanmış bir şekilde kalmak hiç de kolay bir görev değildir. Neyse ki konsantrasyon, uygulama yaparak güçlendirilebilecek bir beceridir. Güven Kendini yeterli bulan hakemler, kendileri ve nitelikleri hakkında güven sahibidirler. Bu öz güven bütün durum ve müsabakanın üstesinden gelebilir. Kendine güvenen hakemler tüm zorluklarda kendilerini kontrol edebilirler. Bunun anlamı kendileri ile ilgili hiç şüpheye düşmedikleri değildir, yalnızca kötü bir düdük çaldıklarında veya bir aksilik durumunda kontrollerini kaybetmezler. Her hakemin unutmayı tercih ettiği müsabaka tecrübeleri vardır, ama kendine güvenen hakemler yaptıkları işin ne kadar iyi olduğuna güçlü bir şekilde inanırlar ve asla bunun tersini düşünmezler.

Güveni anlamak her ne kadar zor olsa da, başarılı hakemler durum ne olursa olsun pozitif tavırlarını sürdürmeye devam ederler. Bu tür hakemler müsabakaları kendi kontrollerinden daha fazla düşünmezler, aksine kendi becerilerinin en iyi performansını gösterebilmeleri için kendilerine güvenirler. Eğer bir görevde kendinize inanmıyor ve zayıf bir performans sergileyeceğinizi düşünüyorsanız, kendinizi uzun bir oyuna hazırlamanız gerekir. Çünkü güven, başarılı hakemlik için çok can alıcı bir özelliktir.

Motivasyon / Haz

Üst düzey hakemler işlerinden son derece zevk alırlar. Bu duygu ve haz, enerjiyi hissetme ve pozitif zihinsel düşünce ile güçlü bir şekilde bağlıdır. İyi hakemlik çok çalışma, kendini adama ve çok uygulama gerektirir. Bütün bu sözcükler haz ile yakından ilişkili olan yüksek düzeyde motivasyondan gelir. Eğer bir hakemin hakemlikten haz alması azalırsa, uygulamada ve işteki çabasında motivasyon eksikliği olacaktır. Hakemler arasında en yaygın olan konu, hakemliği sürdüremeyen kişilerin artık ondan zevk/haz almadığıdır. Çünkü üzerlerinde şiddetli bir baskı vardır. Performanslarının değerlendirilmesi ve takdir edilme eksikliği söz konusudur.

 

Kaynak (Reference)

1. Weinberg, R.S., Richardson, P.A. (1990). Psychology of Officiating. USA: Human Kinetics.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV