22 Ağustos 2019 Perşembe

Deaflympics'den Kar Voleyboluna

Max Pähler ve Marko Sudy Şampiyon Olmadılar Ama Eğlendiler

20 Mart 2019 Çarşamba 07:05
Deaflympics'den Kar Voleyboluna

Max Pähler ve Marko Sudy, Willingen'deki ikinci Alman Kar Voleybolu Ulusal Şampiyonası'ndaki maçlarının ardından son derece mutlu görünüyorlardı. Pähler ve Sudy ile ek partneri olan Peter Nogueira Schmid, turnuvayı grup aşamasının sonunda bırakmak zorunda kalsalar da karda oldukça eğlendiler.

İki maçta ne yazık ki zafer yoktu ama neşe üst düzeydeydi. Max Pähler ve Marko Sudy kardaki ilk tecrübelerini kazandılar ve çok heyecanlandılar: “Karda oynamak gerçekten çok eğlenceliydi. Başlangıçta çok heyecanlıydık çünkü daha önce hiç Kar Voleybolu oynamamıştık, ama bu gerçekten harika bir olay, ”diyor sahada işitme cihazı olmadan ve tamamen işaret diline güvenmek zorunda kalan Max Pähler. Sadece işaret dili ile iletişim kurabilen ortağı Marko Sudy de ayı fikirdeydi: “Harika bir deneyimdi”.

“Gerçekten karda çok hızlı kayıyorsunuz ve topu makul bir şekilde kontrol altında tutmak için sağlam ve sakin bir yere ihtiyacınız var. Ayrıca, burada Willingen'de kuvvetli bir rüzgâr vardı, ama çok ilginç bir deneyimdi, ”diye ekliyor Marko Sudy.

İletişim en büyük sorunlardan birisiydi. “Her zaman işitme cihazı olmadan oynarım. Burada karda, Peter’ın ağzına hep baktık ve dudaklarını okuduk. Bunu gerçekten çok iyi dener ve yapar. Bununla birlikte, elbette, bazen yanlış anlaşılmalarda olur ki bu tamamen normaldir. Marko ve ben işaret diliyle konuşur ve mümkün olduğu kadar sakin kalmaya çalışırız. Sadece çok dikkatli olmalısın. Eğer iletişim işe yaramazsa, birlikte oynaması çok zorlaşıyor ”diyor Max Pähler yüzünde bir gülümsemeyle.

Eğer Max Pähler ve Marko Sudy karda tutunamazlarsa, salonda ve kumda da aktiftirler. Plaj voleybolunda, sağırlar milli takımında bir araya geldiler ve şimdiden Dünya ve Avrupa Şampiyonası ile sağır sporcular için Olimpiyat Oyunları olarak adlandırılan Deaflympics gibi çok sayıda önemli etkinliğe katıldılar. “Bu yıl Alman Şampiyonası Mainz'de gerçekleşecek ve katılacağız. Geçen sene Ukrayna'da Avrupa Şampiyonası'nda birlikte oynadık ve dördüncü sırada yer aldık.”

Gelecek ne getirecek? Voleybol genlerini neredeyse beşikte aldılar. Willingen'deki Kar Voleybolu maçları spordaki son maçları olmayabilir. “Kesinlikle tekrar oynamak istiyoruz. Çok eğlenceliydi. Bu turnuvadan çok zevk alıyoruz ve tüm deneyimleri alıyoruz ”dedi.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV