22 Ağustos 2019 Perşembe

Herşey Gipfelstadl Restoranda Başladı

Kar Voleybolunun Onuncu Sezonu Bitti

09 Ocak 2019 Çarşamba 06:44
Herşey Gipfelstadl Restoranda Başladı
 Bu yeni spor disiplininin doğduğu yer olan Wagrain'deki Avusturya Alpleri'nin eteklerinde yapılan ilk 2018 CEV Kar Voleybol Avrupa Şampiyonası etkinliği tarihe geçti. Kar voleybolunun onuncu mevsimi artık bitti ve gerçekleşen toplam 40 kar voleybolu etkinliği ile birlikte, Chaka2 CEO'su Martin Kaswurm, daha önce sporun en büyük organizatörü olan etkinlik pazarlama şirketi olan Veit Manninger'in kuruluşundan önce bu işin nasıl başladığını anlattı.

Bu gerçek başarı hikayesi, profesyonel bir spor olarak kar voleybolu fikri ile başladı. Uçan Mozart teleferiğinin dağ istasyonunun yanındaki Gipfelstadl restoranda kar voleybolu fikri, 22 yaşındaki Martin tarafından ateşlendi.

Kaswurm, hikayesine şöyle başlıyor: “Bu, 2008'de bence Kasım ayındaydı. “Ben Wagrain doğumluyum ve her zaman şehre çok bağlıyım ve kış sporlarında kayak ve snowboard dışında bazı yeni etkinliklere ihtiyacımız olduğunu hissettim. Zamanında Red Bull’da birlikte çalıştığım ve çok fazla plaj voleybolu oyuncusu tanıdığı olan Salzburg’lu bir arkadaşım, Wagrain'de bir şeyler yapmamızı önerdi ve bende neden bir kar voleybolu turnuvası düzenlemediğimizi anlattım. Wagrain'e gitmeye ve mekanı kontrol etmeye karar verdik. Ailem teyzem, amcam ve benim yaşımda ki iki kuzenim içmeye başladığımız Gipfelstadl restoranın sahibi idi. İlk fikirleri tartışırken harika zaman geçirdik. Kortu buraya koy, bazı plaj voleybolcularını davet et vs…. Konsept işte böyle doğdu. O akşamın sonunda, içimde bir şekilde bir kıvılcım doğdu. Kendi kendime bir deneyelim, kaybedecek bir şey yok… diyordum.

Martin birkaç yıl önce Klagenfurt Plajı Voleybol Grand Slam'da garson olarak çalıştı (gelecekteki iş ortağı Veit Manninger ile tanıştığı yer burası.) ve Avusturyalı Hannes Jagerhofer'in hikayesine aşina oldu. “Bir mahkeme ve birkaç bank ile nasıl başladığını duydum ve bedava bira veriyordu. Sonra Niki Lauda’yı yönetime aldı ve sonra aniden bu olay şimdiki haline aldı. Her zaman vizyon sahibi olmak için yetiştirildim. Sanırım, eğer bu adam Klagenfurt'taki ekibi ile bunu yapabilirse, kış döneminde bunu karda yapabileceğimizden% 1000 emindim, ”diye devam ediyor Martin.

Kasım 2008'de Martin Kaswurm hala öğrenciydi ve arkadaşından daha fazla kar voleyboluna adamak için zamanı vardı. Bu fikri ortaya attıklarından sonra Martin aslında herşeyi gerçekleştirmede başı çekmişti. “Resmi olarak lisanslı bir kar voleybol kulübü kurduk. Ben başkandım ve o da sayman oldu, ”diye hatırlıyor. “Kurşun kalem ile yaptığım Merkez kort, tribün ve restaurant çizimini hala saklıyorum. Elimde bu resim ile, Snow Volleyball Grand Slam’in 50x50cm boyutunda bir çerçevede duruyor. Başta sponsordan sponsora gittim çünkü uçacak param yoktu. Sigorta şirketinden, inşaat şirketine, bankaya, araba satıcısına, 500 avro oradan 1000 oradan. Sonunda yaklaşık 50 bin Euro değerinde sponsorluk yaptım. Bana göre bu bir işaret oldu Vay! Bu işe yarar! Ya benim fikrim ve coşkuyla, ya da resmi ve profesyonel olma potansiyeli olan bir spordu.”

 

Daha sonra kayak merkezi ve teleferik şirketi ile ilk buluşmalarını gerçekleştirdiler ve etkinliği sezonun sonunda yapmaya karar verdiler (7 Mart 2009). “Bence mümkün olan en kötü hafta sonu seçimini yaptık, çünkü voleybol ve plaj voleybolu takvimlerine aşina değiliz”, hikaye devam ediyor. Yine de, bazı iyi profesyonel plaj voleybolu oyuncularımız var (eski veya hala aktif) - dört erkek ve bir dişi, hepsi Avusturyalı. Sadece bir kız imzalıyordu, Magdalena Jirak, gösteri oyunundaki iki seyirciye karşı, siyah giydiği, yalnız oynaması için pazarlama fikrimiz vardı. Bu, kadınların da bu sporu oynayabileceğini pazarlayabilmemiz açısından önemliydi. Dört adam, Felix Reitsperger, Andre Hitzenbichler, Berni Strauss ve Martin Streitfellner, herkesi herkesle karşı karşıya getirdiler, sayılar sayıldı ve sonunda devletin plaj voleybolu şampiyonu olan Felix, ilk sıralarda ilk sıralara yükseldi. Karın Kralı ve amcamdan aldığım, şu anda uluslararası ünlü kraliyet stag kupasını alan ilk kişi. ”

“Etkinlik sabah 11 civarında başladı ve yaklaşık beş saat sürdü. Hava ile şanslı değildik, süper soğuktu ve biz de çok erkenciydik, bu yüzden çoğunlukla arkadaşlarımız ve ailemiz olmak üzere sadece 20 ila 30 kişi izledik. Ama bu beni düşürmedi, çünkü potansiyeli gördüm. Bazı yerel gazeteler bunu bildirdi, ama benim için finansal açıdan inanılmazdı. Beklenenden daha fazla bütçemiz vardı ve olduğumuz tüzel kişilik olması nedeniyle kâr elde etmemize izin verilmedi. Tüm paranın yeniden yatırıldığından emin olmalıydık. Böylece bir helikopter, bir video ekibi, amigo, en iyi spikerleri ve büyük bir pazarlama kampanyasını başlattık ”diyor Kaswurm. “Ama dürüst olmak gerekirse, büyük potansiyeli gördüğümde 2010'da ikinci baskıydı. 2009'da çektiğimiz resimlerle, sosyal medya aracılığıyla büyük çaplı bir tanıtım yaptık ve hepsi patladı. Sosyal medya olmasaydı, kar voleybolu öyle olmayacaktı, çünkü bir etkinliği tanıtmanın diğer yolları çok maliyetliydi. Tüm bu sponsorlar yönetime geliyordu, çünkü bu çılgın süslü yeni şeyin fikrini sevdiler. Ve tabii ki, oyuna giren kayak merkezi, çünkü bunu kayak için bir alternatif olarak gördüler. ”

Bu inanılmaz başarı hikayesi bugün hala gelişiyor. Kar voleybolu, profesyonel bir spor olarak var olduğu on sezon için muazzam bir şekilde büyüdü. 2015 yılında, Avrupa Voleybol Konfederasyonu resmi olarak çekici disiplini şemsiyesi altında aldı ve Avrupa Turu etkinliklerini organize etmek için bir dizi başka destekleyiciyi görevlendirdi. 2018'de, tüm kıtada 17 ulusal şampiyonluk tarihi #EuroSnowVolley tarihi için eleme etkinlikleri düzenlendi. Ancak şimdi, PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları'nda Kar Voleybol Gecesi sergisi ve ilk Avrupa Şampiyonası da dahil olmak üzere, kemerinde 40 kadar etkinlikle birlikte, Chaka2 sporun ana motoru olmaya devam ediyor.

Uluslararası yönetim organı olan FIVB ile, FIVB ve Chaka2 arasında imzalanan mutabakat muhtırasıyla, kar voleybolu yeni bölgeleri belirlemeye koyuldu. İlk Dünya Turu'nun, yakında takip edeceği ilk Dünya Şampiyonası ile 2019'da yapılması bekleniyor. Martin Kaswurm’un nihayetinde olimpiyat sporu olarak kar voleybolunu görme hayali ne kadar yakında görülebilecektir, ancak bu konuya dahil olan herkes için, bu genç Avusturyalı’nın başarı öyküsünün en iyi ve en mantıklı sonucudur.

“Kendimi kar voleybolunun mucidi olarak görmüyorum, çünkü Google’ı 1980’lerden ve hatta daha önce bazı resimler veya metinler oluşturabilirsiniz. FIVB'den Angelo Squeo, bana 1922'de Amerika Birleşik Devletleri'nde bir fotoğraf gönderdi. Ama bunlar sadece ara sıra gerçekleşti - kar vardı ve insanlar voleybol oynamayı severdi. Sadece rekreasyon amaçlı ve profesyonel bir rekabet sporu değildi. Her zaman söylediğim gibi bir "ürün" değildi. Voleybolu ve plaj voleybolunu çok severim ama asla profesyonelce oynamamıştım. Arka planım hem lisans hem de yüksek lisans derecelerim için spor ve etkinlik yönetimi ve pazarlama alanında. Bu yüzden her zaman kar voleybolunun pazarlama perspektifinden potansiyelini gördüm ve on sezon sonra hala büyük hayallerim var. ”

 

Anahtar Kelimeler: Wagrain, Martin Kaswurm

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV