19 Ağustos 2019 Pazartesi

İkinci Şampiyonluk İçin Karlarda

Almanya’da Kar Voleybolu Sezonunun Oluşması En Büyük İstek

12 Nisan 2019 Cuma 07:29
İkinci Şampiyonluk İçin Karlarda
Lena Overländer ve Paul Becker, 2018'de Winterberg'de düzenlenen ilk Alman Kar Voleybol Şampiyonası'nda şampiyon olduklarında tarih yazmışlardı. Bir yıl sonra ikinci şampiyonluk için tekrar Willingen’de karlara geri döndüler. Becker aynı zamanda Jonas Schröder ile birlikte Avusturya'nın Wagrain kentinde düzenlenen Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanmıştı.
Geçen sene, Alman ulusal şampiyonasını kazanan ilk takımdınız. Ünvanınızı korumak için hangi duyguları taşıyorsunuz?

Lena Overländer: “Karışık duygular içerisindeyim çünkü yeni formatta ağın her bir tarafında üç oyuncu ile oynuyoruz ve ayrıca ben başka bir takımdayım. Öte yandan, keyfim yerinde çünkü iyi bir ekibimiz olduğuna ikna oldum. Bir unvanı elinde tutma görevi her zaman heyecan vericidir. ” 

Paul Becker: “Bir ünvanın korunması her zaman iyidir, çünkü bu daha önce bir ünvan kazandığın anlamına gelir. Yeni takımımızda Jonas Schröder ve Georg ve Peter Wolf ile dört kişilik bir takımdayız ve bu turnuvada oldukça rahat olduğumuz anlamına geliyor. Çok iyi hislerimiz var ve turnuvayı dört gözle bekliyoruz. ”

Sizce Kar Voleybolu bir tür “kış Plaj Voleybolu” mu yoksa kendi başına bir spor mu? 

Lena: “Kar Voleybolu’nu geçen yıl zaten bir spor olarak gördüm. Yeni kurallar tamamen yeni taktikler getiriyor ve bu kar voleybolunu çok etkiliyor. Bazen kar bir buz yüzeyi gibi olabilir, ancak gün ışığında zemin yumuşar ve neredeyse batarsınız. Diğer bir fark ise kesinlikle soğuk hava. ” 

Paul: “Gittikçe daha fazla bir spor haline geliyor. En son gelişmeleri ve yeni oyun sistemini sorguladığımız bir sır değil. Jonas ve ben kimyamızı yıllardır ikili olarak belirliyoruz. Şimdi bundan geri dönemeyiz, ancak yeniden inşa etmek zorundayız. Bu yüzden açıkça kendi başına bir spor. Bununla birlikte, sürekli olarak kendi varlıklarınız üzerinde çalışırsanız ve bunları daha da geliştirirseniz, iyi sonuç alırsınız. ”

Üç oyuncu olduğunda oyun nasıl değişir? 

Lena: “Yeni sistemi son birkaç hafta içinde denedik ve tamamen farklı bir oyun olduğunu hemen anladık. İlk başta biraz kafa karıştırıcıydı, çünkü kimin hangi görevlere sahip olduğunu belirlemeniz gerekiyor.” 

Paul: “Geçen yıl, yüzey belirleyici kriterdi. Şimdi ise yeni bir takımız elbette bir oyuncu eklemesi dahil olmak üzere. Böylece, oyuncular kendilerini zayıf bir aşamadan çıkarmak zorunda kalmazlar, aynı zamanda bankanın darbeleriyle de çalışabilirler. Böylece, oyuncular kendilerini zayıf bir özelliğini geliştirmek zorunda kalırlar fakat eski yeteneklerini de kullanabilir. Aslında, bunu henüz denemedik ve bunun nasıl olacağını görmek için birlikte çalışacağız. ”

 
Sahadaki yeni taktikleri nasıl hayal edebilirsiniz? Birçok çiftli blok mu yoksa sırf savunma savaşı mı göreceğiz? 

Lena: “Çok güçlü bir hücum takımına karşı oynamak zorunda kalırsak, taraftarlar çiftli blok görecekler. Ancak, genel olarak, biz daha çok kedigiller gibiyiz (gülüyor). ” 

Paul: “Bunun bir blok oyuncusuyla sonuçlanacağını düşünüyorum. Ayrıca, kötü durumlardan geçmek daha önemli hale geliyor. ” 

Kar Voleybolunu sizin açınızdan bu kadar çekici kılan şey nedir? 

Lena: “Turnuvaların ya dağlarda ya da vadide kayak bölgelerinde yapılması çok havalı. Bu, doğru kış sporları atmosferinin nasıl ortaya çıktığını ve karda iyi bir spor ve parti karışımı yarattığını gösterir. Üç oyuncuyla yapılan değişimi de seviyorum, çünkü şimdi gerçekten birisinin yeniden düşünmesi gereken tamamen farklı bir spor oldu.” 

Paul: “Bu yeni bir oyun sistemi, öncekinden farklı oynayacağız ve bu yüzden tüm hayranları heyecanlandırabilir.” 

Kumda giydiğiniz ile karda giydikleriniz arasındaki fark sizi rahatsız ediyor mu?

Lena: “Hayır, bu beni rahatsız etmiyor. Genellikle iki dar pantolon, iki çift çorap, krampon ve şapka giyeriz. Şayet şartlar eldiven gerektiriyorsa zorlanıyorum çünkü top üzerinde kontrolünüzü azaltıyor.” 

Paul: “Bu bizim için bir fark değil. Soğukta oynadığımız Plaj Voleybolu turnuvalarında termal iç çamaşırlarıyla oynuyoruz. Çivili ayakkabılarla zeminde iyi hareket edebilirsiniz, bu yüzden bizim bakış açımıza uyduğunu söyleyebilirim. ”

 
Üçüncü ortağınızı ne kadar sürede buldunuz?

Lena: “Üç yeni ortak bile aradım. Bu yıl kız kardeşim Sarah ile oynayacağım belliydi. Daha sonra konuştuk ve Annika Stenchyl, Charlotta Werschek ile ekibimizi çok hızlı bir şekilde tamamladık. Hepimiz birbirimizi iyi tanıyoruz. ” 

Paul: “Bu süreç gerçekten hızlıydı. Jonas ile bana turnuvayı bizimle oynamak isteyen bazı oyuncular geldi. Sonunda Wolf kardeşleri seçtik, çünkü birbirimizi Plaj Voleybolu'ndan iyi tanıyoruz. ” 

Kar Voleybolunun geleceği için ne diyeceksiniz? 

Lena: “Umarım önümüzdeki birkaç yıl içinde spor daha popüler hale gelir ve gelecekte Alman Şampiyonası için daha fazla tur yeri olur. Genel olarak kar voleybolu büyüyor. 

Paul: “Gelecekte kendi kar voleybolu sezonumuza sahip olmak, kış boyunca turnuvalar yapmak harika olurdu. Öncelikle kurallara uyum sağlamak istiyoruz. Sporun Olimpiyat Oyunlarının bir parçası olması, Avrupa ve Dünya Şampiyonası gibi daha fazla turnuva olması da önemli olacaktır. Ancak bu şekilde medyada gerekli yeri sağlayabileceği olumlu bir gelişme mümkün. ”

 
Anahtar Kelimeler: Almanya

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV