16 Eylül 2019 Pazartesi

İlginç sonuçları ile kar voleybolu tüm Dünyaya yayılıyor

Kar Voleybolu Dünya Turu'nun Bir Sonraki Durağı Arjantin

30 Nisan 2019 Salı 06:59
İlginç sonuçları ile kar voleybolu tüm Dünyaya yayılıyor
 Kamerun, İtalya'yı mağlup etti, Arjantin iki bronz madalya kazandı, beşinci sırada Brezilya ... Çoğu kişi, CEV ile ortak düzenlenen ilk 2019 FIVB Kar Voleybolu Dünya Turu'nun ilk iki etkinliğini takip etmedikleri sürece, bu cümlenin bir kış sporuyla ilgili olduğuna inanmayacaklar.

Mart ayı sonlarında ve Nisan ayının başlarında Avusturya ve İtalya'da gerçekleşen iki gerçek tarihi turnuva ile, kar voleybolu çoğunlukla Avrupa disiplinden küresel bir spora evrimleşerek, kış sporları sahnesine yepyeni bir hava kazandı. Kayakçıları, patencileri veya buz hokeyi oyuncuları için tam olarak bilinmeyen ılık iklime sahip ülkelerden gelen ekiplerin, tipik kış sporları ülkeleriyle eşit olarak rekabet etme şansı doğdu. 

Voleybol veya plaj voleybolu oynayan oyuncuların karlarda mücadelesinde becerileri söz konusu olsa da, kar voleybolunun tamamen farklı bir spor olduğu konusunda hemfikirler.

“ Kar voleybolu, kapalı alan ve plaj voleybolundan farklı bir disiplin” efsanevi Giba’nın yorumu bu şekilde. “Kar voleybolu yüksek bir rakımda oynanıyor, bu yüzden burada nasıl doğru nefes alabileceğimizi öğrenmemiz gerekiyor.”

Bu sezon itibariyle, kar voleybolu yeni bir formatta oynanıyor, kortun her iki tarafında üç oyuncu ve oyuncu değişikliği olasılığı bulunuyor. Bu, kış sporu sayesinde ortada oldukça nadir görülen bir ülkede dahi takım sporu hissini daha da arttırdı. Sadece bu değil, kar voleybolu da onunla birlikte gelen tüm heyecanla birlikte topun söz konusu olduğu ilk kış sporu.

Wagrain-Kleinarl ve Plan de Corones / Kronplatz'daki FIVB turnuvaları, nefes kesen manzaralarla çevrili mekanlarda deniz seviyesinden yüksek karlı dağların tepesinde yapıldı. Alp dağlarının yamaçlarındaki kayakçılar ve snowboard meraklıları kar voleybolu mücadelelerini takip ettiler. Katılımcıların zevkine ve bir dereceye kadar izleyicilere yapılan sürprizler, katılımcıların en üst düzeyde görkemli hareketler yapmalarına neden oldu.

Profesyonel kar voleybolunun doğum yeri olan ve FIVB Kar Voleybolu Dünya Turu'ndaki ilk durağın ev sahibi olan Avusturya, erkeklerde Wagrain-Kleinarl'daki yarışmasında gümüş madalyayı kazanabilmek için ev sahibi avantajından yararlandı. CEV Avrupa Kar Voleybolu Turu'nun baskın gücü olan Rusya, bronz madalya ile yetindi. Erkeklerde Plan de Corones / Kronplatz'da altın madalya ABD'nin muhteşem ekibine gitti.

Kadın takımları daha tutarlıydı; Rusya, ABD ve Arjantin her iki etkinlikte de sırayla podyumda sıralanıyordu. Güney Amerika ülkesi için beklenmeyen, ancak hak ettiği bronz madalya, muhtemelen Tur'un en büyük sürpriziydi. Bu durum ve Kar Voleybolu Dünya Turu'nun bir sonraki durağının Arjantin olması ülke medyasında büyük bir etki yaptı.

Avusturya'daki turnuvaya katılan takımların çoğu için karda ilk deneyimleriydi ve öğrenme eğrisi, İtalya'daki etkinlikte kar voleybolu seviyesini daha da yükselten yeni sporu bulmaya çalışırken oldukça dikti.

 

Anahtar Kelimeler: Arjantin, ABD, Kamerun

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV