22 Nisan 2019 Pazartesi

İlk Kuzey İrlandalı Kar Voleybolcusu

Graham Bell Ülkesi İçin Voleybol Öncüsü

19 Kasım 2018 Pazartesi 06:14
İlk Kuzey İrlandalı Kar Voleybolcusu
Onun adı Graham Bell ve ilk Kuzey İrlandalı kar voleybolcusu olarak tarihe geçmek üzere. Ülkesi için voleybol öncüsü olan Kuzey İrlandalı 28 yaşındaki oyuncu ve teknik direktörü, Avusturya'daki Snow Volleyball Goes Europe uluslararası turnuvasında yer aldılar. Sadece bu değil, Graham Wagrain’deki FIVB Voleybol Your Way Kar Festivali'nde çocuklar için eğitmen olarak çalıştı.

Graham Bell, on yıl önce 18 yaşındayken voleybol ile tanıştı. Bu kısa süre içinde çok yol kaydetti ve oyunculuk ile antrenörlük kariyerinde çok şeyler başardı. "Öyle düşünmek istiyorum...," Graham itiraf ediyor ve hikayesini anlatmaya başlıyor. “18 yaşında serbest meslek olarak antrenörlüğe başladım. Üç yıl sonra İngiltere'ye taşındım ve çocuklarla tam zamanlı bir antrenörlük rolü üstlendim. Büyük Britanya kadın takımıyla gönüllü olarak onlara yardımcı olmak için biraz çalıştım, İngiltere’nin genç erkek takımının antrenörlüğünü yaptım ve Kuzey İrlanda milli takımıyla çalışmaya geri döndüm. Doğu Londra Üniversitesi’nde bir oyunculuk bursu kazandım ve bu benim için iyi oldu çünkü o zamanlar 23 yaşındaydım ve hala oynamaktan vazgeçmemiştim. İngiltere'deki üniversite liginde ikinci sırayı aldık ve Kuzey İrlanda üst düzey milli takımından bir çağrı aldım. CEV Küçük Ülkeler Bölümü'ndeki Avrupa Şampiyonası’na gitmek gerçekten güzeldi ”.

Voleybol dünyasındaki adım atmadan önce, Graham aslında bir futbol oyuncusuydu. 17 yaşındayken ikinci ligde bir takımda oynuyordu. “Yerel olarak tanınan futbolcu olarak kalmak ve biraz para kazanmak ile voleybol oynamak ve belki de ülkem için antrenörlük yapmak arasında bir kararla karşı karşıyaydım.”diye büyüleyici hikayesini devam ettiriyordu. “10 yıl sonra kararıma pişman değilim. Dünyayı gezdim. 7 ay BAE'de profesyonel bir takımda yer aldım. İtalya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri'nde (California ve Florida) antrenörlük yaptım ve voleybol oynadım, bu yüzden yanlış karar vermedim. Ve kesin olarak, Kuzey İrlanda ulusal formasını giymenin bir hazine değerinde olduğunu unutmayacağım.”

Kaderin cilveleri, Graham Bell'i Avusturya'ya getirdi ve antrenörlük kariyerine devam ediyor. “Avusturya bana göre harika oldu! Avusturyalı kız arkadaşımla buraya yerleştim. Kız arkadaşım beni Florian Schnetzer'le tanıştırdı. Beni antrenörü ile tanıştırdı ve ben burada Salzburg'un birinci takımını çalıştırıyorum. Aynı zamanda Schnetzer ve plaj voleybolu partneri Peter Eglseer'e antrenörlük yapıyorum. Geçen sene birlikte harika bir yaz geçirdik. Prag'da bir MEVZA etkinliği kazandık, Uluslararası Üniversite Plaj Oyunlarında kazandık ve Almanya ve Hırvatistan'daki FIVB Dünya Turu'ndaki Major Series etkinliklerinden ikisine gittik.”

Ancak, bu hafta Kuzey İrlandalı maceraperest, Avusturya Alplerinde tamamen Kar Voleyboluna odaklanmış durumda. Wagrain-Kleinarl'daki ilk görevi, ilham ve bilgi birikimini genç nesillere aktarmak. “Birçok çocuğun oynaması önemlidir. Benim de Almanca'mda biraz çalışmam benim için önemli. Çocuklara Kar Voleybolu tekniklerini öğreteceğim. Umarım, benden çok şey öğrenirler.” Genç bir antrenör olarak bile, birşeyler verebilmek oldukça önemli.”

Graham Bell'in bu Kar Voleybolu festivalinde eğitmen olarak felsefesi, çocukların geri gelebilecekleri bir seviyeye gelmesidir. “Onları bir saat içinde süper yıldız yapamayız, ama amaç onları voleybol oynamak için motive etmek. Başlamak için zor bir oyun. Büyük bir öğrenme eğrisi var. Ama biraz kontrolün altına girer girmez, kaşınmaya benzer, bağımlılık yapar.” Voleybol'un ilk oynadığı zamanı hatırladığını söylüyor. “Çocuklar zevk alıyor mu? Şu an öğle yemeği molası, ama mahkemede kendi başına oynayan yaklaşık 20 çocuğumuz var. Bu, sadece oturup oturup yemek yemekten ziyade burada olmak ve oynamak istediklerini açıkça ortaya koymaktadır. Bu festivalin ne olduğuna dair bir kanıt. ”

Graham Bell, yine Wagrain-Kleinarl'daki güçlü Snow Volleyball Goes Europe uluslararası turnuvasına katılan ilk Kuzey İrlandalı profesyonel Kar Voleybolu oyuncusu oldu. “Kendimi oldukça ayrıcalıklı hissediyorum” diyor Bell. “Kuzey İrlanda'da profesyonel olarak bir sözleşme yapan ilk antrenörüm. Aynı zamanda yurt dışında antrenörlük yapan tek Kuzey İrlanda antrenörüyüm. Bu hafta sonu ilk Kuzey İrlandalı kar voleybolu olacağım ve önümüzdeki sene ilk Kuzey İrlandalı Kar Voleybol takımında olacağımı umuyoruz. ”

Yaklaşan turnuva için, Graham Bell, İngiltere'yi temsil eden ilk kar voleyboleri olacağı için, kendi liyakatine öncülük eden Sam Dunbavin ile birlikte çalışıyor. Bu sayede ikisi, Avusturya karındaki Büyük Britanya'yı pratik olarak temsil edecek bir tandem oluşturacak. Graham, “Bir kerede küçük bir adım” diye devam ediyor. “Biliyorum ki, Kar Voleybolu zaten Polonya, Almanya, İtalya, İsviçre gibi ülkelerde ağır bir takipçidir ... ama Avrupa'nın geri kalanının yetişmeye başlaması zamanıdır. Snow Voleybol'un Plaj Voleybolu kadar popüler olamamasının bir sebebi yok. ”

“İçeride voleybol oynamaya başladım. İlk yaz turnuvam çimlerdeydi, çok hızlı bir şekilde plaj izledi, ”diye özetliyor Graham Bell. “İngiltere'de Oturarak Voleybol takımında Büyük Britanya takımına yardım ediyordum ve şimdi burada Voleybol Senin Yol Kar Festivali'nde Kar Voleybolu oynamak ve koçluk yapmaktayım. Sanırım Voleybol benim yolum ... her şekilde! ”

 

Anahtar Kelimeler: Kuzey İrlanda

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV