22 Ağustos 2019 Perşembe

Kar Voleybolu İlk Kez Avrupa Dışına Çıkıyor

Olimpiyat Şampiyonu Lloy Ball Moskova’da İdi

06 Ocak 2019 Pazar 00:05
Kar Voleybolu İlk Kez Avrupa Dışına Çıkıyor
 USA Volleyball, dört kez olimpiyatlarda yer almış olan Lloy Ball’e Moskova’da kar voleybolu turnuvasında oynayıp oynamayacağını sorduğunda 2008 in altın madalyalı ismi bu teklifi kabul etmeye istekli idi.

Daha önce hiç karda oynamadığını ya da 46 yaşındayken, kar voleybolu eğer sonunda Kış Oyunları'na eklenirse, ABD Olimpiyat takımı için muhtemel bir aday olmayacağını dert etmiyordu.

“Hayatım boyunca voleybol oynadım. Benim ve arkadaşlarımın voleybolun büyümesine yardım edebileceğini bilmek harika bir duygu olurdu ”dedi. “Spor disiplininlerinden birinin olmasına yardımcı olmak, olimpiyatlara yeni bir voleybol disiplini kazandırmak harika olurdu.”

Voleybol antrenörünün oğlu ve Pekin'de altın madalya kazanan ABD iç saha ekibinin bir üyesi olan Ball, altı yıl boyunca Rusya'da profesyonel olarak oynadı ve Avrupa kar voleybolu turunda oynayan ilk Amerikan takımının bir parçası olmak için doğal bir seçimdi. Keşif görevi olarak adlandırdığı şeyden sonra, ulusal yönetim organına sporun büyümesine nasıl yardımcı olabileceği konusunda rapor vermeyi umuyor.

Nihai hedef, kar voleybolunun 2026 yılına kadar olimpiyatlarda bir yer kazanmasına yardımcı olmak.  Şayet gerçekleşirse, voleybol hem Yaz hem de Kış Oyunlarına dahil edilen ilk spor olacak.

“Hedefe adım adım tırmanmak istiyoruz. Acele etmek istemiyoruz ”dedi. Sporun uluslararası yönetim organı genel müdürü Fabio Azevedo, kar voleybolunun Olimpiyatlara katılacağını ve“ disiplinin dünyada inanılmaz bir alaka bulacağını”söyledi.

“Yol haritamız ve zaman çizelgemiz var” dedi.“ “Kış Olimpiyat Oyunları hakkında bir şey söylemenin şimdi erken olduğuna gerçekten inanıyoruz. 2026'nın gerçekçi olup olmadığını söyleyemem. ”

Yine de ileriye doğru faaliyetler sürüyor.

Güney Kore’nin Pyeongchang şehrinde Şubat ayındaki Olimpiyat Gösterisi’nden sonra Avrupa yönetim organı ilk Kar Voleybolu şampiyonasını Mart’ta gerçekleştirdi. Moskova'da başlayan 2018-19 turuna ABD'den takımlar da davet edildi ayrıca Kazakistan ve Brezilya'dan gelen ekiplere wild card verildi.

Rusya’da zaman geçireceğini ve iyi bir elçi olacağını biliyor. USA Volleyball şefi Jamie Davis, antrenör ve yarı profesyonel bir çim ve plaj voleybolu oyuncusu olarak aktif olan Ball adını verdi. Will Robbins, Kevin Owens ve Tomas Goldsmith ile birlikte bir ekipte yer aldı.

Soğukta alışmak için Indiana dışında antreman yapsalar da, ilk kez bir kar kortunda oynayacakları Moskova'da yer aldı.

Ball, gülerek, “ Fazla tekrar etmeme, becerime ve deneyimime güveneceğim” dedi. “İnşallah kendimizi çok fazla utandırmayacağız ve umarım bir dahaki sefere daha iyi olacağımızı biliyoruz. Geri dönüp Jamie ile birlikte oturacağım ve belki de “Hey, bu yapılabilecek bir şey” diyeceğim.

Her ne kadar kar voleybolu Avrupa'da on yıl boyunca oynansa da, büyümesi son beş yılda hızlandı. CEV 2015 yılında sporu resmen tanıdı ve Moskova'daki etkinlik ile başlayan 2018-19 için yedi duraklı bir Avrupa turu planlandı.

Azevedo, FIVB’nin kendi başına üç etkinlik daha eklemeyi umduğunu, bunlardan birinin Avrupa dışında ilk kez  Arjantin’de gerçekleştirileceğini söyledi. Davis, gelecek kış ABD'nin de bir etkinliğe ev sahipliği yapmasını umduğunu söyledi.

Daha sonra, 2020'deki Gençlik Olimpiyatları ve Dünya Üniversite Oyunları, 2021'deki Kış Askeri Dünya Oyunları'nda olası bir dünya şampiyonluğunun yanında kar voleybolu yarışması yapmayı planlıyor.

Azevedo, “Dünyada bu yeni disiplini gerçekten şekillendiriyoruz” dedi ve buz pateni pisti veya koşu pistleri veya dağları gerektiren birçok kış sporundan daha az engelle karşılaşacağını söyledi.

Bu, Kış Olimpiyatları'nı başarılı voleybol programları olan ancak buz veya kar olmayan ülkelere açmaya yardımcı olabilir.

Azevedo, “Muhtemelen kar voleybolu rahatlıkla yapabileceğiniz tek kış sporudur” dedi. “Sadece uygun kıyafetlere, futbol kıyafetlerine ihtiyacın var.”

Daha önce kar voleybolunda plaj voleybolu gibi iki kişilik takımlar vardı, ancak organizatörler kurallara uydular ve takımlar üç kişiye çıktı ve yedek olarak dördüncü bir takım arkadaşı verdiler. Salonda setler 25 plajda 21 kar voleybolunda ise 15 sayı üzerinden oynanıyor.

Ball, “Tanrıya şükür, çünkü Rusya'da hava eksi 20 - Santigrat” dedi.

JIMMY GOLEN

Anahtar Kelimeler: Kar Voleybolu

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV