16 Eylül 2019 Pazartesi

Şaşırtıcı Bir Oyun: Kar Voleybolu

Giba 2014 Den Sonra Kar Voleybolunda İdi

25 Nisan 2019 Perşembe 06:43
Şaşırtıcı Bir Oyun: Kar Voleybolu
Gilberto Amauri Godoy Filho yada bilinen adıyla Giba, CEV ile ortaklaşa düzenlenen 2019 FIVB Kar Voleybolu Dünya Turu'ndaki ilk iki etkinliğin her birinde beşinci sırada yer alan Brezilyalı ekibin bir üyesiydi. 42 yaşındaki efsanevi salon voleybolcusu, fivb.com'a Wagrain-Kleinarl'daki turnuva başlamadan önce bir röportaj verdi. Plan de Corones / Kronplatz'da oynadıktan sonra Giba, bu yeni kış sporunun taze izlenimlerini paylaşmak için tekrar fivb.com ile konuştu.

Bir oyuncu olarak emekli olduktan sonra geri döndün ve FIVB Kar Voleybolu Dünya Turu'ndaki ilk iki etapta yer aldın. Şimdiki deneyime baktığımda, senin için nasıldı?

Geri dönüp tekrar rekabet etmek gerçekten inanılmaz! En son oynadığım maç Nisan 2014'te idi. Adrenalin şaşırtıcıydı! Benim için önemli olan organizasyonun bir parçası olmak. Sadece bir oyuncu olduğunuzda oynuyorsunuz. Ancak her şeyin FIVB'nin bir parçası olarak yapıldığını gördüğünüzde, bunun gibi bir etkinliğin arkasında ne kadar sıkı çalışıldığını anlıyorsunuz. Hem oyuna geri döndüğüm hem de organizasyonun bir parçası olduğum için çok mutluyum.

Kar voleybolu bir atlet olarak size ne hissettirdi?

Bunu, kar voleybolu ekibimizde tartıştığımız gibi iç voleybol ve plaj voleybolu ile karşılaştırdık. Kar voleybolu tamamen farklı. Bu başka bir spor. Takımımdaki iki genç adam için ilk kez karı gördü. Hepimiz eğitmek, oyunu daha iyi anlamak ve ona göre ayarlamak için gerekli. Potansiyelimizi gösterdik ve zaman içinde daha iyi ve daha iyi hale gelmeliyiz.

Takımında kendin, efsanevi bir voleybol oyuncusu, Marcio Araujo, efsanevi bir plaj voleybol oyuncusu ve iki genç yetenekli ve atletik erkek vardı. Teoride, alabileceğiniz en iyi oyuncular ?

Ha-ha, teoride, evet. Ancak spor bir oyunun nasıl çalıştığını anlamak için eğitim ve pratik ile ilgilidir. Kronplatz'da üçüncüyü bitiren ön koluna dövme yaptırmış Polonyalı Kar Kralı kupası olan Michal Matyja, yedi yıl boyunca kar voleybolu oynadı, bu yüzden bizden çok daha deneyimli. Plajda voleybol oynamış olsaydım da kesinlikle sorun yaşayabilirdim, ancak kapalı voleybol oynarsam evimdeyim. Marcio'yu iç mekan voleyboluna sokarsan, kendini rahat hissetmezdi. Hepsi voleybol, ancak kapalı alan bir spor, plaj başka ve kar başka bir spor - hepsi birbirinden çok farklı.

Yine de Kış Olimpiyatları'nda hiç madalya kazanmamış bir ülke için oldukça iyi olan her iki etkinlikte de beşinci oldun. Kamerun’un beşinciliğine ya da Arjantinli kızların iki bronz madalyası için ne dersiniz?

Bu doğru! Açıkçası kar voleybolu Brezilya ve diğer sıcak iklimlere sahip güney ülkeleri için sadece iyi yapmak  değil, aynı zamanda bir kış sporunda madalya kazanmak için de iyi bir fırsat sunuyor. Ve bu harika! Bu yüzden Peter Kleinmann ve Martin Kaswurm'u kar voleybolu geliştirmeye olan tutkusundan dolayı tebrik ediyorum.

Arjantin'deki üçüncü Dünya Turu durağında da oynayacak mısın?

Kesinlikle! Bu iki turnuva, Bariloche'de bir sonraki turnuvadan önce tecrübe kazanmamız için gerçekten önemliydi. Şimdi nasıl oynamamız gerektiği, karda nasıl ilerlememiz gerektiği hakkında birçok yeni fikrimiz var ...

Sizce 40 yaş ve üstü pek çok oyuncu bu iki kar voleybolu etkinliğinde oynamaya karar verdi mi?

Sanırım bu yeni sporu anlamak ve denemekle ilgileniyoruz. 1990'lı yıllarda plaj voleybolu da aynıydı. Niye ya? Çünkü voleybol oynamayı seviyoruz! Bu bizim tutkumuz, bu bizim kalbimiz! Kar voleybolu inanılmaz bir spordur ve tanıtılmasına yardımcı olmak istiyoruz.

Bu kar voleybolu turnuvalarına katılımınızı FIVB Sporcuları Komisyonu Başkanlığı görevinizle nasıl birleştirdiniz?

Oyuncuların işlerin taraflarını anlamaya çalıştım - sağlıkları ve güvenlikleri ile ilgili geliştirilebilecekler, kar voleyboluna karşı tutumları nelerdir, top onlar için iyi ya da değil . Sonra sporcular adına FIVB'ye rapor veriyorum. Şimdi sporcuların sesini duymak çok güzel çünkü gösteriyi yapanlar onlar. FIVB ve sporcular - hepimiz bir aileyiz ve birlikte çalışmak zorundayız.

Bu iki turnuvadan elde ettiğiniz en önemli fayda nedir?

Yeni bir spor yapmak. Takım arkadaşlarıma söyledim  bu sizin için plaj voleybolu değil ve benim için kapalı salon voleybolu değil. Bu yüksek irtifada oynanan başka bir spordur, bu yüzden burada doğru nefes almayı öğrenmemiz bile gerekiyor. Her set sadece 15 puana oynanır ya ilk aşamadan itibaren çok zorlarsınız ya da kaybedersiniz.

 

Anahtar Kelimeler: Giba

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV