16 Eylül 2019 Pazartesi

Voleyboldan Kopamayan Bir İsim

Eski Pasör Tomislav Smuc Kar Voleybolunu Keşfediyor

23 Nisan 2019 Salı 06:42
Voleyboldan Kopamayan Bir İsim
 Eski Slovenya Voleybol Milli Takım pasörü Tomislav Smuc, salon voleybolcusu olarak kariyerini sonlardıktan sonra, voleybolun üç disiplini ile de yakından ilgilenmek için çeşitli roller üstlendi. Üçlü kar voleybolunda, pasör olarak rolünü yeniden keşfettiği için mutluydu.

Plan de Corones / Kronplatz’daki 2019 FIVB Kar Voleybolu Dünya Turu etkinliğinde Smuc, fivb.com'a başarılı bir kar voleybol oyuncusu olarak mevcut rollerini anlattı. Aynı zamanda  FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu etkinliklerinin organizatörü ve kendi şehrinde düzenlenecek olan 2019 CEV Voleybol Avrupa Şampiyonası Büyükelçisi durumunda.

Tomislav Smuc, iki yıldır kar voleybolu oynuyor. “Kış aylarında bunun bir parçası olmayı seviyorum. Geçen sezon Jernej Potocnik ile oynadım ve ekibimizin komik bir takma adı vardı Tom ve Jerry. Şimdi kurallar değiştiğine göre, bir oyuncu olarak dürüst görüşüm bunun daha da iyi olduğu yolunda ”. “Salon voleybolunda pasördüm.Bu yüzden benim rolüm temel olarak doğru pas vermek hücum etmemek ve çok fazla blok yapmamak. Ve biz oldukça başarılıyız. Aralık ayında Rusya'daki Avrupa Turu durağında dördüncü olduk ve burada Kronplatz'da bir Dünya Turu etkinliğinin çeyrek finalini yaptık. İkide ikiden daha fazla hoşuma gitti. Bence bu farklı bir spor. Rallilerde  daha takım odaklı, bu yüzden seyirciler için daha da çekici. ”

Son yıllarda, Slovenya uluslararası plaj voleybolu etkinlikleri düzenlemede çok aktif oldu ve Tomislav Smuc'un bununla çok ilgisi vardı. Salon voleybou kariyerini bitirdikten sonra, Slovenya'daki ilk kapalı plaj voleybol salonunu Ljubljana'nın merkezindeki Ludus Crnuce Spor Parkını inşa etti. Sonunda 2018'de Slovenya'nın başkentinde FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu'nda aynı yıl biri yazın biri biri kışın olmak üzere iki tane iki yıldızlı etkinliğe ev sahipliği yapma olanağı buldu.

“Dört kapalı ve yedi açık plaj voleybol sahası dahil, sahip olduğumuz tüm tesisleri yönetiyorum. Bu şekilde voleybol topluluğuyla iletişim halinde kalıyorum. Dünya Turu yarışmaları ile ilgili olarak benim rolüm sponsorları aramak, etkinlikleri organize etmek, plaj voleybolunu teşvik etmek ve milli takım oyuncularımıza elimden geldiğince yardımcı olmak ”dedi.

“Elbette, içeride kar voleybolu oynamak mümkün. Hatta bazı ülkelerde zaten kapalı kayak tesisleri bulunmaktadır. Fakat bence dünya çok büyük, birçok federasyon voleybola karışmış durumda. Öyleyse neden kar voleybolunu olduğu gibi eşsiz bir spor olarak kabul etmiyoruz. Kuzey yarımkürede yaz olduğunda etkinlik düzenleyebilecek Arjantin gibi ülkeleri kullanmak gerekiyor.” “Bariloche'deki bir sonraki Dünya Turu durağında kesinlikle oynamayı çok isterim, fakat sorun şu ki, Ljubljana'da aynı tarihte bir tane daha plaj Voleybol Dünya Turu etkinliği düzenleyeceğim.”

Slovenya CEV Voleybol Avrupa Şampiyonası’na bu yıl tarihinde ilk kez ev sahipliği yapacak. Smuc ayrıca Ljubljana'daki etkinliğin büyükelçisi olarak seçildi. 42 yaşındaki kar voleybolcusu, “Medyayı, sponsorları ve oyuncuları bir araya getirme ve medyada voleybolun varlığını yüksek seviyede tutmaya yardımcı olmaktan gerçekten çok mutluyum” dedi. “Elbette, Avrupa Şampiyonası bu yıl Slovenya'daki en büyük etkinlik olacak ve bunun büyük bir başarı olacağını düşünüyorum.”

Slovenya çok küçük bir ülke olmakla birlikte, üç voleybol disiplininin aynı anda ve başarılı bir şekilde nasıl geliştirilebileceğinin harika bir örneği haline geldi. “Plaj voleybolunda görevim sporcularımıza pratikte mümkün olan en iyi koşulları sunmaktır. Kar voleybolunu ilk önce bir eğlence etkinliği olarak kabul ettik, ancak sonuçları takiben çok ciddi bir hal alıyor.  Sanırım sebebi Slovenya'daki sporumuzu iyi idare etmemiz. Tabii ki, iyileştirme için gerekli şeyler var ama şimdilik işler yolunda gidiyor.”

 

 

Anahtar Kelimeler: Slovenya

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV