13 Aralık 2018 Perşembe

ABD'de Oturarak Voleybol'un dikkat çeken ismi: James Stuck

James Stuck Yılın En İyi Erkek Oturarak Volebolcusu

25 Aralık 2017 Pazartesi 12:52
ABD'de Oturarak Voleybol'un dikkat çeken ismi: James Stuck

ABD’li oturarak voleybolcu James Stuck, salonlarda dikkat çekiyor.

Sadece sol kolunun renkli dövmeler ile kaplı olması ya da oynarken ağzının açık olması değil. Ayrıca, antrenman sırasında veya maç sırasında kenardan bir takım arkadaşını tebrik etmek veya teşvik etmek için can atan biri.

“İnsanlar onun etrafında olmak istiyor,” ABD Erkek Oturarak Voleybol Takım Antrenörü Greg Walker onu böyle anlatıyordu. “Onun gelişimini görmek harikaydı. Genç oyuncular ona bakar ve sorular sorarlar. James hikayesinin böyle yazılabileceğini düşünmemişti.”

Stuck'ın takımı ve spor içerisindeki kararlı yapısı ona 2017 USAV Yılın Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı. Takım arkadaşı Patrick Young ise Oturarak Voleybolda En Fazla Gelişme Gösteren Oyuncu ödülünü  kazandı.

33 yaşındaki Stuck kendisini takımın yıldızı olarak görmüyor, ancak herhangi bir iş yapabileceğini de biliyor.

2016 Rio Paralimpik Oyunları öncesinde pasör pozisyonundan orta oyuncu konumuna geçti. Bu yıl, ParaVolley Pan America Şampiyonasında en iyi Blokör seçildi ve takımının gümüş madalya almasında rol oynadı.

 “Kendimi bir yardımcı oyuncu olarak düşünmeyi seviyorum. Herhangi bir pozisyonda mükemmel olduğuma inanmıyorum, ancak ben sahanın neresinde olursam olayım çok iyi oluyorum.”

Walker, yeni pozisyonda Stuck için övgülerde bulundu.

“Antremanlarını değiştirdi bu nedenle orta oyuncu olarak gelişti. Pan Amerikan Oyunları’nda bizim için büyük bir koz oldu. Çünkü gerek ile önünde gerekse ondan uzakta mükemmel bir savunma oyuncusu.”

Stuck'ın antremanlarının birçoğu, eşi Kim ve henüz yaklaşık bir hafta önce dünyaya gelmiş olan Aiden bebek de dahil olmak üzere üç oğluyla birlikte yaşadığı Washington eyaletinde gerçekleşti. Yaklaşık ayda bir kez, Stuck, Edmond'daki Central Oklahoma Üniversitesi'nde takımın kampları için Oklahoma'ya gidiyor.

Stuck, bu sezon yaptığı en büyük değişimin, yoğun programını dengelemek olduğunu söyledi.

“Hayatımdaki en büyük değişim, voleybol hayatım ile aile hayatımı dengeleyebilmem oldu.”

“Yaptığım en önemli şey voleybol. Voleybolu ve aile yaşamını dengelemek ve birinin diğrinin sınırlamasına izin vermemem gerekiyor. Spor salonunda vakit geçirmek hoşuma gidiyor, ama burada geçirdiğim zaman konusunda bilinçli olmalıyım.”

Stuck, ailesi ile daha fazla vakit geçirebilmek için antrenörlük kursuna ara vermek zorunda kaldı. Ancak bu durum, orta oyuncu Patrick Young gibi yeni takım arkadaşlarına yardım etmesini engellemedi.

“James ve Rod (Roderick Green) ve bazı diğer çocuklar, ne yaptıklarını görebiliyorlar ve destek olabiliyorlardı. Bunlardan gelen yardım inanılmazdı.”Young durumu böyle açıklıyordu.

2016 yılının sonunda, Young Oturarak Voleybol Milli Takımı’nda devrinin sona erebileceğini düşünüyordu. Üç yıl boyunca A2 ekibinde yer almış ancak bir ilerleme kaydedememişti.

Ancak Walker, 2016 Paralimpik Oyunları sonrasında onu aradı.

“Onda ilk gördüğüm şey vücudunun iriliği idi. Vücudu şekilsizdi, ama voleybol oynuyordu ve oyunu biliyordu. ” Walker Young için bunları diyor.

Young, şans buldu ve onunla iyi bir şekilde kullandı ve 2017 ParaVolley Pan Amerikan Şampiyonası'na hazırlandı.

Motosiklet kazasında bacağını kaybeden Air Force veteranı Young, " Yaklaşık 48 yaşındayım ve ana kadroda yer almam oldukça şaşırtıcı idi."

Young, 2017 yılını kendini oyununun her yönünde iyileştirmek için kullandı.

“Gittikçe daha çok hızlandım ve çok kilo verdim. Hala geliştirmem gereken çok şey var. Antremanlara  devam edeceğim ve gelişip gelişmediğimi göreceğim.”

Young ilerlemesine yardımcı olmak için  ailesi ile birlikte, Edmund'daki Central Oklahoma'da ikamet eden bir sporcu olmak amacı ile Albuquerque, N.M'deki evlerinden taşınmayı planlıyor.

HOEPTNER EVANS 

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV