22 Ağustos 2019 Perşembe

Gülme Bulaşıcıdır

Del Mar'da Oturarak Voleybol Etkinliği

14 Mart 2019 Perşembe 12:49
Gülme Bulaşıcıdır
 ABD Paralimpik milli takım üyesi Patrick Young, VBshots.com dan Ed Chan’e konuştu.

Ayakta ve oturarak voleybol dünyaları, Müsabaka Atletler Vakfı'nın Kaliforniya Del Mar’daki WAVE voleybol kulübünde düzenlediği bir etkinlikte bir araya  geldiler.

ABD bayan milli takım yardımcı antrenörü olarak görev yapan Jon Aharoni, etkinliğin beklenenden daha iyi olduğunu söyledi.

FIVB plaj voleybol yıldızı Kelly Claes ve ABD ulusal Paralimpik oyuncuları Dan Regan, Patrick Young, Travis Ricks, Whitney Dosty ve 2016 Paralimpik oyunları altın madalyalı isimleri Katie Holloway ve Bethany Zummo hem eğlendirmek hem de oturarak voleybol hakkında halkı bilgilendirmek için bir araya geldiler.

ABD Paralimpik takım üyeleri WAVE kulübü antrenörlerine karşı mücadele ettiler ve daha sonra genç kızları bir oturma voleybol kliniğine davet ettiler.

 Oturarak voleybola aşina olmayanlar için, Holloway'e göre, ayakta ve oturarak voleybol oynamak arasında beş temel fark vardır. 

“Saha daha küçüktür, 10 x 6 metre. File daha alçaktır, erkekler için 1.15 m. Bayanlar için ise 1.05 m. Servise blok yapabilirsiniz. Topa temas ettiğiniz zaman, omuzlarınızın üst tarafından alt kısmınızın altına kadar vücudunuzun bir kısmı her zaman yerde olmalıdır.

“Her şey oynayan kişinin saha üzerinde olduğu yere göre tanımlanmıştır, bu yüzden bacaklar servis çizgisini geçebilir ancak kalçaların çizginin arkasında olması gerekiyor. Bacaklarınız ağın altına girebilir ve kuralların geri kalanı aynıdır. ”

 "Onu seviyorum. Alıştığımdan çok farklı, ama daha hızlı oynamasını seviyorum, ”daha önce hiç oynamamış olan Claes. “Milli takım oyuncuları çok cana yakın ve bu konuda bana yardımcı oldu, ilk başta ne yaptığımı gerçekten bilmiyordum ve gerçekten harika bir zaman geçirdim.

“Bacaklarını o kadar fazla kullanamıyorsun, bu en büyük şeylerden biri, hareket açıkça çok farklı, sanırım bileklerim başka hiçbir şeyden daha fazla ağrıyor çünkü kollarımın mahkemede dolaşmak için kullanmıyorum. Ya içeride ya da plajda otururken voleybolda oturun. Farklı oyunların yönlerini seçmek gerçekten harika ve bu gerçekten eğlenceliydi. ”

“Bu sporcular için çok eğlenceliydi. Fakat biraz daha derinlere bakarsanız, uyarlanabilen sporların onları denemeden ne kadar yabancı olduğunu gerçekten anlamadınız ”dedi Aharoni. “Bu, herkesin onları denemesi için bir fırsat. Bir reklamda, “Ayağa kalkabilmeleri için oturuyoruz” diye bir söz vardı, herkese onları görme, onlara dokunma, gülme, onlara gülme fırsatı veriyor ve bu çok önemli. ”

Claes mükemmel bir örnekti.

“Çok hızlı tempodaydı. Küçük sahada oynamayı seviyorum ve bu ona çok benzer ”dedi Claes. “Çok hızlı tempolu bir oyun ve sadece hızla tepki göstermelisin. Genel olarak voleybol hakkında en sevdiğim şeylerden biri düşünmek için daha fazla zamanım olduğu ve bu genellikle bir hata yaptığım zamandır. Hızla reaksiyon verebilme oturarak voleybolda en çok sevdiğim şeydir. ”

Aharoni, kliniği sporu taban düzeyinden başlayarak ilerletmenin bir yolu olarak gördü.

“Bu sabah San Diego Eyaletinde bir etkinlik yaptık bir kulüpleri var ve kulüp, bunu bir üniversite sporu yapmak istiyor. Dünyadaki 300.000 adaptif sporcu ve Kaliforniya'daki 30.000 sporcu ile, neden herkes için adaptif spor yapan ilk program olamıyoruz?

“Bunun bir dalga etkisine neden olmasını istiyorum” dedi Aharoni. “Bir gün bu sporu büyütüp yeniden düzenleyebilmemizi istiyorum. Ama o güne kadar, bu adamların gelecek nesillere ilham veren, kazanabilecek, oynayabilecek, dünyayı gezebilecek, sırtına ABD forması giyebilecek, madalya kazanabilecek ve doğru olanı gösterebilecek temsilci ordusu olmalarını istiyorum.

“Çocuklarımı ve karımı buraya getirmekten gurur duyuyorum. Kızım iki ayağı da mevcut ve adaptif sporlarda topu parçalayabilir. Gençler için file yüksekliğini düşürmeliyiz. Onları oynamaya ikna etmeliyiz böylece oyunu geliştiririz. Evet, Olimpiyatı istiyoruz, ancak bunun için alt yapıyı iyileştirmek zorundayız ve bu da bunun inanılmaz bir parçası.

Aharoni'ye göre, oturarak voleybol oynamak için bir ton fırsat olmamasına rağmen, oradalar.

“Challenged Athletes Foundation'da haftada bir gün açık spor salonumuz var. Katie Holloway, Kevin Barnett ve Jeremy Roueche gibi paralimpik altın madalyasına sahip sporcularımız var. Biraz çaba gerektiriyor ancak bedensel engelli sporcular için eğlence amaçlı ve ömür boyu sürecek bir spor.

“Laura Webster ilk Paralimpik turnuvasında 16 yaşındayken oynadı. Artık oynayamayan, belki de dizlerini havaya uçuran insanlar, buraya gelip, aynı dünya seviyesinde hatırladıkları bir yeterlilik seviyesine sahip oldukları şekilde oynayabilirler ya da buraya gelebilir,etrafta dolanabilir ve harika şeyler yapabilirler. ”

Aharoni açıkçası spor konusundaki coşkudan yoksundur.

“Bazı insanlar,“ Oturarak Voleybolu destekleyin ”der. Bu kelimeyi sevmiyorum. İnsanların denemesini istiyorum, oyuna aşık olmalarını, izlemelerini, görmelerini, zemine yaslanmasını ve milli takım sporcularına sormaktan korkmamalarını istiyorum. , 'Hey, bunu nerede yapabilirim, bunu nerede deneyebilirim?' Ülkenin her yerinden temsilcileri olan bir haritamız var. ”

Holloway'a göre Paralimpik spor onun yeniden hayata dönüşünün bir yoluydu. Holloway, fibular hemimelia denilen bir durum olan fibula kemiği olmadan doğdu. Bu durum tipik olarak uzuv uzatma prosedürüne tabi tutularak veya ayağın ampute edilmesiyle tedavi edilir. Holloway'ın ailesi amputasyona katılmayı seçti, bu yüzden Holloway, yaşamının çoğunda güçlü sporculara karşı yarışabildi. Özellikle, Cal State Northridge'de dört yıllık bir basketbol sporcusu olarak bulundu, burada iki kez Big West Altıncı Kadın Ödülü'nün sahibi oldu.

“Hayatım boyunca yüksek seviyede yarıştım. Kolejli bir sporcuydum ve şu anda bir Paralimpiyanım. Paralimpiklerde rekabet edebilmek için, en üstte, engelli bir kişi olarak kendimi çok iyi hissediyorum.

“Uzun süredir güçlü sporlarda yarıştığım ve kendimi saklamak zorunda olduğumu, engelli bir kişi olarak, kendimi korumalı sporculara karşı bir yarışmada olduğumu hissettim. Paralimpik ekibinin bir parçası oldum. Hepsi bu sporda ve Paralimpik'te bir araya geliyor. Spor, bütün bir kişi olmak ve üst düzeyde rekabet etmek ile ilgilidir. Biz bunu sadece güçlü sporlardan farklı bir şekilde yapıyoruz. ”

Holloway, daha fazla insanın oturarak voleybol oynamayı deneyebilme şansı olsa, tamamen memnun kalacağına inanıyor.

Holloway, “Bazen sosyal medyada görüyoruz,“ Sadece bir çocuk oyununa benziyor ”, ancak insanlar gerçekten denediğinde bunun voleybol oynamak için farklı bir yol olduğunu ve çok eğlenceli olduğunu kabul ediyorlar” dedi.

“Gerçekte, normal değil. Voleybol oynamak, ister oturarak ister ayakta olun, özellikle de otururken herkes için normaldir. Voleybol topluluğundaki insanlar herkese herkes için bir spor olduğunu gösterme olanağına sahip olurlar. Ve voleybol, ister otururken, ister ayakta olun, ister sahilde oynayın, herkes içindir. ”

 

Anahtar Kelimeler: Del Mar

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV