19 Temmuz 2018 Perşembe

İlham Verici Bir Hikaye

Ruanda Bayan Oturarak Voleybol Takımı İlk Kez Paralimpik Oyunları’na Katıldı

13 Ekim 2017 Cuma 06:30
İlham Verici Bir Hikaye

Rio 2016 Paralimpik Oyunları'nda Sporcu Köyü'nde Laureus.com'a seslenirken Ruanda oturarak voleybol takımının kaptanı Lilian Mukobwankawe, “Ben burada bulunmaktan çok mutluyum, "diyordu. Ruanda Ulusal Paralimpik Komitesi, Laureus Sport for Good'in desteğiyle, tarihinde ilk defa Paralimpik Oyunları'na bir bayan oturarak voleybol takımı gönderdi ve ekip kaptana göre, hem açık hem de kapalı bir etki yaratmak için oradaydı.

Lilian hayatı 9 yaşında bir araba kazasında değiştirene kadar spor ve fiziksel aktivitenin keyfini çıkarıyordu. Mali durumu nedeniyle ihtiyacı olan hastane tedavisini yaptıramadı, Lilian dizini sabitledi ve şimdi sağ bacağını kıvıramıyor.

“Dünyaya kendimizi elimizden geldiğince göstermek için buradaydık.Yıllar boyunca Afrika ve Ruanda kadınlarının voleybol oynayamadıkları gibi bir algı vardı, ancak Rio'da olmamız bunu yapabileceğimizi gösterdi.”

Lilian'ın takım arkadaşı Sandrine Nyiramabarushimana, oturarak voleybol ile  kendine güvenini kazandığını ve kendi sakatlığına ilişkin algıları değiştirdiğine inanıyor. “Bu spora katılmadan önce, evde engelli tek kişi olduğumu ve engelli oluşumun dünyanın en kötü şeyi olduğunu düşünüyordum. Ailem bana gülüyordu.

Oturarak voleybol oynamaya başladığımda farklı sakatlık kategorilerini gördüm ve engelliliğimin düşündüğüm kadar ağır olmadığını fark ettim ve düşüncemi değiştirdim. Başkalarıyla konuşmaya başladım, daha az utangaç ve daha sosyal oldum. Yani değiştim.”

Spora ilgi duymaya başladığında ailesi bunu saygıyla karşıladı. “Büyüdüğümde ailem havaalanının nerede olduğunu bile bilmiyordu. Spor sayesinde, Avrupa'ya, Afrika'daki diğer ülkelerine ve Rio’ya seyahat ettim. Rio’da sadece Ruanda'yı değil, ailemi ve Afrika'yı temsil ettim.”

Anahtar Kelimeler: Ruanda

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV