19 Ağustos 2019 Pazartesi

Oturarak Voleybol Dünya Şampiyonası'nda Çeşitlilik

Dünya Şampiyonası’nda Kullanılan Mekanların Birçoğu, Sahaların Dikkatlice Yerleştirildiği Tiyatrolardı.

31 Ağustos 2018 Cuma 11:31
Oturarak Voleybol Dünya Şampiyonası'nda Çeşitlilik
Hollanda’da Dünya ParaVolley Voleybol Dünya Şampiyonası'nda mücadele eden oturarak voleybol milli takımımızla birlikte olmak istedim. Bu geziyi yapmak için zaman bulmak zordu. Dünyanın dört bir yanından gelen takımların Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılma şansı yakalamak için en yüksek seviyede rekabet etmelerini canlı olarak izlemek istedim ama TV’den takip ettim. “Los Angeles'ta gece yarısı yaptığım tezahüratlarım için bütün komşularımdan özür dilerim. En azından bu durum komşularına 2028 yılında kentimizde yapılacak Paralimpik Oyunları’nda neler olacağı hakkında bir fikir verdi.

ABD Kadın Oturarak Voleybol Milli Takımı, son Paralimpik Oyunları’nın altın madalya sahibi idi ve onları izlemek harika idi. Şayet oturarak voleybolu hiç görmediyseniz, özellikle de bu seviyede, canlı akışların ve inanılmaz rallilerin kliplerinin bulunduğu Dünya ParaVolley sosyal medyayı takip etmenizi tavsiye ederim. 2000'li yılların başında yapılan bir sergiyi gördüğümden beri oturarak voleybolu takip ediyorum ve ekstremitesi eksik olabilen bu sporcuların hızlı tempolu rallileri ve top tutma yeteneklerinin büyüsüne kapıldım ama yalnız onları izleyerek asla duygularını tahmin edemezsin. Son Dünya Şampiyonları gümüş madalya ile evlerine gidiyorlar, ama daha da önemlisi, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılma hakkı elde ettiler.

Onların sadece üst düzey voleybol oynamak için eğitim almadıklarını aynı zamanda "gündelik işlere" sahip olduklarını öğrendiğiniz zaman şaşırabilirsiniz. Nicky Nieves kar amacı gütmeyen Sınırsız insanlar adlı bir vakıf çalışması başlattı. Bu vakıf, oturarak voleybolun yetersiz hizmet alan topluluklara taşınmasını  desteklerken aynı zamanda engelli insanların sınırsız fırsat yaratabileceğinin bilincinin arttırılmasını hedefliyor. Takım kaptanı Katie Holloway, Kuzey Kaliforniya'daki VA Palo Alto Sağlık Sistemi için tam zamanlı olarak çalışıyor ve ayrıca Olimpiyat ve Paralimpik dünyasında önemli bir liderlik rolü olan USOC'un Sporcuların Danışma Konseyi başkan yardımcısı. Nichole Millage, Champlain City, Illinois için çevresel bir sürdürülebilirlik uzmanı olarak çalışıyor. Kaleo (Kanahele) Maclay, oğlu Duke için tam zamanlı olarak çalışırken hala bir çerez şirketi, yarı zamanlı düğün çiçekçisi olarak çalışıyor. Listeyi dikkatli bir şekilde incelerseniz tüm bu bayanların bir iş kadını olduğunu göreceksiniz.

Bir sonraki Paralimpik Oyunları’na yaklaşık iki yıl var. Ve zaten Japonya'da ve dünyanın dört bir yanında engelli sporlar sponsorluk gelirini, katılımını ve beklentileri artırıyor. ABD'li bayanlar tarafından madalya kazanılması, oyunlara katılmaları ve ABD Voleybol adına her zaman müthiş oturarak voleybolun elçileri olmak gerçekten harika bir iş!

ABD Erkekler Ulusal Oturarak Voleybol Takımı, Lahey’deki Dünya Şampiyonası’ndan en iyi derecesi olan sekizincilikle dönüyor. Takımdaki, çekirdek Paralimpiyatlarımızın deneyimiyle birleşerek Dünya Şampiyonası’nda yeni yüzler ortaya çıktı. Tokyo elemeleri için sağlam bir kadro kurdular ve bu takımın oyun şeklinin değiştiğini gösterdiler. Bize yeni şeyler gösterdiler ve Dünya Şampiyonası’nda çok iyi bir deneyim kazandılar. Onlar Tokyo Yoluna devam etmek için yeniden toplanacaklar.

Ve tıpkı kadınlar da olduğu gibi, ABD’li erkek oyuncular da profesyonel meslekleri ile eğitim kampları arasında meşguller. Örneğin, takım kaptanı Eric Duda, Georgia'daki Marietta'daki Life Üniversitesi'nin ilk erkek voleybol takımı baş antrenörüdür. Travis Ricks, Challenged Sporcular Vakfı'nda program ve atlet geliştirme direktörüdür. Ve dört kez Paralimpiyen olan Chris Seilkop, ABD Voleybolu'nun seçilmiş temsilcisi olan Victoria, Texas'ta YMCA'nın CEO'su ve USOC'un Sporcuların Danışma Konseyi ve Dünya ParaVolley ayakta sahil komisyonunun başkanıdır. Bu adamlara göz kulak olun, onlar hedef için kilitlenmiş durumdalar.

Oturarak Voleybol Dünya Şampiyonası, ABD takımlarımızın kalifikasyonu için ilk fırsattı, bunun ötesinde iyi bir voleybol izleyicisi olan çeşitli Hollanda şehirlerinde bazı muhteşem mekan fonlarına karşı oturarak voleybol oynamak için önemli bir fırsattı. World ParaVolley, ParaVolley Avrupa, ParaVolley Malta ve ParaVolley Pan Amerika gibi kıta elemelerinden geçen voleybol takımlarını, mekanların görüntülerini ve videolarını paylaşan harika bir iş yapıyor. Bu spor çok görsel olduğundan bir kez gördüğünüzde büyülenirsiniz.

Tenis kortları ya da futbol sahaları gibi "alışılmadık" mekanlarda oynanan plaj voleybolu gibi, oturarak voleybol da neredeyse her yerde oynanabilir. Bu Dünya Şampiyonası için kullanılan mekanların birçoğu, sahaların dikkatlice yerleştirildiği tiyatrolardı. Bu Dünya Şampiyonası’na bazı açılardan baktığımda bana 2028 Los Angeles Paralimpik Oyunları’nda neler olacağını düşünmemi sağladı. Microsoft Tiyatrosu'nda sahalar mı olacak? Ya da Los Angeles meydanında? Bu da bana, bazı fikirler hakkında beyin fırtınası başlatmak için arkadaşım Clayton Frech'i Los Angeles'taki Angel City Games'te (www.angelcitygames.org) aramamı hatırlatıyor. Çok yakında bu işe biraz zaman ayıracağım. UCLA Pauley Pavilion'a veya USC Galen Merkezine kaç tane oturma voleybol sahası sığdırabiliriz? Bahse girerim LBSU Walter Pyramid'de de çok şey yapabiliriz?

Geçtiğimiz Aralık ayında, NCAA bize oturarak voleybolu ulusal bir şampiyona olarak gerçekleştirmenin ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Baş antrenör Bill Hamiter yönetiminde kazanılan paralimpik alandaki altın madalyalarımızın birçoğu, Kansas City'deki Sprint Center'da yaklaşık 18.000 hayrana oturma voleybolunun hızlı tempolu bir görünümünü verdi ve ESPN2'den ülke çapında milyonlarca izleyiciye ulaştı. Tüm bunlar setlerdeki basit bir mola sureti ile yapıldı.Gösterilen tepki ve tezahürat muhteşemdi. Kendimi paralimpik gibi hissettim. Oturarak voleybola ABD'de, dolu tribünler önünde ve televizyon yayını ile bu kadar önemli bir vitrin verildiğini ilk kez yaşadım. Hadi devam edelim.

ABD Voleybolu resmi olarak 2014'te Amerika Birleşik Devletleri'nde oturarak voleybol oynamak için Ulusal Yönetim Organı (NGB) olduğundan beri, mevcut plaj ve salon voleybolu etkinliklerinin programlanması içerisinde oturarak voleybolu yapabileceğimiz fırsatlarda sürekli bir artış oldu. Bu katılımın büyük bir kısmı, ülke çapındaki Bölgesel Voleybol Dernekleri tarafından zaten uygulanmıştı. USA Volleyball Açık Ulusal Şampiyonaları tüm sporcular için bir oturarak voleybol bölümü oluşturuyor. Oturarak voleybol ile ilgili yanlış algı, bunu sadece engelli sporcuların oynayabileceğidir. Bu çoğunlukla sporcuların engellilik düzeyine göre sınıflandırıldığı yerler olan uluslararası ve Paralimpik seviyesinde doğrudur. USA Volleyball Açık Ulusal Şampiyonaları gibi bir etkinliklerde, voleybol takımlarına katılan tüm yetenek, beceri, büyüklük ve şekildeki değişik sporcular vardır. USA Volleyball laj milli takımının bir üyesi olan Kelly Claes, bir blogda ve kendi sosyal medya hesabında bu yıl oturarak voleybol ekibindeki deneyimini paylaştı. Her fotoğrafta ve video klipte yüzündeki gülümseme bu sporun hayranı olduğunu gösteriyor. USA Volleyball Yönetim Kurulu üyesi olan Brent Rasmussen, 2004 Paralimpik Oyunları’nda ABD takımının kaptanlığını yapmıştı aynı zamanda Parapan Oyunları’nda altın madalya kazanan takımda yer almıştı ve Omaha'da bulunan ve 2004 yılının Mayıs ayında başlayan küçük bir yerel şirket olan Mortgage Specialists, LLC'nin başkanı olarak profesyonel hayatına devam etmeden önce erkek oturarak voleybol takımında sekiz yıl boyunca yarıştı. Brent, ABD Açık'ta yarışmak için her sene bir takımı bir araya getiriyor ve bunu Paralimpik Oyunlar kadar ciddiye alıyor!

Oturarak voleybol USA Volleyball içinde hayati bir rol oynuyor. Bu spor olan katılım büyümeye devam ederken, sporcularımızın çeşitliliğinden öğrendiğimiz dersler olduğunu umuyorum. Sporu yeni ve heyecan verici mekanlarda sergileme seçenekleri ve uluslararası sahnede rekabet fırsatlarının artışı bu spor alanında daha fazlasını yapabileceğimizi gösteriyor. Daha fazla gazinin ve diğer sporlardan uyarlamalı sporcuların katılımı ile ve NCAA'daki öğrenci-sporcu arkadaşlarının yanında yarışan daha fazla engelli sporcunun belirlenmesi suretiyle oturarak voleybol popülerite kazandı.

Çalışanlarımızı ve teknik ekip ile, bayanlarda Hamiter ve erkeklerde  Greg Walker’ın yaptığı işi alkışlıyorum. USA Volleyball’dan John Kessel'ı ve ParaVolley Pan Amerika Başkanı Joe Campbell gibi dünya ParaVolley Yönetimi’nde ve liderleri arasında Hamiter ile çalışmaya devam edenleri takdir ediyorum. Ve uzun zamandır arkadaşım olan, Dünya ParaVolley Yönetim Kurulu Başkanı Barry Couzner tarafından yapılan büyük işlerden bahsetmekten mutluluk duyuyorum. Barry'nin yönetimi altında ve Denis Le Breuilly, Wayne Hellquist, Phil Allen ve diğerleri gibi dünya liderlerinin yardımlarıyla, Dünya ParaVolley ve dinamik ve adanmış takım liderleri Paralimpik hareketinde önemli kilometre taşları oluşturdular. Barry, yeni sponsorlar bularak, sporun Paralimpik yönetici liderlerle olan ilişkisini güçlendirdi, yeni etkinlik fırsatları yarattı. Oturarak voleybolun profilini yükselten Avustralya'daki Weiping Tu gibi dünyanın dört bir yanından voleybol teknik delegeleri ve yetkililerini bir araya getirdi. Bütün bunları; profesyonellik, çeşitliliği tanımak ve katılım için çaba gösterme hedefleri ile yaptı. Dünyada oturarak voleybol, uluslararası alanda İran, Bosna Hersek, Mısır, Rusya ve Çin gibi ülkelerde ön plana çıktı ve bayanların erkeklerle eşit katılım gösterdiği alanlardan birisi oldu. Oturarak voleybolda temsil edilen ülke yelpazesi Rusya'dan Ruanda’ya, Amerika Birleşik Devletleri’nden Birleşik Arap Emirlikleri’ne uzanmaktadır. Bu, oturarak voleybolun oluşturduğu norm, benzerliklerimizle bir araya gelmeye odaklandığımız, farklılıklarımız nedeniyle ayrılmadığımız bir normdur. Aferin Dünya ParaVolley ve teşekkür ederim!

Lori OKİMURA

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV