16 Aralık 2018 Pazar

Paravoley'de Gelişen Servisler Ödül Getirdi

Monique Burkland 2017 Yılının En İyi Bayan Oturarak Voleybolcusu

26 Aralık 2017 Salı 06:12
Paravoley'de Gelişen Servisler Ödül Getirdi

Pek çok voleybol hikayesi gibi, Monique Burkland'ın 2017 sezonunun hikayesi de bir nedenle başlar.

 “Yedi yıldan sonra her şey tıkanma noktasına gelmişti. Çok çalışmam sayesinde servislerim eskisine göre çok daha iyi. Sanırım daha da iyileşecek.”

Bu servisler, deneyimli pasör çaprazının USA Volleyball’ın 2017 Yılı Bayan Oturarak Voleybolcu ödülünü almasına neden oldu. Takım arkadaşı orta oyuncu Tia Edwards ise Yılın En İyi Gelişim Gösteren Oyuncusu seçildi.

28 yaşındaki Burkland, servisiyle nelerin değiştiğini tam olarak açıklayamadı.

“ Hiçbir zaman servis kaçırmak istemiyordum çünkü bu puan kaybına neden oluyordu. Ancak kendime güveniyordum. Bir gün farklı bir servis şekli denedim ve başarılı oldum. Böylece topa daha iyi uyum sağlamıştım.”

Burkland, takımının önemli 2017 yarışmalarında, World Super 6 ve ParaVolley Pan America Şampiyonalarında En İyi Servis Atan Oyuncu seçildi. Aynı zamanda Pan Am Şampiyonası’nda MVP ödülüne layık görüldü.

2015 yılında Yılın Sporcusu ödülünü kazanan Burkland, içlerinde 2016 Rio’da kazandığı altın madalya olmak üzere iki kez paralimpik madalyası kazandı

Baş antrenör Bill Hamiter, Monique'in sadece mükemmel servis atmadığını aynı zamanda bundan daha fazlası olduğunu söyledi.

“Monique çok yönlü bir oyuncu, neredeyse her şeyi iyi yapabiliyor. O dünyanın en iyi servis atan oyuncularından biri. Çeşitli şekillerde skor üretebilme kabiliyetine sahip.  Sahada hücum yeteneğini herkese gösteriyor. Buna pas yeteneği, savunma ve bloğu da ekledi bölece bu ekip için çok şey ifade eden bir oyuncu haline geldi.”

Hamiter, aynı zamanda En Gelişme Gösteren Oyuncu seçilen Edwards için de olumlu ifadeler kullandı.

“Tia oyununu her yönüyle geliştirdi, neredeyse her pozisyonda kullanılabilir hale geldi. Vuruş kabiliyetini çok geliştirdi. Servisleri daima iyi idi ama onu daha da geliştirdi.”

22 yaşındaki Edwards, ilk önce bu konuyu dinlediğinde voleybola katılmakla ilgilenmedi.

“Dürüst olmak gerekirse, başlangıçta kendimi engelli gibi hissetmediğimden oynamak istemiyordum. Bill (Hamiter) beni kampa davet etti ve oyuna aşık oldum.”

Edwards, Rio'da altın madalya kazanan 2016 Paralimpik Takımı'nda yer almasına karşın fazla oynama zamanı bulamamıştı. 2017 yılının başında Çin'deki World ParaVolley World Super 6 Turnuvasında ise daha büyük bir rol oynadı.

“Takım arkadaşlarımdan bazıları orada değildi ve ben takıma girip oynamak zorunda kaldım, Sahip olduğum her şeyi vermek zorundaydım.”

Edwards, Edmond'daki Central Oklahoma Üniversitesi'nde eğitim gördüğü için katkıda bulunmaya hazırdı. 2016 yılının sonunda Florida'ya taşındıktan sonra Edmond'a geri döndü.

 “"Soğuk havadan kurtulmak için Florida'ya taşındım. Sıcak hava ve plajda yaşamak istedim."

“ Evime dönmek ve farklı bir şeyler yapmak istedim. Oturarak voleybol oynamak benim için ideal bir şey değildi.”

Anahtar Kelimeler: ABD Oturarak Voleybol

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV