21 Ekim 2018 Pazar

Paravoley hakkında doğru bilinen yanlışlar

Oturarak Voleybol Hakkında Hala Yanlış Bazı Düşünceler Var

06 Aralık 2017 Çarşamba 07:29
Paravoley hakkında doğru bilinen yanlışlar

75'ten fazla ülkede gelişmekte olduğu düşünülmesine rağmen ve oynamak için düşük maliyetli bir spor dalı olmasına karşın oturarak voleybol birçok insanın gözünde küçük bir azınlığın sporu olduğu algısını sürdürüyor. Bunun nedeni, hâlâ geçerli olan spora ait yanlış anlamalar olabilir..

Efsane 1 : Oturarak voleybol tekerlekli sandalye ile oynanmaktadır.

Bunun nereden geldiği belli, çünkü insanlar bir sürü Paralimpik sporu bir tekerlekli sandalyeyle ilişkilendiriyorlar. İnsanlar bu oyunun tekerlekli sandalye ile oynanmadığını görünce gerçekten şaşırdılar. Tekerlekli sandalye kullanan bir sporcu sandalyesinden ayrılabilse de, aslında yine de yerde oynamak daha iyidir. Sandalye üzerinde oynamak çok zordur.

Efsane 2: Oturarak voleybol sadece engelli insanlar için bir spordur.

Bu sadece uluslararası düzeyde geçerlidir.Burada rekabet edebilmek için engelli olmanız gerekir. Bununla birlikte, yerel kulüp seviyesinden Avrupa kulüpleri yarışmalarına kadar olan karşılaşmalarda özürlü olmayan oyuncular da yer alabilir. Bunu tipik olarak karışık ekiplerde oynanabileceği gerçeğiyle birleştirdiğinizde, oturarak voleybolun gerçekten ne kadar kapsayıcı bir spor olduğunu görürsünüz.

Efsane 3: Kolunda bir sakatlık ya da amputasyona sahip insanlar voleybolda oturarak mücadele edecekler.

Dünyadaki en iyi oyunculardan bazılarının kollarında bir sakatlık bulunmaktadır. Tüm bunlar oyunu ne kadar iyi olabildiğinizden çok nasıl oynadığınızı etkiliyor. Bu tür oyuncuların çoğu, , bacaklarından herhangi birini etkileyen herhangi bir problem yaşamamakta ve onları inanılmaz derecede mobil halde kullanabilmektedirler. Bu nedenle, bacağında herhangi bir özürü bulunan birisiyle karşılaştırıldığında ekibine farklı bir katma değer katarlar ve sahada hareket etmesi zorlaşır.

Efsane 4: Oturarak voleybola yeni başlayanlar gerçekten çok mücadele veriyor

Bu, ancak en başından itibaren kuralları tam olarak bilmiyorsanız geçerli olabilir. Temelden anlaşılmamış olan bu spor dalı, bir plaj topu ya da bir balon ile çocukken oynayabileceğiniz türden bir keepy-uppy oyunu olarak görülebilir; oturarak voleybol oynayan yeni oyuncular yavaş yavaş kurallar ve tekniklerle tanıştırılırlarsa  daha az yıldırıcı gözükecektir.

 Efsane 5: Oturarak voleybol yavaş bir spor dalıdır.

Bu gerçeklerden uzak, inanılmaz bir şey! Bacağıma zarar veren kazadan önce futbol ve ragbi de dahil olmak üzere bir çok sporla ilgilendim. Ancak bunlardan hiçbirisi oturarak voleybol kadar hızlı değil. Acemi oyuncuların oyunun yavaş olduğunu düşünebilirler çünkü bu kadar hareket etmeyi istemezler. Bununla birlikte, daha üst düzey oyuncular sahanın dört bir yanından uçar gibi hareket ederler. Topun sık sık sana geldiğini düşünürsen hızlı olmalısın. Tepki süreleri çok azdır, özellikle de ellerinizi aşağıya çevirmek (kendinizi salonda hareket ettirebilmek  için) ve topla oynamak için ellerinizi yukarı kaldırmak zorunda kalırsınız.

Efsane 6: Oyuncular sadece yere oturur ve topa sadece onlarla geldiğinde oynarlar

Yeni başlayanlara antrenörlük yaparken beni güldürüyorlar ve sıklıkla "Hareket etmeme izin var mı?"diye soruyorlar! Bununla birlikte, daha önce de değinildiği gibi, oyuncuların hareket ettiği alan engellilik seviyeleri ve vücutları tarafından belirlenmektedir ve oyunu asıl büyüleyici kılan şey budur. Hareket kabiliyeti yüksek olan  ve harika saha yerleşmesi oluşturan bir ekip arasında mükemmel bir eşleştirme yapabilirsiniz.

Efsane 7: Oturan voleybolda tüm sporcuların fiziksel engelleri ve kısıtlamaları aynıdır.

Uluslararası düzeyde sadece iki engelli kategorisi vardır. Engelli kategorisi (D), bariz özürlülüklerin bütününü içerirken, asgari özürlülük kategorisi (MD) ise çok daha az açık olan engelleri içerir ancak engelli sporcunun sporun engelliliği olmayan versiyonlarında rekabet etmesini hala engelleyen faktörlerden biridir. 12 kişilik oyuncu kadrosunda sadece iki MD seviyesinde sporcuya izin verilir ve herhangi bir zamanda sadece birisinin sahada olmasına izin verilir. Benzer engelli seviyesinden oluşan  bir takımın olma şansı azdır. Aslında, D kategorisinde yer alan geniş engeller, sporcuların engellilik durumlarını çok farklı bir şekilde ayarlayabilecekleri sportif olarak çok çeşitli özellikler sunar.

 Efsane 8: Top ayakla veya bacaklarla oynanmaz

Tıpkı normal voleybolda olduğu gibi, vücudunuzun herhangi bir kısmı topla oynamak için kullanılabilir.  Oturarak voleybol oynayan oyuncular, top hızla hareket ettiği  ve sık sık zemin ile temas kurması gerekeceği için bu kuraldan tam olarak faydalanmalıdırlar. Oturarak voleybolda çok karmaşık hareket görebileceğimiz için oyuncular topla ellerinden geldiği gibi temas etmek durumundadırlar bu nedenle ayaklar da işin içine girer.

Efsane 9: Oturarak voleybol çok az ülkede oynanıyor

Yanlış.Bu oyun, 75 in üzerinde ülkede oynanıyor ve bu sayı giderek artıyor! Voleybolda büyük güç haline gelen hemen hemen her ülkede mevcuttur. Fransa bu istisnalardan birisi.  Açıkçası, Birleşik Krallık ana akım bir voleybol ülkesi olarak düşünülmüyor; ters yöndeki bazı durumlar voleybolun gelişimini yavaşlattı. Oturarak voleybol, temas gerektirmediğinden engelliler için ideal bir spordur.

Efsane 10: Oyuncuların çoğunluğu çatışma veya savaş kurbanıdır

Kuşkusuz, pek çok oyuncu bu şekilde spor yapıyor; İngiliz Ordusu yaralı erkek ve bayan hastaların iyileşme sürecinin bir parçası olarak oturarak voleybolu kullanarak çok iyi bir iş çıkarıyor. Bununla birlikte, engelli olarak doğan, hastalık sonucu sakat kalan  veya kötü bir kaza geçiren birçok oyuncu var. Tüm bunlar sporun ne kadar kapsamlı olduğunu pekiştiriyor.

Anahtar Kelimeler: Oturarak Voleybol

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV