26 Eylül 2018 Çarşamba

Şampiyon Milli voleybolcular takım arıyor

Adana Umudun Işığı Spor Kulübü, faaliyetlerini durdurdu ve ligden çekilme kararı aldı. Bir Adanalı olarak, güzel Adana'mızın gösterilen bu olağanüstü çabaya duyarsız kalmaması gerektiğini düşünüyorum.

11 Eylül 2017 Pazartesi 10:00
Şampiyon Milli voleybolcular takım arıyor
 Oturarak Voleybol. 
1947 Yılında Hollanda'da ortaya çıkan Oturarak Voleybol, 1980 yılında Paralimpik branş olarak kabul edildi. Türkiye'de ise 2007 yılında çalışmalarına başlanılan süreç, birkaç gönüllünün çabaları ile 2011 yılında Konya'da uluslararası Mevlana Turnuvası'na kadar ulaşıyor. 
2015 Yılında ise Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, resmi lig kuruluşunu onaylayıp 1. Lig maçlarına başlanıldı. Büyük ilgi ile karşılanan Oturarak Voleybol Ligi'ne ilk yıl on takım katıldı. 2016 Yılında ise bu sayıya yirmiye çıkınca 2.Lig de kuruldu.
Engelli sporcuların azimleri ve başarıya ulaşmak için gösterdikleri çaba gerçekten takdirin en büyüğüne layık. Bununla birlikte kulüpler ülkemizin içinde bulunduğu zorlu ekonomik şartlarla faaliyetlerini sürdürmekte çok zorlanıyorlar. İşte bunlardan biri de Adana Umudun Işığı Spor Kulübü.
Konu ile ilgili olarak Milli Takım forması da giymiş ve bu takımda görev yapmış Bülent Çağlayan'ın kaleme aldığı bir yazıyı paylaşmak istiyorum. 

Bir Adanalı olarak, güzel Adana'mızın gösterilen bu olağanüstü çabaya duyarsız kalmaması gerektiğini düşünüyorum.
İnanıyorum ki Adana, kendine has özelliklerine sahip çıkacaktır.
Saygılarımla.
Savaş Eskigülek
Voleybol Aktüel Genel Yayın Yönetmeni
Şampiyon Milli voleybolcular takım arıyor

 Her geçen gün büyüyen Paravolley (oturarak voleybol) şuan ülkemizde fazla bilinmese de önümüzdeki yıllarda ülke genelinde 70-80 takımlı büyük bir camia olacağı gerçeği unutulmamalı. Şimdiden bu dala yatırım yapan kulüplerin, önümüzdeki dönemde maddi ve manevi kazançlar elde edecekleri bir gerçektir .
Bu gerçeği öngören kulüplerin başında gelen Fethiye Paravolley Takımı, Adana Paravolley Takımından Bülent, Serkan ve Diyarbakır’dan Mehmet Ali’yi renklerine bağlayarak 2017-2018 sezonu öncesi transfere hızlı başladılar. 
Bilindiği üzere 2016-2017 Paravolley sezonunda Türkiye üçüncüsü olan Adana Umudun Işığı takımı oyuncuları tamamı sezon bitiminde takımdan ayrıldı, bu gelişme üzerine Adana Umudun Işığı ligden çekilme kararı aldı ve yaklaşık on sporcu boşta kalmıştı. 
Adana takımından Serkan ve Bülent Fethiye ile anlaşırken Adana’da geri kalan sporculardan Gökhan, Yunus, Ali Şerif, İrfan, Ercan ve Ahmet şuan boştalar ve hangi takıma gidecekleri konusunda belirsizlikleri ise devam ediyor.
Paravolley 1. Lig’nde üst seviyelere oynamaya planlayan yada 2. Lig’den 1. Lig’e çıkmayı düşünen kulüplerin boşta kalan bu sporcular konusunda ellerini çabuk tutmaları gerektiğini unutmamalılar…

Bir çok kulüp, ‘Ne transferi, ne başarısı’ deyip olaya rehabilite gözü ile  bakıyor olabilirler, hatta ‘İşte çocuklar iki top oynasınlar’ diye de düşünebilirler.  Bu düşünce çok yanlıştır. Sizlere bir örnek vermem gerekirse; doksanlı yıllarda tekerlekli sandalye basketbol takımları kurulmaya başlandığında engelliler rehabilite olsunlar diye  kuruldu. İlerleyen zamanlarda tekerlekli sandalye milli takımı kuruldu ve Avrupa ya gittiklerinde 50-100 fark yiyip döndüler bir çok oyuncu bırakın rehabilite olmayı neredeyse spordan uzaklaştı . İşte tam bu sıralarda önce Beşiktaş sonra Karabük spor ve Galatasaray devreye girdi transferler yaptılar. Dünyada ve Türkiye’den en iyi oyuncuları toplayıp bu sporu geliştirdiler. Yurt dışından gelen oyuncular Türk oyunculara örnek oldu.  Oldu da ne oldu diyeceksini. Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı 2017 yılı Avrupa Şampiyonu oldu.  Normal spor dallarında trilyonluk yatırımlar yapılı, oyuncular transfer edilir Türkiye’nin paraları yurt dışına çıkar ama bir türlü başarı gelmez 10 milyonluk bir ülke çıkar Avrupa’da Final oynar 80 Milyonluk ülke guruptan çıkamaz spor ülke tanıtımına büyük katkı sağlar bir çuval dolusu para ile yapamayacağınız reklamı sporda başarı gelmez. Ayrıca ülkesinin tanıtımını yapmak her Türk vatandaşının milli görevidir…

Hedefler ‘İki tane engelli iki top oynasın’ dan çıkıp, ‘Bu spora nasıl katkı sağlayabiliriz, ülkemizi bu sporda nasıl geliştirebiliriz’ şeklinde olmalıdır. 
İşte, hedefi iki tane engelli top oynasın anlayışı ve duyarsızlığı yüzünden Adana Umudun Işığı Spor Kulübü kapandı…

Hedefi olmayan kulüpler engelli sporcuları rehabilite edeyim derken onları spordan uzaklaştırıyor. Hedef koymak, hem sporcuya hem kulübe, hem de Türkiye’ye başarı getirir. Eğer hedefiniz yoksa Türkiye’nin paraları boşa gider. 
Kısacası engelli bir birey, kendini her türlü rehabilite eder; önemli olan sağlam insanların kendini rehabilite edebilmesidir. 

Bu düşünce ile 2017-2018 sezonunda tüm takımların hedefleri olması dileği ile başarılar dilerim.

Bülent Çağlayan

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV