18 Ekim 2018 Perşembe

Türkiye'de Paravolley'in Doğuşu

Karaman Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü Oturarak Voleybol Oyuncusu Turan IŞIK'ın Kamu Ajans sitesi için yazdığı 'Türkiye'de Paravollley'in Doğuşu' konulu yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

14 Kasım 2017 Salı 11:12
Türkiye'de Paravolley'in Doğuşu
Karaman Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü Oturarak Voleybol Oyuncusu Turan IŞIK'ın Kamu Ajans sitesi için yazdığı 'Türkiye'de Paravollley'in Doğuşu' konulu yazısını sizlerle paylaşıyoruz.Türkiye'de Paravolley'in Doğuşu

Yazıma öncelikle Paravolley’in tanımını yaparak başlamak istiyorum. Oturarak Voleybol (PARAVOLLEY) ilk olarak Hollanda Spor Komitesi tarafından 1956 Yılında kurulmuş ve şuan dünyanın bir çok ülkesinde oynanmaktadır.

Türkiye’de 2005 yılında tanıtım semineri ve antrenörlük kursları yapılarak oturarak voleybolun ilk adımları atılmış o süreçten bu yana Türkiye şampiyonaları, millî takım kampları ve özel turnuvalar devam etmiş ancak; oturarak voleybol ligleri 2016 yılına kadar kurulamamıştır.

2005 yılından bu günümüze kadar gelen süreçte şu anki Oturarak Voleybol Milli Takımlar Baş Antrenörü Yusuf Kenan KÖK çaba ve gayretleri ile Federasyon Başkanımız Sayın Arif Ümit UZTÜRK, başkan yardımcımız İlhami KILINÇKAYA, branş sorumlumuz geçen sene Soner YASAK bu sene Oğuz CERİK’in destekleri ile 2016 yılında oturarak voleybol ligi kurulmuştur.

İlk olarak 2016 yılında iki etaplı lig usulüne göre yapılan organizasyonun ilk ayağı Muğla Fethiye’de ikinci ayağı ise Zonguldak Karadeniz Ereğli’de tamamlanmıştır.Müsabakalara 8 ilden 9 takımın katıldığı organizasyonda 2016 yılında nefes kesen bir maçla Zonguldak Karadeniz Ereğli Belediye spor kulübüne 3-2 yenilmesine rağmen set averajıyla Ankara Başkent Spor klübü ilk kez Oturarak Voleybol (PARAVOLLEY) ligini şampiyon olarak tamamlamıştır.

İlk organizasyonun ardından popülaritesini arttıran oturarak voleybol 2017 yılı irtibari ile 18 takımın yarıştığı büyüme gösteren bir branş olarak tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu büyüme Dünya’da ilk kez Türkiye’de Oturarak Voleybol 2. Ligi kurulmasınada neden olmuştur. Bu yıl 1. Lig etapları sırasıyla Karabük, Muğla Fethiye ve Adana’da düzenlenmiştir. 2. Lig etapları ise Kırıkkale, Gaziantep ve Karaman’da düzenlenmiştir. 1. Ligde alınan sonuçlarla ligi Zonguldak Alaplı Alges takımı 1. Tamamlamıştır. Konya Engelliler Spor Kulübü ise lig sonuncusu olarak 2. Lige düşürülmüştür. 2. Ligde ise alınan sonuçlarla Ankara Ostim Spor Kulübü 1.liği göğüslerken 2.liği Gaziantep Engelliler Spor Kulübü elde ederek 1. Lige çıkmayı başardılar.


Ayrıca bu yıl Milli Takım düzeyinde ilk kez erkeklerde Oturarak Voleybol Milli Takımı (TÜRKİYE PARAVOLLEY) olarak ülkemizi Hırvatistan’da tarihinde ilk kez düzenlenen Paravolley Avrupa Şampiyonasında temsil ettik. Turnuvanın en genç yaş ortalamasına sahip takımı ünvanıyla sırasıyla Almanya, Ukrayna, Macaristan, Gürcistan, Letonya ve İtalya ile karşılaştık bu müsabakalardan 3 yenilgi ve 3 galibiyet alarak şampiyonayı 10. Sırada tamamladık. Ve genç yaş ortalamasıyla geleceğe yönelik emin adımlar atarak bu branşta Dünya’da ses getirecek bir takımın temelini attığımızı gösterdik.

Turan IŞIK
Karaman Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü Oturarak Voleybol Oyuncusu 
 

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV