19 Ağustos 2019 Pazartesi

Paravoley Avrupa Şampiyonası ve Öngörülerim

25 Ekim 2017, 23:02
Paravoley Avrupa Şampiyonası ve Öngörülerim
Bülent Çağlayan
Sevgili Voleybol Aktüel takipçilerimiz,
Bu hafta sizlere  tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası'na katılacak olan Oturarak Voleybol (Paravolley) Erkek Milli Takımımızdan ve rakiplerinden bahsetmek istiyorum. 
 
Hırvatistan'ın Porec kentinde 4-12 Kasım tarihlerinde yapılacak Oturarak Voleybol Avrupa Şampiyonası'na katılacak olan Oturarak Voleybol Erkek Milli Takımı tarihinde ilk kez resmi bir organizasyonda mücadele edecek.
Her ne kadar Avrupa Şampiyonası'na katılma heyecanı yaşasak da bir o kadar üzüntülüyüm. Çünkü Oturarak Voleybol’ da Avrupa’dan ve Dünya’dan 30-40 yıl gerideyiz, şahsi kanaatim, beklentileri yüksek tutup sporcu ve Antrenörleri baskı altına almamak lazım.
Baş antrenör Yusuf Kenan Kök, yaş ortalaması yüksek olan Milli Takım Kadrosunu bu yıl gençleştirdi, şu an on iki kişilik kadroda bulunan oyuncuların yedisi otuz yaş altı, geri kalan beş oyuncu da liglerimizde yıllardır oynayan tecrübeli oyuncular. Kadroda bulunan dört oyuncu ise Bosna Hersek’te 27 - 29 Mayıs 2016 Tarihleri arasında düzenlenen Sarajevo 2016 Open turnuvasına katılıp, Milli Takım tarihindeki ilk galibiyetini Hırvatistan B Milli Takımını yenerek almıştı. O dönemde ben de Milli Takım kadrosunda yer aldım ve bizim için güzel bir tecrübe olmuştu.

 Hırvatistan’da  yapılacak olan turnuvaya katılacak birkaç takımla orada maç yapmıştık. Şu an grubumuzda bulunan Rusya, o turnuvayı ikinci bitirmişti. Rus Takımı ile rakip olmak yada onları  tribünden seyretmesi inanılmaz güzeldi. Dünyanın en iyisi İran, Avrupa’nın en iyisi  Bosna Hersek olsa da görsellik ve seyir zevki açısından  Ruslar, bu işin sanatını yapıyor. Bu sene öngörüm, final Rusya  - Bosna Hersek arasında geçer ve Rusya şampiyon olur.

Grubumuzdaki diğer takım Ukrayna da çok güçlü bir ekip. Türkiye olarak en zor iki gruptan birine düştük. İlk kura çekiminde çıkan rakipler Rusya, Hollanda, Letonya’ydı ve işimiz biraz daha kolaydı, fakat grup kuraları ikinci kez çekildi ve biz ölüm grubuna düştük. Yazımın başında söylediğim gibi beklentiler yüksek olmamalı. Bu Avrupa Şampiyonası’nda Milli Takımımızın en büyük kazancı ise genç oyuncularımızın çok iyi bir tecrübe kazanacak olmalarıdır. 
Şimdi sizlere beklentileri neden çok yüksek tutmamak gerekir konusunu iki örnek vererek açıklamak istiyorum.
Bir çoğunuzun ilk kez duyacağı bir spor dalından bahsetmek istiyorum: Engelli buz hokeyi. Çeçenlerde internetten bir maç seyrettim, inanılmaz güzeldi ve ayakta yapılan buz hokeyi maçlarından çok daha zevkliydi. Çok merak ediyorum birileri bu spor dalını Türkiye’de ne zaman kuracak?  yıl 2017 tahminim 2047 engelli buz hokeyi gibi ligi Türkiye’ de kurulur ve biz yine Avrupa’ dan ve dünyadan 30-40 yıl sonra bu branşa başlar, yıllarca Avrupa maçlarında hiçbir başarı elde etmeden git, gel yaparız.
Diğer Bir Örnek 
Tekerlekli sandalye basketbolu, Türkiye’de kurulduktan 20-25 yıl sonra Avrupa’daki rakiplerinin  seviyesinde oynamaya başladı ve ancak bu sene Avrupa Şampiyonu olabildi. İşte bu nedenden dolayı beklentileri çok yüksek tutmayalım diyorum.
Oturarak Voleybolda  Avrupa ve dünyada söz sahibi olabilmek için en az 15-20 yıl bu işe emek vermemiz gerekir ’ki ,başarı gelsin. Bunun için oturarak voleybol camiasında bulunan sporcu, antrenör, hakem ve yöneticilere, bu Milli davada büyük görev düşüyor! Bizler el ele verip,  oturarak voleybol branşını geliştirmeye yönelik neler yapabiliriz bunları konuşmalıyız. Eğer insanları ötekileştirmek, gruplaşmak, şahsi meseleleri camiaya yansıtmak gibi davranışlarda bulunursak, bu branşa zarar verir ve biz yıllarca Avrupa’ya maç yapmaya gidiyoruz diye gider, turistik gezide  çektirdiğimiz  fotoğraflar gibi, birkaç fotoğraf çektirip geri döneriz. 
İşte bu duruma düşmemek için hepimize birçok görev düşüyor. Bunların başında da öncelikle bu branşa milli dava olarak bakmamız gerekir.
Avrupa Şampiyonası'na katılacak olan, Oturarak Voleybol Milli Takım Sporcularına ve Teknik Kadroya başarılar dilerim. 
Saygı ve Sevgilerimle

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV