15 Kasım 2018 Perşembe

Aile Boyu Voleybol

Dunja Gerson İsviçre Plaj Voleybolunun Yükselen Yıldızlarından

15 Kasım 2017 Çarşamba 12:25
Aile Boyu Voleybol

İsviçre'nin 21 yaşındaki yeteneklerinden biri olan Dunja Gerson, SPORT.LAND.NÖ tarafından düzenlenen 2017 CEV U22 Plaj Voleybolu Avrupa Şampiyonası’nda bayanlarda yarı finalde mücadele eden sporculardan biriydi. Onun soyadı, kesinlikle sadece kendi yükselen uluslararası başarısından değil, aynı zamanda plaj voleybolunu izleyenler tarafından da biliniyor.

Gerson ailesinin dört üyesi de Voleybol ve Plaj Voleybolu ile yakından ilişkilidir. Ve aslında her biri bir noktada İsviçre ulusal şampiyonu olmuşlardır

Dunja'nın babası Marc Gerson, Fransa, Almanya, İsviçre'nin yanı sıra Lüksemburg yerel liginde 1970'li ve 1980'li yıllarda oynayan uluslararası bir voleybolcuydu. Daha sonra plaj voleybolu oynamaya başladı ve1993'te İsviçre şampiyonu oldu. Plaj voleybolunda uluslararası olarak rekabet edemedi, çünkü Lüksemburg vatandaşlığına sahipti ancak İsviçre'de yaşıyordu. Marc Gerson başarılı bir antrenörlük kariyeri ile sporculuk yıllarını devam ettirdi.

Ancak eşi Cornelia Gerson uluslar arası alanda yarıştı.1996 dan 2002 yılına kadar FIVB Dünya Tueu’nda yer aldı. En yüksek başarısı 1998'de FIVB İsviçre Satellite'te dördüncü sırayı elde etmesi idi. Kocası gibi, İsviçre liginde başarılı bir kariyere sahip salon voleybolcusu oldu.

Dunja’nın erkek kardeşi Mirco Gerson, voleybol kariyerine salonda başladı ancak kariyerinin başlangıcında plaj voleyboluna döndü. 19 yaşında iken, 2012 FIVB U21 Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. Bir sonraki yıl Vaduz CEV Satellite’da altın Lozan’da ise bronz madalya kazandı.2014 yılı onun için şimdiye kadarki en başarılı sezonu idi.  Philip Gabathuler ile birlikte FIVB Dünya Turu'nda biri Stavanger Grand Slam'da olmak üzere iki bronz madalya kazandı ve bu kariyerininin en parlak zamanı oldu.

Dunja Gerson, Mirco’dan 4 yaş daha küçük ve onun yolundan ilerliyor. Onun gibi  voleybola 8 yaşında annesinin antrenörlüğünde başladı. Ancak birkaç yıl sonra tamamen plaj voleyboluna döndü ve şimdi Dünya Turu’nda mücadele ediyor. 2014 yılında Fethiye’de yapılan U22 Avrupa Şampiyonası’nda bronz, 2016 yılında Ankara’da yapılan CEV Satellite turnuvasında gümüş madalya kazandı.

“Hem erkek kardeşim hem de ben plaj voleybolunu  daha çok sevmiştik, bu yüzden kariyerimizin başlarında salondan kuma geçmeye karar verdik. İkimiz de birkaç yıldır kumda oynuyoruz ve gerçekten çok seviyoruz. Ailem bir voleybol ailesi. Sporla büyüdük ve küçük çocuk olduğumuzdan beri buna alıştık.”

“ Plaj voleybolu oynamaya 2010 yılında başladım. İsviçre milli takımına katıldığım 2014'e kadar her iki disiplini de oynadım ve daha sonra kendimi sadece sahile adadım. Dışarıda oynayabilirsiniz ve atmosfer her zaman iyidir. Savunma oynamayı ve bu yüzden de kumu seviyorum. Salonda bunları yapamazsın. Kötü bir gün geçiriyorsanız, kendinizle uğraşmanız ve bir çözüm bulmanız gerekir. Bu da onu daha zor hale getirir.”

Şüphesiz, saha dışında ailesi en iyi yardımcısı olmuştur. “Başlarda, tekniği iyi öğrenmenin çok fazla maç yapmaktan daha önemli olduğunu söylüyorlardı. Belli bir tekniğe kavuştuğunuzda, salonda her şey daha kolay oluyor.”

Bir anne ve baba çocukları için doğal bir akıl hocası durumundadırlar.Dunja, ağabeyi Mirco'yu idolleştiriyor. “O benim için bir idol gibi. İyi sonuçlar aldığımızda her birimiz çok mutlu oluruz ve iyi şanslar dilemek için birbirimize yazarız. Gerçekten çok yakınız. Philip Gabathuler ile birlikte 2014 Stavanger Grand Slam'de bronz madalya kazandıklarında ve çok iyi bir sezon geçirdiklerinde çok memnun oldum. Mirco gerçek bir savaşçı. Bana vazgeçmememi ve kazanabileceğim her oyun oynamamamı söyledi.”

Dunja Gerson ilk madalyasını aldığı U22 Avrupa Şampiyonası için ilginç bir hikaye anlatıyor.

“2014 yılında Nina Betschart hastalandı ve bana Nicole Eiholzer'ın U22 Avrupa Şampiyonası artneri olup olmayacağım soruldu. Turnuva başlamadan bir gün önce bana Türkiye'ye gelip gelemeyeceğim soruldu. Gece 2: 30'da Türkiye’ye geldim ve sabah 10: 00 da oyuna çıktım. Birlikte hiç antrenman yapmamıştık ama oynadıkça yarı finallere doğru ilerledik. Sonunda bronz madalya aldık ve bu güzel bir deneyim oldu.”

Baden'deki 2017 # EuroBeachVolleyU22'de, Dunja Gerson, genç İsviçreli yetenek Esmée Böbner ile ilk kez bir arada mücadele etti. “Onunla oynamak çok güzeldi. O açık ve eğlenceli bir insandır, her zaman çok mutlu ve pozitiftir ve bana da bu tavrını yansıttı.Maçlarımız da sahada oldukça eğlendik. Şu an sadece 17 yaşında, çok yetenekli genç bir blokör, bu yüzden onunla oynamak istedim çünkü eski partnerim olan Nicole Eiholzer artık U22 de oynayamıyor.”

Dunja Gerson'a aile geçmişi  hem ayrıcalık aynı zamanda bir sorumluluk yüklüyor, ancak onun gibi genç bir oyuncu için sabırsızlıkla beklemek daha önemlidir. Ve Dunja büyük hayal kurmaktan korkmuyor : “Hayallerim Dünya Turundaki ana tabloda yer almak ve bir gün belki de Olimpiyat Oyunları'nda oynamak gibi her sporcunun istediği bir rüyadır.”

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Dunja Gerson

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV