26 Haziran 2019 Çarşamba

Bir Antrenörden Fazlası

Simon Nausch Elde Ettiği Düşünceleri Plaj Voleybolu’nda Kullanmaya Çalışıyor

08 Nisan 2019 Pazartesi 06:20
Bir Antrenörden Fazlası
Simon Nausch, 2010'dan beri Prag'da yaşıyor ve plaj voleybolu oyuncusu karısı Margaret Nausch Slukwho, üç yıldır Barbora Hermann ile oynuyor. 40 yaşındaki bir Viyana vatandaşı olan Nausch, "Kızlar gününde olduklarında yenemeyecekleri bir çift göremiyorum" diyor. 
Zirvedeki Çek çift, diğer sporlar, antepepiloloji, pozitif düşünceler ya da kitaplardan ilham alan Nausch'a da teşekkür ediyor.

Bir plaj voleybolu antrenörü köpek yarışlarından ne öğrenebilir? 
Köpekleri severim ve doğrudan eğitim ile karşılaştırmak istemiyorum. Köpekler, insanlardan farklı olarak, duygularını ifade etmede kesinlikle saftır. Yarım koşmazlar, yarım oynamazlar. Yorgun olduklarında, oldukları her yerde yatarlar.  Her şey en üst düzeyde yapılır ve eğitiminize nasıl inandığınız konusunda size% 100 geri bildirim verir. Eğer onlar istemiyorlarsa bunu yapmayacaklar. Ve bununla savaşmanın yolu yok. Bunu sporcular için kullanabileceğim ilham verici bir şey olarak alıyorum.

Mesela, Barbora Hermann’a  olan erişimi tamamen değiştirmek zorunda kaldım. Bazı şeyleri denedim, bazı şekillerde işe yaradı, ancak beklediğim sonucu getirmedi. Devam edemedik çünkü Barbora Hermann değişik bir insan. Ancak zamanla bunun iyi bir takım ilişkisini sürdürmenin ve en iyi performansı korumanın doğru yolu olmadığını göreceksiniz. Onu sadece duvara itip, kendini kötü hissetmeye zorlayamazsın.

Anlaşmanın sonuçlara yansıdığı görülmektedir. Oyuncular sınırlarına yaklaşıyor mu?

2015 yılında kızlarla çalışmaya başladığımda insanlar bana sordu. Performanslarının yüzde 60-65 olduğunu söyledim. Şimdi bazen yüzde 85 oranında olabileceğimizi görebiliyorum. Belki Barbora'nın büyük bir yeteneği vardı, ama onu kontrol edemedi. Harika oynadığında ona sordum: "Super! Ama neden iyi oynadığını biliyormusun? " Bunun sadece iyi bir gün olduğunu bilmediğini söyledi. Ve ertesi gün kötüydü. Margaret bu konuda biraz daha ileri. Ama onun da konsantrasyonunu bozan belli bir durumu var. Onlara iyi gün oyuncusu olduklarını söyledim. Mavi gökyüzü, her şey harika olduğunda, inanılmaz şeyler yapabilirler. Başlarını sadece güneşli havalarda değil, fırtınada da oynayabilmeleri için ayarlamamız gerekiyor.

Bunu nasıl uygulayabilirsiniz? 
Zihinsel olarak daha ileri gitmeye çalışıyorum ve belki de şu fikre sahibim: Bir seti kaybedersek ne olacak? Plaj voleybolunda, ikinci seti kaybeden takım tüm konsantrasyonunu kaybedecek ve büyük bir ihtimalle üçüncüsünü de ve maçı da kaybedecek. Bu olduğunda şunu vurgularım: Üçüncü seti oynamaktan gurur duyun! Bu bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir, ancak siz hala onu yönetiyorsunuz ve oyundasınız.

Şimdi, zihinsel tarafa daha mı odaklandınız? 
Fiziksel ve teknik yapınız zihinsel olarak inşa ettiğiniz temeldir. Sağlıklı bir vücutta sağlıklı bir ruh. Bunu filozof Seneca ile karşılaştırmayı tercih ederim. Zihinsel olarak iyi hazırlanmış olabilirsiniz, Mike Tyson'la konuşmadığınız için yenilmezsiniz. Ama sen fiziksel ve teknik olarak iyi değilsin, o yüzden seni bayıltır. Bir gün üçüncü oyunu plaj voleybolunda oynadığınızda, artık uyanamayacaksınız, daha hızlı koşmayacaksınız. Yorgunluk gittikçe kötüye gidiyor ve zihinsel taraf daha çok çalışmaya başlayacak ve onu rahatlatamazsınız. Kızların oyunlarına baktığınızda, onları fiziksel maksimumun yüzde 90'ına çıkarmayı başardık ve şimdi standart hale getiriyoruz.

Nereden ilham alıyorsunuz?
Bol var! Diğer sporları izliyorum, Stephen Curry veya Kobe Bryant tarafından yapılan basketbol röportajlarını okudum. Ben kendimde zihinsel konularda on beş kitap ve olumlu düşünceler okudum. Ayrıca arabamda, temizlikte veya koşarken dinleyeceğim sesli kitaplarım da var. Belki yöneticiler cümleleri tekrarlar: Üzgünüm ama zamanım yok. Gerçek şu ki, her zaman yapabilirsin, sadece öncelikler hakkında. Bazen Amerika'da bir eğitim kampındayken bu kızları seviyorum.

Bu tür şeylerin sahada yardımcı olduğuna inanıyor musunuz? 
Evet. Ve çok düşünüyorum! Antrenörlük tarzım sporun kişiliğinin bir parçası olmaması gerektiği, ancak pekiştirmesi gerektiği. Belki Maki'de, Bara'da olduğu gibi hem normal yaşamda hem de sahada hatalar görüyorum. Maki, yapmak istediği her şeyi doğru yapmak için eğitmek isteyen bir mükemmeliyetçidir. Ancak, bazen oyun bizim uyguladığımız kavramdan çıkıyor, çalışmıyor ve şöyle diyecek: Bir dahaki sefere daha çok eğitmek zorundayız! Bu doğru yaklaşım değil. Doğru olurdu: Hatayı kabul et ve ona bak ve öğren.

Bu, erkeklerle kadınların eğitimi arasındaki farkları gösteren şeylerden biri mi? 
Bence benzer farklılıklara işaret eden birçok erkek kendi zayıf yönlerini göstermekten korkuyor. Son zamanlarda Çek sporunda bunun büyük bir konu olduğunu da biliyorum. Daha önce hiç bir erkeği çalıştırmadım, ama kendi kariyerimden biliyorum ayrıca Avusturyalı oyuncuları ve koçları da tanıyorum. Onlarla konuştuğumda, temel spor problemi çoğu zaman farklı. Diğeri, nasıl geçtiği ve çözdüğüdür. Kızlar oyun için daha sık ağlarlar, insanlar gözyaşlarını zayıflık belirtisi olarak yorumlarlar. Bunu duyguların bir ifadesi olarak algılıyorum. Erkekler konuşmada daha soğuk olma eğilimindedirler, ama aynı şekilde hissederler.

Hala farklı olan nedir? 
Kadınlar önemli rol oynayan duygularla daha fazla mücadele etmek durumundalar. Erkeklerin mutsuz olduklarında çalışması daha kolaydır, bir maç sırasında oluşturabilecekleri agresif davranışa daha yakındırlar. Topa vururken ya da rakiplere karşı bile saldırganlar. Aksine, kadınlar soruyor: Diğerleri bize hiçbir şey yapmadığında neden saldırgan olmalıyız? Bir koç olarak daha açık olmalısın, böyle bir durumda olmalarının bir nedenini aramalısın.

İşbirliğiniz 2020'de Tokyo Olimpiyatları'nda da geçerli mi? 
Olimpiyat Oyunları en büyük motivasyon ve biz Tokyo'yu inşa ediyoruz. 2015 yılında başladığımızda, Rio bizim için önemli bir sorun değildi, ama oraya gittik ve harikaydı. Hak kazandığımızda Tokyo bu takım için ikinci Olimpiyat olacak. Ve oraya şimdi olduğumuz seviyeye gitmek istiyorum. Kibirli ya da kendinden emin görünmek istemiyorum ve 2020'de altın kazanmak için eğitim aldığımızı söylemek istemiyorum. Form veya yaralanma gibi birçok faktör var. Ancak voleybol uzmanları Brezilya, Almanya, Kanada ve muhtemelen Amerika'nın favorileri hakkında konuştuğunda, Çeklerden bir başkası olarak bahsetmek isterim. Yarı finallere ulaşabilecek bir takım olmak istiyoruz ve insanlar şöyle diyecek: "Evet, bu sürpriz değil, tahmin edebilirsiniz."

 
Anahtar Kelimeler: Simon Nausch

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV