22 Ağustos 2019 Perşembe

Bir Başarı Hikayesi

İsveç İlk Kez Bir Dünya Turu Etkinliğine Ev Sahipliği Yapıyor

21 Nisan 2019 Pazar 06:20
Bir Başarı Hikayesi
 İsveç'te düzenlenen ilk Dünya Turu etkinliği Göteborg Beachvolley Club'ın sahibi olduğu ikonik Beach Center'da devam ediyor. Bu 25 yıl önce 1993 yılında özel bir şirketin, İsveç'teki Plaj Voleybolu için ilk kapalı tesisi küçük bir endüstriyel binada kurmasıyla başlayan uzun bir yolculuğun doruk noktası niteliğinde. Hevesli bir grup insan hemen hemen her gün çalıştılar ve bir spor kulübü olan Göteborg Plaj Voleybolu Kulübü (GBC) kurmanın iyi bir fikir olduğunu anladılar. 

O zaman bile, GBC'nin başlangıçta dünyadaki Plaj Voleybolu için en büyük kapalı merkezi inşa etme hayali vardı. Ancak, yolculuk herkesin hayal edebileceğinden daha zor çıktı.

 
“1993'ün baharında bir grup hevesli plaj voleybol severdik. Altı üyemiz vardı, Tom Björner, Marie Bubach, Camilla Melkstam, Peter Eriksson, Erik Björk ve Ulf Norman. Bu ilkbaharda, Perşembe-Cuma günü, çok sayıda takımın yer aldığı İsveç Şampiyonası ön eleme etkinliğini ve Cumartesi-Pazar, 12 kişilik iki eleme turnuvasını Skandia Turu düzenledik. Erkekler yarışmasının galipleri Tom Englén ve Fredrik Pettersson'du. Daha sonra Plaj Voleybolu 1996'da Atlanta'da Olimpiyatlarda ilk kez sahneye çıktı. Altı üyenin tamamı bunu gerçekleştirebilmek için günde en az on beş saat çalıştı. ” 

1998 yılında GBC, eğlenmek isteyen bir grup arkadaştan, çok sayıda eğitim grubu ve 240 üyeye sahip bir kulübe dönüştü. Bu aşamada, özel şirket aniden büyük bir kiralama yükümlülüğü ile iflas etti. Kulüp, kira sözleşmesini ve işi devralmak için bir süreç başlattı ancak ilgili birkaç dış kısımdan bir sorun çıktı, özel bir şirket başarısız olduğunda nasıl başarılı olabileceğini düşünebilirdi? 

Ancak, Eylül 1999'da GBC tesisi kendi başına işletmeye başladı. Kulüp 12 yıllığına kiralanan binada kaldı. Bu süre zarfında hem kulübü hem de kurumsal yapıyı geliştirerek gittikçe güçlendiler. Bunun yanında, plaj voleybolu için kendi iç merkezlerini inşa ederek nihai proje üzerinde çalıştılar. Sonuçta Kasım 2011'de, Kviberg'de yer alan ve 16 kapalı kort, 6 açık kort, bir restoran, bir plaj bar ve bir spor salonunun bulunduğu bir Plaj Merkezi açılmaya hazır hale geldi. Dünyanın en büyük kapalı plaj voleybolu tesisi idi ! 

Zaman çizelgesi

•    25 yıl önce Göteborg Beachvolley Club (GBC) doğdu. 1 numalı üyesi Ulf Norman’dı.

•    20 yıl önce GBC, orijinal tesisin yönetimini devraldı.

•    15 yıl önce Ulf'un sorumluluğu ve tamamen sahip olduğu tesiste işler iyi gitmeye başadı ve üye sayısı 1.000 e ulaştı. Bu aşamada önemli konu Ulf’un, çevredeki her yerden oyuncuları kendine çeken yerel bir okulla çalışmasıydı.

•    10 yıl önce, dünyanın en büyük plaj voleybolu kapalı tesisini kurma hayali gerçek oldu. 2011 de, Göteborg'un doğu tarafında Plaj Merkezi açıldı.

•    7 yıl önce GBC, bölgesel bir etkinlik olan NEVZA uluslararası turnuvasına ev sahipliği yaptı.

•    4 yıl önce GBC, Dünya Turu hedefleyen 12 yetenekli oyuncu ile elit bir ekip kurdu.

•    2 yıl önce GBC, CEV Satellite a ev sahipliği yaptı ve ertesi yıl bu tekrarlandı.

•    1 yıl önce, 2019'da bir Dünya Turu etabına ev sahipliği yapma kararı verildi.

GBC bir dernek olarak büyük bir sosyal sorumluluk üstlenmekte ve hedefleri yerel toplumdaki tüm grupları çekmektir. Mülteci kampları ve diğer dezavantajlı gruplarla işbirliğine ev sahipliği yapıyorlar ve sporu neşe, ilham ve dostluk yaymak için kullanmaya çalışıyorlar.

 GBC, 5 ila 69 yaşları arasında 1,500'den fazla üyeye sahiptir.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV