20 Eylül 2019 Cuma

Dünya Şampiyonası İçin İyi Bir Hazırlık: NCAA

Sekiz Amerikan Koleji Plaj Voleybolcusu Dünya Şampiyonası’nda İdi

11 Temmuz 2019 Perşembe 07:32
Dünya Şampiyonası İçin İyi Bir Hazırlık: NCAA
 Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversiteye devam eden profesyonel plaj voleybolcuları geleneksel olarak kapalı salon voleybolu oynarlar.

Bu, Ulusal Kolej Atletizm Birliği'nin kadın plaj voleybolunu kolej sporu olarak yaptırmaya başladığı 2016 yılında değişti.  

O zamandan beri, birçok kadın sporcu FIVB Dünya Turu kariyerlerini başlatmak için NCAA plaj voleybolunu sıçrama tahtası olarak kullandı. 2019 kolej plaj voleybolu sezonu Mart ayında başladığında, okul listesinde 37 ülkeden 101 yabancı oyuncu vardı. Toplam 127 kolej ve üniversite, iki ve dört yıllık oyun seviyelerinde kadın plaj voleybolu ile uğraşmaktadır.

NCAA plaj voleybolunda yarışan sekiz sporcu, yalnızca ABD için değil, 2019 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasında oynuyor.  

Bunlardan beşi Hamburg’da ABD’yi temsil ediyor: Kelly Claes, Sara Hughes, Kelley Larsen, Summer Ross ve Sarah Sponcil. Tina Graudina Letonya'yı, ikizler Megan ve Nicole McNamara ise Kanada'yı temsil ediyor. 

McNamara ikizleri ve Sponcil, Los Angeles California Üniversitesi ile UCLA’da yer alıyor. Claes, Hughes ve Graudina, Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne (USC) katıldı. Larsen ve Ross Pepperdine Üniversitesi'nde yer alıyor. 

Claes, “FIVB Dünya Turu için harika bir hazırlık oldu” dedi. “Üniversite plaj voleybolunun alt yapısından geçtiğim için mutluyum.”

McNamara ikizleri ve Sponcil, UCLA'nın Mayıs ayında üst üste ikinci NCAA şampiyonluğunu kazanmasına yardım ettikten sonra Hamburg'a gelmişlerdi. NCAA şampiyonasında yarışmak, üçlünün FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası kadar büyük bir sahnede oynamaya hazır olmasına yardımcı oldu.

Megan McNamara, “Hamburg’daki mekan çok daha büyük, ama kesinlikle bizi kalabalığın önünde oynamaya hazırladı” dedi. 

NCAA sistemi, Dünya Turu'nda zorlayıcı rekabet hikayeleri yaratıyor. Örneğin Sponcil, rakip bir üniversiteye devam eden ve eski üniversite takım arkadaşlarına (McNamara ikizleri) karşı yarışan bir sporcuyla (Claes) ortaklık kurdu. 

Sponcil, McNamara ikizleri hakkında “Aynı ekipte olduğumuzdan beri birbirimizle dostuz ve birbirimize destek veriyoruz, ancak durum şimdi biraz farklı” dedi.

Eski NCAA sporcuları için yapılan en büyük ayarlardan biri artık takım arkadaşı olmaması.

Sponcil, “Arkamda bir takımı olmasını özlüyorum” dedi. “Sadece ben ve Kelly. Diğer kızların hepsini arkamızda  bırakamıyoruz. ”

2012 Olimpiyat gümüş madalyası sahibi Jen Kessy, USC'de salon voleybolu oynuyordu. Ayrıca plaj voleybolu oynamayı da isterdi.

Şimdi April Ross ve Alix Klineman'ın koçluğunu yapan Kessy, “İlk önce ikisi ile de oynamayı denedim” dedi. “Üniversitedeyken bütün yaz plaj voleybolu oynayarak büyüdüm. Kapalı mekan çok eğlenceliydi ve bir ekibin parçası olmayı çok seviyordum, bu yüzden bundan vazgeçmek istediğimden emin değildim ama ikisini de yapmak eğlenceli olurdu. ”

NCAA sporcuları Los Angeles'taki 2028 Yaz Olimpiyatları'nı dört gözle bekliyorlar. USC çeşitli sporlara ev sahipliği yapacak, Olimpiyat köyü ise UCLA'da olacak. 

Nicole McNamara, “Eski yurt odamızda kalmak için bir ricada bulunacağım” dedi. 

 

Anahtar Kelimeler: NCAA

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV