16 Ocak 2019 Çarşamba

Dünya Turu Shepparton İle Dönüyor

Shepparton’da 17 Farklı Ülkeden 50 Çift Mücadele Edecek

02 Şubat 2018 Cuma 06:35
Dünya Turu Shepparton İle Dönüyor

FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu, bir yıldan daha kısa bir süre önce Mart 2017 de düzenlenen turnuva sonrasında  Shepparton'a geri dönüyor. Tek yıldızlı çift bayan ve erkek etkinliğin, 1-4  Şubat tarihleri arasında Victoria Park'ta bir plaj stadyumunda gerçekleşmesi planlanıyor.Bu Kasım sonlarındaki etkinlik sonrasında 2018 yılında ikinci kez gerçekleşecek olan Dünya Turu etkinliği olacak.

Shepparton’daki etkinliğe 17 farklı ülkeden 26 sı erkek 24 ü bayan olmak üzere toplam 50 çift mücadele edecek. Gerek bayan gerekse erkeklerde, 16 şar takımdan oluşacak Ana Çizelge’de değiştirilmiş grup sistemine göre oynanacak maçlar sonunda her bir dört grubun ilk üç takımı tek maçlı eleminasyon sistemine kalmak için mücadele edecekler.

Shepparton’daki turnuva,  aynı zamanda yeni blok dokunuş kuralının da test edilmesine sahne olacak. Bu kural, blokla irtibatın takım için topa vuruş olarak sayılmamasını içeriyor. Böylece top rakip sahaya geçmeden önce üç kez daha dokunuşa izin veriliyor.

Erkeklerde Avusturalya’lı üç çift yer alıyor. 2017 Shepparton etkinliğinde altın madalya kazanan Christopher McHugh ve Damien Schumann çifti listede zirvede yer alıyor. Bu, bir takım olarak Dünya Turu’nda elde ettikleri tek madalya. McHugh, değişik bir partner Isaac Kapa ile 2014 yılında Klagenfurt Grand Slam’de bronz madalya kazanmıştı. McHugh ve Schumann, Kasım ayındaki Sidney etabında, final four a kaldılar ama podyumda yer alamadılar.

Shepparton’daki bir önceki yarışmanın diğer finalistleri Cole Durant ve Zachery Schubert Ana Çizelge’de yer alan bir diğer Avustralyalı çift. Bu Avustralyalılar için de, Dünya Turu'nda şimdiye kadar kazanmış oldukları tek madalya bu madalyaydı. Sidney'deki etapta ise beşinci sırayı elde ettiler.

Manly Beach'te beşinci sırayı elde eden Paul Burnett ve Joshua Court’ta üçüncü Avusturalyalı çift olarak Shepparto’da mücadele edecekler. Bu ayın başlarında 20 yaşına giren Burnett'in ilk Dünya Turu’na katılımı olacak .

Avustralya'dan ikişer, Tayland'dan ikişer, Kanada, Fiji, Almanya, Hong Kong, Yeni Zelanda ve İsveç'ten birer çift  12 takımdan oluşan Ana Çizelge’de doğrudan yer alıyor.

Vanuatu'dan Miller Pata ve Linline Matauatu bayanlarda listenin ilk sırasında yer alıyorlar. 2016 Fortaleza Open'ta lde ettikleri dördüncülük, bugüne kadar yapılan Dünya Turu'nda elde ettikleri en iyi derece. Pata ve Matauatu bir ekip olarak, 2014'te FIVB Pattaya Challenger'da  kazandıkları altın madalya ile gurur duyuyorlar. Küçük Pasifik ülkesi oyuncuları, Pata 2017 sezonunun tamamını boş geçtikten sonra Shepparton'da bir araya gelecekler. Bu süre içerisinde Matauatu ise farklı bir ortak Loti Joe ile Dünya Turunda beş kez yer aldı.

Yeni Zelanda'dan Shaunna Marie Polley ve Kelsie Wills, bayanlarda ikinci sırada yer alıyorlar. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Ulsan’daki tek yıldızlı etkinlikte bronz madalya kazanarak ilk ve tek Dünya Turu madalyalarını kazandılar. Polley için bu katılım, 2017'de Melissa Ruru'yla birlikte dokuzuncu sırada yer aldıktan sonra Shepparton'daki ikinci deneyimi olacak.

Ev sahibi ülke bayanlarda üç takım ile temsil edilecek. Hem Phoebe Bell hem de Jessyka Ngauamo daha önce Avustralya'daki Dünya Turu etkinliklerinde madalya kazandılar, ancak asla bir takım olarak bir araya gelmediler. Aslında bu, bir arada ilk Dünya Turu etkinlikleri olacak. Ngauamo, 2017 yılı Mart ayında Sidney'deki etkinlikte Mariafe Artacho del Solar ile birlikte gümüş madalya kazandı. Bell ise 2017 Shepparton’da Nicole Laird ile birlikte bronz madalya kazandı.

Avustralya'dan üç ve Yeni Zelanda'dan bir takım doğrudan bayanlar Ana Çizelge’de yer alıyor. 12 takımlık listede  ABD'den iki,Fiji, İtalya ve Japonya'dan bir takım yer alıyor.

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV