18 Ağustos 2019 Pazar

Dünyanın En Hızlı Servisini Atmak Ona Yetmiyor

Paolo Servisini Geliştirme Peşinde

27 Ekim 2018 Cumartesi 09:01
Dünyanın En Hızlı Servisini Atmak Ona Yetmiyor
Yaklaşık üç ay önce, Paolo Nicolai, sporda kayıtlı en hızlı servisi kullandığında plaj voleybolu dünyasını şok etmişti. Dünya Turu Gstaad Major sırasında servis esnasında topa 119 km /s hızla vurmuştu.

30 yaşındaki İtalyan oyuncu için servis modern oyunun önemli bir bileşenidir ve herhangi bir eşleşmenin sonucunu etkileyebilecek bir kilit noktadır. 

“Bu seviyede, rakipleriniz için sorun yaratmazsanız, puan kazanmak çok zor oluyor. Servise hazırlanırken, muhtemelen en önemli adım olan mümkün olduğu kadar rahat kalmaya ve atış üzerinde odaklanmaya çalışıyorum. Top doğru noktada olduğunda, tek istediğim ona en iyi şekilde ve en yüksek noktada vurmak. Eğer bunu yaparsam, gerisi kendiliğinden gelir.”

Rio 2016 Olimpiyatları’nın gümüş madalyalı ismi Nicolai son birkaç sezonda dünyanın en tehlikeli servis atan oyuncularından biri haline geldi. Ancak İtalyan oyuncu, Dünya Turu’nun en iyi servis atan oyuncusu hiç bir zaman olamadı. Bu ödüle son dört sezondur Brezilyalı Evandro Goncalves layık görüldü.

Ama bu onu ilgilendiren bir şey değil.

“Evandro son yıllarda bu ödülleri kazanmayı hak etti, rakiplerine baskı yapma yeteneği gerçekten etkileyici. Şu an dünyanın en iyi servis atan oyuncusu. Bu benim ilgilendiğim bir şey değil, odaklandığım şey oyun ve madalya kazanmak. Ama bir noktada insanlar dünyanın en iyi servis atan oyuncusu olduğumu düşünürse bu harika olurdu.”

Ancak Nicolai, daha da tehlikeli bir servisçi olmanın peşinde. İtalyan oyuncu, servis çizgisinden rakibe verebileceği zararın farkında, ama aynı zamanda daha güvenilir ve tutarlı olmak istiyor.

“Çalıştığım nokta bir çeşit denge noktasına ulaşabilmek. Sert servis kullandığınızda ya iyi gidebilir ve çok puan kazanırsın ya da kötüleşir ve çok fazla hata yaparsın. Denge noktasını bulabilmek ve servisime çeşitlilik kazandırmak için sıçrayarak yüzen servis üzerinde çalışıyorum.”

 

Anahtar Kelimeler: Paolo Nicolai

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV