16 Aralık 2018 Pazar

Efsane Sporcu İstatistiklerde Ön Sıralarda

Phil Dalhausser Kendini Asla Yeterli Görmüyor

14 Aralık 2017 Perşembe 06:37
Efsane Sporcu İstatistiklerde Ön Sıralarda

Phil Dalhausser, üç kez olimpiyatlarda yer alırken bu olimpiyat serüveninden bir altın madalya çıkarmış bulunan ve en fazla FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu ödülleri kazanmış bulunan gelmiş geçmiş en iyi sporcu. ABD’de, üç veya daha fazla Olimpiyat Oyunlarına katılan beş plaj sporcusundan birisi.

Dalhausser, profesyonel kariyerine 2003 yılında başladı ve ilk FIVB Dünya Turu etkinliğine 2004 yılında katıldı. Kariyeri boyunca, 13 yıllık Dünya Turu macerasında sporun en iyisi olarak ön plana çıktı ve halen istatistikler ile yetenek açısından lider olmaya devam ediyor.
 
En son FIVB Dünya Turu sezonunda ön plana çıkmayı başardı ve oyuncuların, antrenörlerin, hakemler ile FIVB yetkililerinin verdiği oylarla sezonun en başarılı erkek oyuncu seçildi.
 
Şubat ayında ABD'nin Güney Florida kentinde Fort Lauderdale Plajı'nda başlayan ve Ağustos ayının sonunda Almanya'nın Hamburg şehrinde düzenlenen Swatch Beach Voleybolu FIVB Dünya Turu Finalleri ile sona eren 2017 sezonunda en iyi erkek oyuncu seçilirken, 7 kez En İyi Blokör ve 5 kez de  En İyi Hücum Eden Oyuncu seçildi.
 
2017 sezonunda 3 birincilik elde etmiş olan Dalhausser şimdiye dek mücadele ettiği sezonlarda 30 ödül topladı.
•       En Sıradışı Oyuncu (2010, 2013, 2014 ve 2017)
•       En İyi Pasör (2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015 and 2016)
•       En İyi Blokör (2006, 2007, 2008, 2010, 2012, 2014 and 2017)
•       En İyi Hücumcu (2008, 2009, 2010, 2012 and 2017)
•       En İyi Smaçör (2007, 2008, 2009 and 2010)
•       En İyi Servis Atan Oyuncu (2014)
•       En Çok Gelişme Gösteren Oyuncu (2006)
•       Yılın Sporcusu (2008)

2003'te başladığınızdan beri plaj voleybolunu nasıl değişti ?

Phil Dalhausser: Plaj voleybolu, bence, daha rekabetçi bir hal aldı. Sporcular artık daha fizikli ve daha iyiler.
Dünya Turu'nda oynamaya başladığımda, Dünya Turu’nun en uzunuydum. Şimdi ise ilk 10'da olmayabilirim.En iyi sporlardan biri olma yolunda ilerliyor. Kısacası, tur daha da gelişti ve oyuncular daha fizikli durumdalar.
 
Sizce bu nasıl gerçekleşti ?
Dalhausser: Sanırım federasyonlar, salon voleybolu dışında Olimpiyatlarda bir madalya daha kazanabileceklerinin farkına vardılar. 10 yıl önce yalnız salonda  oynayabilecen bazı çocuklar sahilde de oynamaya başladılar.
 
Sağlıklı kalmak için neler yapıyorsunuz? Uzun bir kariyerin oldu, seni oyunda tutan neydi ?
Dalhausser: Sağlıklı kalmak için yaptığım şeyler bakımımla ilgili şeylerdir. Stretch gibi, haftada bir kez de derin doku masajı yapmaya çalışıyorum. Diğer hafta ise akapunktur yapıyorum. Şayet küçük bir sorun varsa, beklemekten ziyade onu çözmeye çalışıyorum.

Sizinle oynadıktan sonra bir çok rakibinizden sizi rol model olarak kabul ettiklerini duydum. Seni izleyerek büyüyen genç kuşaklarla oynamak nasıl bir şey?
Dalhausser: Gençlerle oynamak kendimi yaşlı hissetmeme neden oluyor. Dün Nick Lucena ile gençtik 12 ya da 13 yıl sonra, artık biz veteranız.
Sanırım bunu bana söyleyen oyuncular için iyi bir his. Bu, üst seviyede olduğum ve burada bulunduğum anlamına geliyor ki bu yapılması kolay bir şey değil.


Böyle üst seviyede kalmayı nasıl başarabiliyorsun?

Dalhausser: Bence en büyük şey asla yeterli olmadığımı düşünmem. Her zaman kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Her şeyi bildiğini ya da daha iyi olamayacağını düşündüğün saniye, oyununun düşmeye başladığını düşündüğüm zamandır. Bence bu her konu, her tür meslek için geçerlidir. 37 yaşında bile daha da iyi olmaya çalışıyorum ve bunun bana çok yardımcı olduğunu düşünüyorum.
 
Bu sporda bu kadar egemen olabilmek neler yaptın ?
Dalhausser: Egemen olmak hakkında bir şey bilmiyorum fakat dediğim şeyler aynen geçerli. Her zaman daha iyi olmaya çalışıyorum, hiçbir zaman tatmin olmuyorum. Bunlar beni daha iyi olmaya yönlendiriyor ve beni üst seviyede tutuyor.
 
Kariyerinizde güçlü partnerler ile birlikte çalıştınız. Bunlardan ne gibi şeyler öğrendiniz ?
Dalhausser: Bence, yıllar içinde öğrendiğim en büyük şey, ortaklıklar söz konusuysa, sadece iyi bir oyuncu olmanızın yeterli olmadığı aynı zamanda iyi bir partnerinizin de olmasının gerekliliği. Dünyanın en iyi oyuncusu olabilirsin, ama eğer berbat bir partnerin varsa, takım olmaktan uzaklaşırsın. Olabileceğim en iyi ortak olmaya çalışıyorum. Eğer partnerim sıkışıyorsa, onu biraz canlandırmak için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Temel olarak, yıllar içinde öğrendiğim buydu. Sadece orada durursan ve partnerinle birlikte mücadele ederken sızlanırsan, bu bir işe yaramaz. Ben daha iyi şeyler yapmaya çalışıyorum.
 
Plaj voleybolundaki antrenörler giderek halk tarafından daha fazla görünür hale geliyor. Plaj voleybolcular, antrenör de hangi özelliği arar?
Dalhausser: Antrenörler Dünya Turu'nda daha popüler hale geliyor. Antrenörlerinin  olmadığını düşünebileceğim iki takım var. Benim için, bir antrenör arıyorsanız, iyi bir antrenörünüz varsa, bu size bir rekabet avantajı sağlar. Size avantaj sağlayacak herhangi bir şey, sadece yüzde üç veya dört oranında olsa bile size yardımcı olacaktır. Belki de burada ve orada bir maçta fark yaratır. Benim için tekniği iyi olan birisini isterim. Uzun bir sezon boyunca, tekniğiniz yetersiz hale gelebilir ve bir antrenör bunu fark edebilmelidir, bunun için önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, oyun planları olan birisi olması gerekir. Tüm antrenörler ihtiyacınız olan her şeye sahip değil. Bazılarının güçlü yönleri tekniğinde bazılarının is oyun planlarında yatar. Her iki özelliği de bulunan iyi birini bulmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

FIVB Dünya Turu’nda en çok ödül kazanan sporcususunuz ve bu esnada üç kez d olimpiyat altını kazandınız. Kolleksiyonunuz da eksik başka bir şey var mı ?                                                 Dalhausser:
Kariyerim boyunca kazandığım madalyalara bakacak olursam, sanırım bütün madalyaları kazandım. Bir kez dahaDünya Şampiyonluğu’nu kazanmak isterim. En son 2009 yılında madalya kazandım ve madalya kazandıktan sonra biraz zaman geçti. 2019 yılındaki Dünya Şampiyonasında iyi bir performans sergilemek istiyorum. Açıkçası, başka bir olimpiyat da mücadele etmek ve madalya kazanmak isterim. Beijing'den bu yana neredeyse 10 yıl geçti. Uzun bir süre oldu, ve olimpiyatlarda iyi şeyler yapmak istiyorum.

Bir sonraki hedefiniz Tokyo, 2020 Olimpiyatları’mı ?
Dalhausser: Şu andan itibaren, esas hedefim oraya gitmek. Kazandığım sürece etrafım dolu olacak.
Bence hala turnuva kazanırsam sporu bırakmak zor olur. Şu anki geçici planım bu. Yıllar geçtikçe neler olacağını göreceğim.

Başarıyı nasıl tanımlıyorsunuz?
Dalhausser: Başarı, yalnızca turnuva kazanmak değil, aynı zamanda uzun bir süre için zirvede kalabilmektir. Emmanuel Rego ve Ricardo Santos gibi voleybolcular, uzun süre zirvede kalmayı başardılar.Ben bunun için çabalıyorum.

İnsanlara Emmanuel ve Ricardo ile birlikte zirvede olduğunu nasıl söylüyorsun ?
Dalhausser: Ben numara adamıyım. Kazandığım turnuva sayısına kıyasla onların kaç tane turnuva kazandığına bakıyorum. Benden biraz daha yüksekteler. Ricardo'nun 20, Emmanuel'in ise 40 turnuva gerisindeyim. Hala çalışmaya devam ediyorum. Dünya Turu'ndaki performansım iyi. Övgüyle işim yok, ancak küçümsemeye çalışıyorum. Herhangi biri bunu söylerse şüphesiz büyük bir onurdur. Çünkü bu iki adam bence Dünya Turu’nda oynayan en iyi iki oyuncu.
 
Olimpiyatlar 2028'de Los Angeles’a geldiği zaman nerede olacağınızı düşünüyorsunuz?
Dalhausser: Voleybol oynamayacağım, bu kesin. 2028 de 48 yaşında olacağım. Ben de oynayabileceğim kadar spor yapacağım. Belki bir yerde, belki üniversite veya bir ülke için antrenörlük yaparım. Başka bir ülkeye taşınmaya ve orada bir programa antrenörlük yapmaya açık olurdum.

 

Anahtar Kelimeler: Phil Dallhausser

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV