16 Aralık 2018 Pazar

İsmini Plaj Voleybol Tarihine Yazdırdı

Alix Klineman İlk FIVB Dünya Turu Etkinliğinde Altın Kazanan Üçüncü Bayan Voleybolcu Oldu

11 Ocak 2018 Perşembe 06:19
İsmini Plaj Voleybol Tarihine Yazdırdı

Alix Klineman, Carolina Salgado'nun final maçındaki son vuruşunu blokladığında bu, April Ross ve onun için Brezilyalı çifte karşı Dela Beach Open'da altın madalyayı kazandıkları anlamına geliyordu. Böylece FIVB Dünya Turu'nda plaj voleybolu tarihine yeni bir isim kazınmıştı.

Klineman, ilk FIVB Dünya Turu etkinliğinde altın madalya kazanarak tur tarihinde katıldığı  ilk uluslararası plaj voleybolu etkinliğinde altın madalya kazanan üçüncü bayan isim oldu.

FIVB maç raporunda, Amerikalıların "Klineman'ın filedeki hakimiyetini Ross'un çevikliği ile birleştirerek, kolay bir galibiyet elde ettiler" şeklinde yazdı. Ross ve Klineman altın madalya maçına kadar ard arda dokuz kez galibiyet elde etmişlerdi.”

İlk turnuvalarında altın madalya kazanan ilk iki kadın Amerikalı plaj voleybolcular Karolyn Kirby ve Nancy Reno idi. Amerikalılar, Ağustos 1992'de İspanya'nın Almeria kentinde ilk kez bayanlarda FIVB Dünya Turu etkinliğini kazanırken, Kirby ve Reno'nun podyumun zirvesinde yer aldılar.

Amerika Birleşik Devletleri'nden Sinjin Smith ve Randy Stoklos, Şubat 1987'de Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde ilk kez katıldıkları erkekler FIVB Dünya Turu etkinliğinde altın madalya kazanmışlardı.  İlk FIVB Plaj Voleybolu etkinliğinde altın madalya kazanan diğer ABD’li erkek oyuncular ise Kent Steffes (Ağustos 1990, Lignano, İtalya), Eric Wurts (Ağustos 1990, Enoshima, Japonya), Adam Johnson (Şubat 1993, Rio de Janeiro), Mike Whitmarsh (Temmuz 1995, Hermosa Beach) ve Jeff Nygaard (Haziran 2003, Rhodes, Yunanistan).

Klineman / Ross’un kazandıkları altın madalya, ülke kotasından yarışmaya başladıktan sonra bir bayan takımının FIVB Dünya Turu etkinliği kazandığı üçüncü altın madalya oldu. Ross ve Jen Kessy, 2007'de Stavanger'de ilk kez altın madalya kazandılar.

Erkeklerde ise iki Brezilyalı çift, ülke kotasını kazanarak bir FIVB Dünya Turu etkinliğine başladıktan sonra altın madalya kazandılar.

Dela Beach Open finali, ilk kez iki kadın finalistin Ana çizelge için mücadele etmesine sahne oldu.

28 yaşındaki Klineman, üç değişik partner ile birlikte Association of Volleyball Professional turunda oynadı. 28 yaşındaki Klineman, lise yıllarında All-American onuruna sahip olan çarpıcı bir salon oyuncuydu.

2017'de plaj voleybolu turnuvasının ilk tam sezonunda, Klineman ve Lane Carico, dört etkinlikte ikinci, üçüncü, yedinci ve dokuzuncu sırada yer alarak 12-7 lik bir rekor kırdı.  Genel olarak ise Klineman, 2017'de sekiz etkinlikte 21-13 galibiyet oranı tutturdu.

Daha önceki plaj voleybolu deneyimi, 2005 ve 2006'da gençken AVP olaylarında gerçekleşti; ve 2016'da Manhattan Beach'te yerli bir etkinlikte yer aldı.

Uluslararası alanda kapalı salonda Klineman, 2011'de (bronz) Pan American Games'de ve 2015'de (altın) Pan American Cup'da madalya kazandı. 2015 yılında yedi adet Pan American Cup maçının altısında 17 sette 55 sayı, set başına 3.24 skor ortalaması elde etti 2011 Pan American Oyunları’nda Klineman, Meksika karşısında kazanıla maçta iki sette 15 sayı üretti ve toplam olarak altı sette 4.83 sayı ortalaması elde etti.

2014 yılında, Klineman USA Volleyball Cup’da Brezilya maçında yer aldı ve 19 sayı, 7 top karşılama ile oynadı. Ayrıca FIVB Dünya Grand Prix'sinde yedek takımda 14 sette oynadı ve burada Amerika, ön turlarda beşinci oldu. 2005 ABD Genç Kız Milli Takımı'nın bir oyuncusu olarak FIVB Gençler Dünya Şampiyonası’nda dördüncü oldu v En İyi Skorer seçildi.

Klineman ilk FIVB Dünya Turu etkinliğinde yer alırken, Ross’un 124.cü Dünya Turu etkinliği oldu. Bu etkinliklerde; 22 altın madalya kazanırken 37 kez final oynadı ve 49.cu madalyasını kazandı.Ross, elde ettiği para ödüllerinde 1.065.475 $ ile sekizinci sırada yer alıyor ve uluslararası bir organizasyonda sezon içinde 12 kez madalya kazandı.

Dela Beach Open, Ross ve Klineman'ı antrenörlük yapan Kessy'nin uluslararası plaj voleybol sahnesine geri dönüşüne de sahne oldu. Kessy katıldğı 127 FIVB etkinliği kazandığı 11 altın madalya, 34 podyumda yer alış ve 39 kez de ilk dörtte yer alarak toplam $722,750 ödül kazandıktan ve tüm zamanların 14.cüsü olduktan sonra 2016 yılındaki turnuva sonrasında emekliye ayrıldı.

 

Anahtar Kelimeler: Alix Klineman

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV