16 Ocak 2019 Çarşamba

Plajda Gelişen Olanaklar Ve Artan Para Ödülü

FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu Her Geçen Gün Gelişiyor

03 Şubat 2018 Cumartesi 06:42
Plajda Gelişen Olanaklar Ve Artan Para Ödülü

1989 / 90 sezonunda ilk uluslararası plaj voleybolu ligi gerçekleştiğinde, sadece üç turnuva oynanmıştı ve toplam para ödülü $140,000 idi. Geçen sezon ise sadece Swatch Plaj Voleybolu FIVB Dünya Turu Finalleri'nde 800.000 dolar dağıtıldı. 


Günümüzde FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu etkinlikleri yıl boyunca ve dünya çapında ülkelerde düzenlenmektedir. Ve turnuvanın gelişimi de antreman metodlarında hızlı değişimlere neden oldu. Bugün, dünyanın en iyi ekipleri değişik konularda bir çok uzmanın yardımını alıyor.
Her şey otuz yıl önce başladığında, hiçbir şekilde böyle değildi. “Ben başladığımda, hiçbir şey yoktu: istatistik yok, masör yok, psikolog yok, eğitmen yok, eğitmen bile yok. Bugün bütün bunların hepsi var,” plaj voleybolunun efsane ismi Karch Kiraly duygularını bu şekilde ifade ediyordu. Amerikalı oyuncu, 1996 yılında Atlanta'da Kent Steffes ile birlikte ilk Olimpiyat plaj voleybolu yarışmasını kazanmıştı. 

Profesyonel plaj voleybolunun ilk günlerinde, iki oyuncu genellikle tamamen kendi imkanları ile mücadele ediyorlardı. Kiraly'e göre bunun kendilerine yararları vardı: “Oyuncular anlaşmanın bir yolunu buluyorlardı. Bu şekilde inanılmaz bir şey öğrendik: kendimiz ve ayrıca sorunlara nasıl tepki vereceğimizi. Bu hayat için eğitimdi. Daha iyi öğrenci olmayı öğrendik. Sorunlarımızı kendimiz çözmeyi öğrendik.” Ancak, Kiraly için plaj voleybolu o zamandan beri dramatik bir değişime uğradı. Özellikle smaç servislerde, oyun çok daha agresif hale geldi. Bunun anında popüleritesi de arttı.”

Dünyadaki plaj voleybol turnuvalarında başarılı olmak ve bu süreçte iyi para kazanmak isteyen herkes hazır olmalıydı. Seyahatten kaynaklanan zorluklar, stres ve en yüksek seviyede oynanan maç sayısı; başarılı rehabilitasyon ve bunun yanı sıra psikolojik faktörlerin de önemli olduğu anlamına geliyor.

Son olimpiyat ve dünya şampiyonu Laura Ludwig / Kira Walkenhorst bu konularla nasıl başa çıkılacağına dair mükemmel örnekler.

Ağustos ayında Viyana'da düzenlenen FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasını kazandıktan sonra, Laura Ludwig ekibi anlattı “Takım olmadan bu sansasyonel başarı mümkün olmazdı.” 

Alman takımının başarısının arkasındaki en önemli unsur Julius Brink / Jonas Reckermann'ı Dünya Şampiyonu ve Olimpiyat altınına götüren baş antrenör Jürgen Wagner idi. “Gerçekten sakinleştirici bir etkisi var ki bu hayatımda kesinlikle ihtiyacım olan bir şey. Her zaman bir .ci bir hissi olduğunu belli eder. Tüm konular hakkındaki bilgisi, başkasınınkinden daha fazladır. Ve her durum için bir cevabı vardır,” Laura Ludwig onu böyle anlatıyor. Kendisinin yardımcısı Helke Claasen. 

Fizyoterapistler Jochen Dirksmeyer ve Katharina Hubert de eşit derecede önemlidir. “Son birkaç yıldır hepimiz sakat olduğumuz veya fiziksel sorunlarımız olduğu dönemler yaşadık. Görev yapmalarının ötesinde ve üstüne gitmek istedikleri diğer yetenekleri de göze çarpmaktadır,” Walkenhorst’un ifadesi bu şekilde idi. Doktor Michael Tank gibi, ikisi de dünya şampiyonu için neredeyse saat sınırı olmaksızın çalıştılar. 

Scoutlar Raimund Wenning ve Ron Gödde bulmacanın önemli bir parçasını oluşturmaktadırlar. İstatistikler, takımın ve rakip takımın zayıf yönlerinin görülmesini sağlar. “Ron her turnuvada ve uzun günler boyunca çalışıyor. Kesinlikle herkesten daha az uyuyor.” Ludwig’in ifadesi bu yönde. Ve sonra psikolog Anett Szigeti var. “O bizim ekibimizin inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır. O, bizimle birlikte sağlık ve oyunumuzda sorunlar yaşadığımız dönemleri atlatabilmemiz amacı ile bir sistem geliştirmek için birlikte çalıştı. Bu suretle, Dünya Şampiyonasını kazandık. Son yıllarda onunla birlikte çalışmak bize zihinsel güç ve bir maç sırasında ortaya çıkabilecek durumların üstesinden nasıl gelebileceğinin bilgisi verdi,” Walkenhorst’un fikri böyleydi. 

Son yılların en başarılı bayan plaj voleybol takımı, son üç yılda plaj voleybolu ve FIVB Dünya Turunun nasıl değiştiğinin güzel bir örneği. Ve gelişme yeni bir sezon ile birlikte giderek önemli bir rol oynayan teknolojiyle devam edecek.


 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV