16 Ocak 2019 Çarşamba

Volleyball England'a destek büyüyor

Volleyball England Programının Büyük Bir Çoğunluğunu Üniversite Öğrencileri Oluşturuyor

05 Şubat 2018 Pazartesi 06:36
Volleyball England'a destek büyüyor

Rekor sayıda 80 öğrenci, İngiltere'de üniversitelerde eğlence voleybolu oynayarak favori oyunlarını geliştirmeye yardımcı oluyor. Öğrenciler, ülkede voleybola olan katılımı artırmak için Volleyball England’ın programının bir parçası olarak rol alıyorlar.

 
Öğrencilerin her biri 2017-2018 öğretim yılı için kendi üniversitelerinde Yüksek Öğretim Voleybol Görevlisi (HEVO) pozisyonunda. HEVO'lar 70 üniversitenin ayrı ayrı  haftalık eğlence amaçlı voleybol seansları düzenliyorlar. Burada amaç, öğrencilerin voleybol oynamak için yetenekleri ne olursa olsun keyifli ve eğlenceli bir gün geçirmelerini sağlamak. Düzenli Voleybol seansları oluşturmalarının yanı sıra, HEVO'lar Volleyball England’a katılım koşullarını duyurmak ve iki öğrenciyi de 4. Sınıf Hakem Kursu aracılığıyla resmi olarak görevlendirmekle yükümlüler.

Bu, HEVO inisiyatifinin yedinci yılı olup, daha çok insanı spora katılmaya teşvik etmekte oldukça başarılı oldu. Geçen yılın istatistikleri, HEVO'ların oyunu geliştirmek için ne yaptıklarını ortaya koyuyor.

Binlerce öğrenci, ortalama 50 oyuncu ile rekreasyona açık HEVO etkinliklerine her hafta katıldı. Her sezon katılımcıların üçte birinden fazlası (% 37) üniversite voleybol takımına katılmaya başladı. Belki de en umut verici olan tarafı, tüm HEVO oyuncularının dörtte birinden fazlasının üniversiteden ayrıldıktan sonra voleybol oynamaya devam etmek istediklerini ve çoğunluğunun hakem, antrenör ve gönüllülere katılmak suretiyle spora daha fazla ilgi göstermek istediklerini belirtmeleri oldu. HEVO programı İngiltere'de o kadar başarılı oldu ki, diğer spor modelleri de bunu takip etti.

Her HEVO, İngiltere'nin Kettering şehrindeki Ulusal Voleybol Merkezi'nde düzenlenen ve haftalık voleybol sezonlarında nasıl davranmaları gerektiğine dair bir konferansta eğitim alıyor. Hafta sonu konferansları pratik voleybol eğitimini ve bireysel projelerin geliştirilmesine yönelik ilham veriyor. Her HEVO'ya ekipman satın almaları için £ 150- £ 300 nakit para ayrıca Voleybol İngiltere markalı hoody'ler ve polo gömlekleri veriliyor. Bazı HEVO'ların konferansta yer almadan önce voleybol oynama tecrübeleri yoktu.

Matthew Harrison geçen yıl bir HEVO idi ve bu yıl Edge Hill Üniversitesi'nde çalışmaya devam edecek. Halen bir voleybol aşığı olan Matthew, HEVO programını spora geri dönme şansı olarak gördü. “Bir antrenörlük derecesine sahibim, o yüzden HEVO olmanın benim için mükemmel bir fırsat olduğunu düşündüm, bu yüzden kendimi öne koydum ve voleybol oturumlarını nasıl yapacağımla ilgili tüm eğitimi alabilmek için HEVO konferansına katıldım.

 
“Edge Hill'deki iki HEVO'dan biriydim. Oturumlarımıza gelebilecek bir dizi yetenek vardı ve herkese hitap eden oturumlar tasarlamak zorundaydım. İki kişi olmamız harikaydı, zira farklı şekillerde oyunculara yardımcı olabiliriz. Daha önce hiç voleybol oynamayan katılımcılar için, HEVO konferansında öğrendiğimiz basit maketleri kullanabilirdik; daha ileri düzeyde oyuncularla birlikte kendi eğitim oturumlarımızda üniversite ekibi için kullanacağımız eğitim maketlerini de kullanabilirdik.”

Anahtar Kelimeler: İngiltere

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV