26 Eylül 2018 Çarşamba

Bir Klagenfurt Aşığı: Xandi Huber

Huber 11 Aylık Oğlunun Sahada Kendisini İzlemesini Unutamıyor

06 Nisan 2017 Perşembe 06:13
 Bir Klagenfurt Aşığı: Xandi Huber
  -          Xandi Huber Kimdir?

31 yaşındayım ve kız arkadaşım Barbara'ya aşığım ve benim için çok şey ifade eden 18 aylık bir oğul Noah’a sahibim. Avusturya Klagenfurt’ta doğdum. Çılgın bir voleybol ailesinde büyüdüm. Her zaman sporla çok ilgilendik. Bir hobi olarak Streetball oynadım. Okulda öğretmenler için kolay bir öğrenci değildim, aynı zamanda bu durum voleybol oynarken antrenörler içinde geçerliydi kolay bir oyuncu değildim. Şimdi Klagenfurt’ta mutlu bir yaşam sürdürüyorum, ve plaj voleybolu sezonu boyunca ailemle daha fazla vakit geçirebiliyorum. Klagenfurt'da bir arkadaşım ve erkek kardeşimle birlikte bir Beachvolletbol kulübü kurdum. Kulüp ile yaz aylarında eğitimler sunuyoruz ve 7 etaptan oluşan bir yerel hobi plaj voleybolu turu organize ediyoruz. Hala babamın voleybol kulübüne gidiyorum ve uluslararası plaj kariyerimi sona erdirdiğimde tekrar oradaki ilk lig takımında oynamaya başlamak istiyorum. Ciddi bir NBA taraftarıyım ve poker oynamayı seviyorum. Dağlara tırmanmayı veya ikinci en beğendiğim ülke olan İtalya'da gizli kumsalları keşfetmeyi çok seviyorum.

-          Plaj Voleybolu Kariyerine Ne Zaman Başladın?

Babam bana 90'lı yılların başında doğum günü hediyesi olarak bir plaj voleybol topu verdi. O tarihlerde çevremizde hiç kimse plaj voleybolunu bilmiyordu. Ve bana topu vererek bana sporu anlattı. Daha sonra beni ve kardeşlerimi Lignano'daki FIVB turnuvasına götürerek bu "yeni" sporu gösterdi. O zamanlar babamın kulübünde salon voleybolu oynuyordum ancak plaj voleybolu hakkında hiçbir şey duymamıştım. Yıllar geçtikçe Lignano’ya, sona erene kadar izlemeye gittik. 90'lı yılların ortasında Klagenfurt'da ilk plaj voleybolu sahaları inşa edildi. O andan itibaren her yaz orada sabahtan akşamın karanlığına kadar oynamaya başladım. Ancak annemle başım dertteydi çünkü geç saatlere dek oynadığım için eve geç geliyordum. Açıkçası, Klagenfurt'daki Dünya Turu etkinliği, sporda daha da gelişmemi sağladı. 2001 yılında ilk kez Junior Milli takımına davet edildim. Bir yıl sonra tekrar davet edildim ve ilk uluslararası turnuvaya gönderdim.

-          İlk Uluslar arası Turnuvanı Hatırlıyor musun?

Evet, Yunanistan’da düzenlenen U18 Dünya Şampiyonası idi.

-          Neden salon Voleybolu Yerine Plaj Voleybolunu Tercih Ettin?

Her iki sporu da seviyorum. Ancak başından beri benim vücut ölçülerinde birinin uluslar arası seviyede salon voleybolu oynayamayacağı oldukça açıktı. Başta Milli Takım ve Avrupa Kupası’nda libero olarak oynadım ancak birkaç yıl sonra sadece pas vermekten  bıktım. Plaj voleybolunda her ralli de topa dokunuyordum ve hücum ve servis dahil her şeyi yapabiliyordum. Kapalı salonda sadece pas veriyor ve bazen tüm set topa dokunamıyordum. Bu nedenle plaj voleybolunu seçtim.

-          2002 Gençler Dünya Kupası’nı Anlatabilir misin?

Benim partnerim Konrad Podesser ile birlikte ilk uluslar arası turnuvamdı.Ben 172 cm.Konrad ise 176 cm.boyunda idi. Şimdiye kadar turnuvada yer alan en kısa takımdık ancak 9.sırayı elde ettik. Ancak her ikimiz de savunma performansı açısından ilk 10 içinde yer aldık.

-          2003 Junior Dünya Kupası’nı Anlatabilir misin?

2003 yılında Fransa’daki U21 Dünya Şampiyonası’nda Felix Blauel ile birlikte mücadele ettik. Bu bir arada her ikimizin birlikte 2.turnuvası idi. Diğer takımlara göre daha genç olsak da iki galibiyetle Ana Tablo’da yer aldıktan sonra daha iyi sonuçlar ümit ettik. Oldukça iyi mücadele ettik ama grupta iki maçı oldukça yakın sonuçlarla kaybettik. Bir hayal kırıklığı oldu, çünkü gruptaki üç maçımızdan ikisini kaybetmiştik.

-          2006 Avrupa Şampiyonası’nı Anlatabilir misin?

2006'da partnerim Felix Bläuel ile birlikte U23 Avrupa Şampiyonası’nda çoğu kişiyi yanılttık. Herkesi şaşırttık ve birçok eleştirmenin kritiklerini olumsuz çıkardık. St Pölten'de ailelerimizin önünde mücadele ettik. Her ikimiz için de oldukça özel anlardı.

-          2008-2009-2010-2011-2012 Avusturya Şampiyonaları’nı Anlatabilir misin?

2008 yılında partnerim ile şampiyonluğun en büyük favorisi idik. Finalde hiç kaybetmediğimiz bir takıma karşı başa baş geçen maçı kaybettik. Bu kariyerimdeki en kötü mağlubiyetlerden biriydi. 2009 yılında yine finalde üç sette mağlup olduk ve gümüş madalya kazandım. 2010 yılında bütün sezon Robin Seidl ile birlikte mücadele ettim. Yarıfinalde 2008 Beijing olimpiyatları 5.si em büyük favorilerden Horst/Gosch ikilisini mağlup ederek gümüş madalya kazandık. 2011 yılında yine büyük bir sürpriz yaptık ve Vize Avrupa Şampiyonu Doppler/Mellitzer’i 2 kez mağlup ederek altın madalyaya ulaştık. 2012 yılında yine finaldeydik ve finalde son seti 14:16 kaybederek gümüş madalya da kaldık. 2013 yılında ikinci altın madalyamızı kazandık. 2014 yılında belki de Dünya Turu’ndaki en iyi sezonumuzu geçirdik.Ancak 5.sırayı elde ederek hayal kırıklığına uğradık. 2015 ve 2016'da, iki gün sonunda biten performansımız sonucunda 4.sırayı elde ettik.

-          2013 Fuzhou Open’ı Anlatabilir misin?

2013 Fuzhou Open, benim Dünya Turu’nda ilk madalya kazandığım etkinlikti. Bizim için oldukça sansasyonel bir turnuva idi. Bu başarıyı gerçekleştirmek için biraz zamana ihtiyacım vardı.

-          2016 Doha Open’ı Anlatabilir misin?

Dünya Turu’ndaki en büyük başarımdı. Ve bu turnuva ile ilgili en güzel şey, o zamanlar 11 aylık olan oğlumun benim yanımda olması ve bazı maçları izlemesiydi. En büyük hayalim gerçek oldu. Hep çocuğumun veya çocuklarımın önünde oynamak isterdim.

-          Robin Seadl’ı Anlatabilir misin?

7 yıl birlikte mücadele ettik. Plaj voleybolunda büyük bir yetenekti ve iyi bir blokör idi. Beraber mücadele ettiğimiz 7 yıl boyunca genç bir yetenekten dünyaca ünlü bir plaj voleybolcu haline geldi.

-          Bize Avusturya Şampiyonaları’ndan Bahsedebilir misin?

Benim için oldukça özel bir turnuvadır. Bu turnuvada, 2011 ve 2013 yıllarında altın ve bir çok kez de gümüş madalya kazandım. Bu yıl olimpiyatlardan sonra gerçekleştiğinden yorgunduk ve turnuvayı 4.sırada tamamladık.

-          Felix Blauel’den Bahsedebilir misin?

Uzun zaman birlikte mücadele ettik. Uluslar arası oyunculuk kariyerime onunla başladım. İlk Dünya Turu etkinliğimde beraberdik, Junior Avrupa Şampiyonası’nı birlikte kazandık ve Avusturya Turu’nda bir çok başarı elde ettik. Fiziksel olarak her zaman en iyi formda olmamasına karşın, oyunda belli bir sorumluluğa sahip harika bir partner. Harika biri ve hala benim için çok iyi bir arkadaş.

-          Klagenfurt’u Anlatabilir misin?

Klagenfurt benim evim ve yaşamayı çok sevdiğim bir yer. Wörthersee ile Karintiya dağları arasında hoş küçük bir şehir. Klagenfurt’ta yaşadığım için çok mutluyum. Turnuvalar ise hayatımın bir parçası. Onunla birlikte büyüdüm bazen bir top toplayıcı oldum şimdi ise bir oyuncuyum. Klagenfurt’ta oynamak ve kazanmak her zaman en büyük hayalimdi ve gerçekleşti. Başardığım ilk şey, ikinci şey ise umarım kendimi dizginleyebilirim. :)

-          FIVB Dünya Turu Etkinliklerinin Yapıldığı Yerler İçinde En Beğendiğin Hangisi?

Şüphesiz Klagenfurt. Benim memleketim, dünyadaki en büyük ve en iyi turnuvaya ev sahipliği yapan yer ... bundan bundan daha iyi olamaz. Bunu düşünmezsek, muhtemelen LongBeach'ı seçerdim. LA'daki bu turnuva, çok hoşuma giden benzersiz bir atmosfere (AVP benzeri) sahipti. Özellikle yan sahalardaki oyunlar ve oyuncuların hayranlarımızla etkileşime girmesi fantastik.

-          Dünyada En Beğendiğin Plaj Voleybolcu Kim?

Halen aktif oyunculardan Phil Dallhauser. Phil ve Ricardo neredeyse aynı kalitede oyuncular. Ancak Phil, daha önce gördüğüm en baskın ve komple plaj voleybol oyuncusu diye düşünüyorum. Aynı zamanda büyük bir kişiliğe sahip. Emekli oyunculara gelecek olursak : Genç olduğum zamanlar benim en büyük idolüm Sinjin Smith’di, çünkü onun oyunu bir şov olarak algılama biçimini sevmiştim.

-          Kariyerinde Unutamadığın Bir Anın Var mı?

Kariyerim boyunca gerek saha içi gerekse saha dışında unutamadığım yüzlerce anım var. Harika yerler gördüm, harika insanlarla tanıştım ve unutulmaz bazı oyunlar oynadım. Benim için en büyük anı : bu yıl, Doha Open’da oynarken oğlumun beni izlemesiydi. Beni daha öncede seyretmişti ama şimdi artık babasının oynadığını anlamaya başladı. Beni alkışlıyordu, kariyerimin en güzel anları bunlardı. Diğer bir unutamadığım anım ise 2013 Fuzhou Open’da Ricardo’ya karşı bronz madalya maçını kazanmamdı. Çocukken Ricardo benim en büyük idolümdü. Daha sonra eski idolüme karşı büyük bir maç kazandım ve kazandıtan sonra beni tebrik etmesi benim için çok özeldi. Kariyerimin en unutulmaz anlarından biri de 2008 yılında binlerce seyirci önünde Klagenfurt’ta ilk galibiyetimi kazanmamdı.

-          Video Challenge Sistem İçin Ne Düşünüyorsun?

İyi bir sistem olduğunu düşünüyorum çünkü hakemler büyük baskı altında oluyor.Onlarda bir insan ve şayet oyuna hakim olduysanız hızlı rallileri takip etmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Bu sistem onlara yardımcı oluyor ancak sistem henüz mükemmel değil. Fakat voleybol için güzel bir gelişme olabilir.

 

 

Anahtar Kelimeler: Xandi Huber

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV