19 Ağustos 2019 Pazartesi

ABD Milli Takımında Bir Sloven Antrenör

Luka Slabe CEV’in CL’yi Geliştirmesi Düşüncesinde

30 Ağustos 2018 Perşembe 11:57
ABD Milli Takımında Bir Sloven Antrenör
 -       Luka Slabe Kimdir ? 

Luka Slabe, Slovenya'nın Ljubljana kentinde doğup büyüyen 41 yaşında bir baba, koca ve voleybol antrenörüdür. Eşim Tina ile birlikte 9 yaşında iki oğlum ve 12 yaşında bir kızım var. 2003 yılında Utah Provo'daki Brigham Young Üniversitesinden Fen ve Spor Hekimliği Lisans Derecesi aldım. Şu anda Irvine, Kaliforniya'da yaşıyoruz ve burada Karch Kiraly ve ABD Kadınlar Ulusal Takımı'na yardım ediyorum. 

-       Voleybol Kariyerinize Nasıl Başladınız ? 

İlkokuldayken, fizik ve matematik öğretmenimin aynı zamanda bir voleybol antrenörü olduğu için şanslıydım. İlkokul voleybol takımımıza antrenörlük yaptı ve voleybol bölgemizdeki en popüler spor oldu. Beni takıma katılmaya davet etti, gerisi de tarih. 

-       Bize Brigham Young Üniversitesi Günlerinizden Bahsedebilir misiniz? 

Brigham Young Üniversitesi’ndeki üniversite günlerime ait çok güzel anılarım var. Güzel Utah Provo'da 30.000 öğrenci ile Rocky Dağları ve diğer tarafında Utah Gölü ve çölle çevrili özel bir üniversitedir. Dünyanın en büyük antrenörlerinden bazıları ile çalıştığım için şanslıydım. Carl McGown, Hugh McCutcheon ve Troy Tanner birçok altın Olimpiyat Madalyasını antrenör ve oyuncu olarak bir araya getirdiler. Bana voleybol için daha fazla tutku aşıladılar. Voleybol, üniversitemizde çok popülerdi. Her gece 6000 voleybol hayranının önünde oynardık. 2001 yılında ABD'de bir sporcu olarak elde edebileceğiniz en büyük başarılardan biri olan NCAA Ulusal Şampiyonalarını kazandık. 

-       Bize Karch Kiraly’yi Anlatabilir misiniz ? 

Karch son derece alçakgönüllü ve minimalist bir kişidir. Çok dürüst ve harika bir iletişimci ve çalışkan biri. Dünyanın dört bir yanına seyahat ettiğimiz yerlerde hayranlar Karch'i tanıdıklarında çok heyecanlanırlar. Programımız yoğun olsa da, yorgun olsak bile  bir imza vermeye ya da hayranlarıyla fotoğraf çektirmek için hiçbir zaman hayır demez. Uzun seyahatlerde karşılaşabileceğimiz yiyecekler ve diğer hoş olmayan rahatsızlıklar hakkında asla şikayet etmez. O her zaman sıkıntı için hazırdır. Her gün bir değişik bir ders ile yol alır. Zayıf yönlerinin farkında ve iş arkadaşlarından eleştiri almaya isteklidir. Her geçen gün daha iyi olmaya çalışıyor. 

-       Slovenya Erkek Milli Takım Günlerinizi Anlatabilir misiniz ? 

Erkek milli takımında antrenörlük yaptığım olağanüstü 2 yıldı. Slovenya benim ülkemdir. Ülkenizin milli takımına antrenörlük yapmak bir onurdur. Kariyerimde yaşadığım en zor iş olmasa bile en zorlardan biriydi. Ülkenizi ve saha içinde ve dışında yaptığınız her şeyle temsil ediyorsunuz. Bu kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi gösteriyor. Bu sadece bir işten çok daha fazlası. 

2013 yılında milli takımı devraldığımda çok yetenekli bir voleybol oyuncu grubumuz vardı. Bazıları diğerlerinden daha deneyimliydi, ancak genel olarak bu takım Avrupa Şampiyonalarının yanı sıra büyük uluslararası turnuvalarda oynama tecrübesine sahip değildi. Hedeflerimiz ve taleplerimiz uygulamada her zaman yüksekti. Bu, kısa antrenörlük kariyerimdeki en sevdiğim deneyimlerimden biriydi.

-       Niçin Slovenya’yı Seçtin ? 

Slovenya benim ülkem. Voleybol kariyerim 80'li yılların sonlarında başladı. Voleybol ile ilgilenmeden önce büyüdüğüm yer burasıydı ve 2012'de voleybol oyunculuk kariyerimi tamamladığımdan sonra geldim. Ben aslında antrenör / oyuncu olduğum 2. Lig’de UKO Kropa takımında 2009'da antrenörlük yapmaya başladım. 1000 kişilik bir köyden gelen bu çok genç takımla olağanüstü bir iş çıkardık. Üç yıl içinde zamanında Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde Avrupa'daki en iyi takımlardan biri olan Glenn Hoag tarafından yönetilen ACH Volley’e karşı oynadık ve 1. Lig ve Şampiyona Finalleri'ne katıldık. 2009-2012 yıllarında elde ettiğimiz sonuçlar ve büyümenin gelecekte tekrarlanması zor olacaktır. 

-       Calcit Kamnik Günlerini Anlatabilir misin ? 
3 yıllık UKO Kropa serüvenimden sonra ilk antrenörlük teklifini aldım. Calcit Kamnik, Slovenya voleybol tarihinde 2000'li yılların başlarında birden fazla ulusal şampiyonluk kazanarak önemli bir rol oynadı. 2012'de Calcit Kamnik, ACH Volley BLED (şimdi Ljubljana) için yeterince iyi ve tecrübesiz genç bir grup yetenekli voleybolcuya sahipti. Amacımız 10 yıldır ilk defa yarı finallere ulaşmaktı. Sonuçta olağanüstü bir sezon geçirdik ve ekip Igor Kolakovic'in antrenörlüğündeki ACH Volley'e karşı final ve Kupa Şampiyonalarına ulaştık. Calcit Kamnik'te geçirdiğim bir yıl sadece antrenörlüğümdeki iyi bir dönemdi.

UKO Kropa ve Calcit Kamnik ile antrenörlük kariyerimin ilk 4 yılını başarıyla tamamladıktan sonra, ACH Volley Ljubljana ile iki yıllık bir sözleşme imzaladım. Burada 5 farklı zafer kazandık ve Şampiyonlar Ligi'nde oynadık. 

-       Avusturya Günlerinizi Anlatabilir misiniz ? 

Sezonun yarısını Avusturya Aich Dob'da geçirdim. Brigham Young Üniversitesi'nde antrenörlük yapmak üzere ABD'ye gitmeden önce sezonun ikinci bölümünde takıma katıldım. O sezonda antrenörlük yapmayı planlamıyordum, ama Aich Dob menajeri yardım istedi ve Avusturyalı takımına katılmaya karar verdim.  Aich Dob o sene Şampiyonlar Ligi'nin bir parçasıydı ve amacımız bu şampiyonada bir veya iki galibiyet almaktı. Rakiplerimiz; Kazan, Olympiacos ve Friedrichshafen idi. Alman ve Yunan şampiyonlarını mağlup etmeyi başardık. 

-       Neden Avusturya’yı Seçtin ? 

Muhtemelen Avusturya'nın Slovenya'ya çok yakın olduğunu biliyorsunuz. Aich Dob voleybol kulübü, Slovenya sınırında yer almaktaydı, bu nedenle kulübüne katılmanın başlıca nedenlerinden biri de evime yakınlığıydı. Voleybol antrenörlüğü yaparken ailemle birlikte olabiliyordum. 

-       Dünyada En Beğendiğiniz Oyuncu Ve Antrenör Kim ? 

Gözüme çarpan birden fazla genç oyuncu var. Kesinlikle Karch onlardan biriydi. Andrea Zorzi ve Vladimir Grbic'in büyük hayranıydım. Özellikle sahadaki duygularını ve tavırlarını sevdim. Onlar takip ettiğim oyunculardı.
Dr.Carl McGown, antrenörlük kariyerimde şimdiye kadarki en büyük etkiye sahip olan kişi. Voleybolun en iyi hocasıydı. Oyuna dair anlayışının ve öğretme kapasitesinin eşi görülmemişti. McCutcheon, Piazza, Kiraly ve daha fazlası gibi harikaları tanıdığım için şanslıydım... 

-       CEV Şampiyonlar Ligi İçin Ne Düşünüyorsunuz ? 

CL'de üç yıl boyunca çeşitli takımların antrenörlüğünü yaptım. Her antrenörün rüyasında kariyerinde CL'de antrenörlük yapmak vardır. Orada gerçekten çok iyi voleybol takımlarını ve oyuncularını görebilir ve bunlara karşı rekabet etme şansı elde edebilirsiniz. Bence CEV Şampiyonlar Ligini geliştirmeye devam etmeli. Ekiplerin bu müsabakada oynayabilmeleri kendilerine bir yük olmamalıdır. CEV, Şampiyonlar Ligi'nde oynayarak bütçelerinin tehlikeye girmediği dereceye kadar yarışmak için takımları ödüllendirmelidir. Pek çok takım organizasyona katılmamaya karar veriyor, çünkü bu onların organizasyonlarının mali çöküşüne yol açabilir. CEV CL, ekiplerin kazandıları parayı kulüplerinin gelecekteki gelişimine yatırım yapabilmeleri için rekabet odaklı bir işletme haline gelmelidir. Bunu söylemenin kolay olduğunu biliyorum, ancak bu rekabeti Avrupa çapında voleybol kulüpleri, taraftarları ve voleybol toplulukları için daha da çekici hale getirmenin tek yolu muhtemelen budur. 

-       Video Challenge Sistemi İçin Ne Düşünüyorsunuz ? 

Bence bu sistem, oyuna bir miktar fazla gerilim getiriyor ve antrenörlerin gereksiz drama yapmadan hakemin kararına itiraz etmesini sağlıyor. Değişim, değişimin gerçekten olması gereken yer olan salonda olmalıdır. Çoğu zaman, bir isteği işlemek için sistem uzun sürer. Oyunun çok fazla durması oyundaki aktivitenin yavaşlamasına neden oluyor. Teklif etmek istediğim başka bir değişiklik var. Antrenör bir challenge isteminde bulunur bulunmaz, doğru ya da yanlış yaptıysa  bu challenge istemi artık mevcut olmamalıdır. Antrenörler, umutsuzca oyunda bir tür momentum değişikliği aradıkları zaman bu sistemi çok sık kullanılırlar. Bir kez challenge uygulamasına baş vurduktan sonra bir hakkınızı kaybediyorsunuz. 

-       Voleybol Kariyerinizde Unutamadığınız Bir Anınız Var mı ? 

Tek bir etkinliğe bağlı olmayan çok güzel anılarım var. Seyahat etmeyi ve öğretmeyi severim. Yol boyunca birçok harika yer gördüm ve harika insanlarla tanıştım. Voleybol antrenörü olduğum için kendimi şanslı sayıyorum.

 

 
Anahtar Kelimeler: Luka Slabe

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV