19 Ağustos 2019 Pazartesi

Akademisyen Bir Fizyoterapist: Beyza Tayfur

Antrenör İle Fizyoterapist Arasındaki İlişki Çok Önemli Fikrinde

28 Haziran 2018 Perşembe 12:22
Akademisyen Bir Fizyoterapist: Beyza Tayfur
 -          Beyza Tayfur Kimdir?

Hem sahada çeşitli branşlardan (Voleybol, futbol, tekerlekli sandalye basketbolu ve tenisi) sporcularla çalışmış, hem de akademik olarak sporcu sağlığı ile ilgilenen bir    fizyoterapistim. Hacettepe Üniversitesi’nden mezuniyetimin ardından İngiltere’ye gelerek Cardiff Üniversitesi’nde Spor ve Egzersiz Fizyoterapistliği alanında yüksek lisansımı tamamladım. Şu anda Londra’da yaşıyorum, Queen Mary University of London’da, sporcu sağlığı ve egzersiz araştırma merkezinde doktora eğitimi almaktayım. Daha çok sporcularda diz yaralanmaları, yaralanmaların sinirsel-kassal sonuçları, kas aktivasyonu, ve biyomekanik konularında çalışmalar yapmaktayım. Aynı zamanda spora özgü performans değerlendirmeleri ve koruyucu egzersiz yaklaşımları  da ilgilendiğim konulardan.

-          Spor Ve Fizyoterapi Arasındaki İlişkiyi Anlatabilir misiniz?

      Birbiriyle iç içe geçmesi gereken iki alan diyebilirim. Fizyoterapistler olarak genelde    nörolojik, ortopedik                rahatsızlıklarda hastalara yönelik egzersiz programları planlıyor ve öğretiyoruz. Ancak konu sporcu olunca çok            daha üst düzey egzersiz bilgisi kullanımı ve aynı zamanda sporu da iyi anlamak gerekiyor. Fizyoterapistlerin sporcu sağlığı alanında iyi olabilmesinin ana noktası da hareket analiz edebilme yeteneğimiz. Sporun doğasını diğer sağlık çalışanlarına göre daha rahat anlayıp, tedavimize hareket paternlerini daha iyi ve doğru şekilde katabiliyoruz.

-          Voleybol Ve Fizyoterapi Arasında Nasıl Bir İlişki Mevcut?-           

-          Voleybol ülkemizde özellikle son yıllarda fizyoterapistler açısından daha da değerlenen bir alan. Her sezon yeni kulüpler kadrolarına fizyoterapist katmak istiyorlar, bu önemli bir gelişme. Tabii ki futboldaki gibi özellikle en üst ligde fizyoterapist zorunluluğu olması çok daha güzel bir adım olur. Voleybolda sakatlanmaları artırmadan performansın artırılması, koruyucu egzersiz planlarının uygulanması, yaralanma sonrası tedavi ve spora dönüş evrelerinde fizyoterapistlerin görev aldığını görüyoruz.           

-          Bir Fizyoterapist İle Antrenör Arasındaki İlişki Nasıl Olmalı?           

-          Her iki taraf da kendi kafasının estiği yöne gitmeden, karşılıklı fikir alış-verişiyle ilerlerse en güzel sonuç alınacaktır. Biz fizyoterapistler daha çok sporcu olabildiğince ileri seviyede iyileşsin sonra oyuna dönsün istiyoruz, antrenörler de iyileşsin ama olabildiğince de çabuk dönsün istiyorlar. İkisi de çok doğal; bizler medikal bir altyapıdan geldiğimiz için daha koruyucu olabiliyoruz, antrenörler ise performans-takım açısından baktığı için sporcunun antrenman kaybı olmasın istiyor. Burada kilit nokta kesinlikle iletişim. İki taraf da birbirinin işine saygı duymalı ve ortak karar vermeliler. Bu şekilde hem oyuncu hem arkasındaki ekip daha mutlu ve sağlıklı olacaktır.           

-          Bir Voleybolcu Kendini Maça Nasıl Hazırlamalı?-           

-          Burada bir fizyoterapist olarak verebileceğim en önemli tavsiye kendi vücutlarının farkında olarak çıkmaları olacaktır. Burada kastım; nerede ağrıları var, ne derecede var, sağlık ekibine ya da teknik ekibe haber vermesi gereken bir durum var mı? Bunları biz sıkça sorsak da sporcular ağrılarını saklama eğiliminde olabiliyorlar. Çoğu zaman maçta yaralanıp kenara gelince zaten maç başlamadan da ağrım vardı cümlesini duyuyoruz. Bunların yaşanmaması için ekibi bilgilendirip önceden önlem alınmasını sağlamak, sağlık açısından önemli bir nokta.           

-          Dediklerinizi En İyi Uygulayan Oyuncu Kim?        

-          Daha çok tecrübeli ve eğitim seviyesi daha yüksek olan oyuncular sağlık ekibini daha çok dinliyor. Tabi ki burada sağlık ekibi olarak oyuncuların güvenini kazanmış olmanız gerek. Sporcunun sağlık ile ilgili sorunlarını dikkatli dinleyip durumunu onun anlayacağı basitlikte (Tıbbi terimlerden olabildiğince arındırarak) anlatmak lazım. İletişim burada da kilit nokta..-           

-          Voleybol İle Fizyoterapi Arasındaki İlişki Yeterli Seviyede mi?

-         Maalesef futbol ya da basketboldaki kadar iyi değil, ancak gün geçtikçe bilinçlenme artıyor, ilişki de artıyor. Daha önümüzde yapılacak çok şey var. Hem bilimsel hem de pratik anlamında takımların, sporcuların desteklenmesi lazım. Fizyoterapistin takıma nasıl katkı sağlayabileceğini bilmeyen takımlar maalesef çok fazla. Burada biz fizyoterapistlere de çok iş düşüyor, sporcularımıza ulaşmamız, eğitmemiz lazım. Yalnızca tedavi odaklı olunmamalı, her zaman yaralanmalardan korunma ön planda tutulmalı. Bu da eğitimle artırılabilecek bir durum.

-          Voleybol İle Fizyoterapi Arasındaki İlişki Yönünden Dünya Ve Türkiye’yi Kıyaslayabilir misiniz? 

-          Daha iyi olduğumuz/daha kötü olduğumuz ülkeler tabi ki mevcut. Aslında ülke bazında değil de seviye bazında bakarsak, CEV şampiyonlar liginde fizyoterapisti olmayan takım sayılıdır. Bu açıdan bakacak olursak hem takımların bütçeleri hem de kalitesine göre sağlığa verilen önemin ve fizyoterapist alımının da daha çok olduğunu görebiliriz. Ancak ülkemizde Efeler ve Sultanlar Ligi’ne baktığımızda fizyoterapisti olan takım sayısı maalesef çok az. Bunun dışında birçok takımın üst seviyelerdeki sporcularına baktığımızda kendilerine özel sağlık ekipleri, fizyoterapistleri mevcut. Bu sporu ne seviyede yaptığınıza, sağlığınıza ne kadar yatırım yapabileceğinize ve verdiğiniz öneme göre değişkenlik gösterebiliyor.

 

 

Anahtar Kelimeler: Beyza Tayfur

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV