19 Ağustos 2019 Pazartesi

Aşktan Doğan Voleybol Kariyeri

Macaristan’da Bir Oturarak Voleybol Ustası Dumas Jerome

07 Eylül 2018 Cuma 11:00
Aşktan Doğan Voleybol Kariyeri
           Dumas Jerome Kimdir ?

1958 yılında Fas Casablanca’da doğdum. Ayakta Voleybol’da 2 ve 3.seviye, Dünya Paravolley’de 1.seviye antrenörlük yetkisine sahibim. Macaristan Erkek ve Bayan Oturarak Voleybol Milli Takımı yardımcı antrenörüyüm. Macaristan Voleybol Federasyonu’nda Oturarak Voleybol Bölümü teknik menejerliğini yapıyorum.

-          Bize Oturarak Voleybolu Anlatabilir misiniz ?

2010'da oturarak voleybol oynamayı denedim ve ayakta voleybol oynadıktan 34 yıl sonra bu spora aşık oldum. Niçin ? Oturarak voleybolcularla oynadığınız zaman, sadece kendinize güvenemezsiniz, yönü ve hızı bilinmeyen topları savunmak için hızlı hareket etmek zordur. Bu harika sporcular, senden çok daha iyidirler ve kocaman bir gülümsemeye sahiptirler. Saygı. Bir farkın yok, bunu herkes gibi yapmak zorundasın........

-          Voleybol Kariyerine Ne Zaman Başladınız?

Okulda basketbol oynarken öğretmenim bana voleybol oynamak isteyip istemediğimi sordu. Denedim ve voleybolu hemen sevdim. İşin sırrı, bu kulüb de benim yaşımda çok güzel ve genç bir kızın olmasıydı..... Aşk bana her zaman hayatımda güzel şeyler getirdi. Voleybol oynamayı 45 yaşında bıraktım...

-         Niçin Oturarak Voleybolu Tercih Ettiniz?

Oyuncu ve antrenör olarak geçirdiğim 34 yıl sonrasında, oturarak voleybol beni çekti. Savaştan, kanserden, nadir bir hastalıktan ya da bakımsızlıktan kurtulmamı sağladı. İçimden gelen bir ses hissettiğim, gitmelisin ki bu senin yeni yaşam tarzın olmalı. Egoları yönetmek zorunda olmadığım bir spor, kazalarla uğraşmak zorunda kalan insanlar, kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insanlar, bu kadar basit.....


        Bize 2018 Dünya Şampiyonası’nı Anlatabilir misiniz?

Macar Voleybol Federasyonu ve Macar Paralimpik Komitesinin sarsılmaz desteği ile Bayan takımımız, Temmuz 2018'de Hollanda'da düzenlenen son Dünya Şampiyonası’nda yer aldı. Bu grup bize eleme havuzunun takımlarına karşı kendimizi değerlendirme şansı verdi. Gruptaki takımlardan ABD ve Rusya final oynadılar veJaponya yüksek düzeydeki rakiplerdi. Mısır’ı 3-1 yenerek Macaristan için ilk uluslararası galibiyeti elde ettik. Bu tür bir turnuvadaki deneyim, oyuncunun 2019'da Budapeşte'deki yaklaşmakta olan Avrupa Şampiyonaları için gelişim seviyesini gösterdi.Budapeşte sporu, spor da Budapeşte’yi seviyor.

-         Bize 2018 U19 Bayanlar Avrupa Şampiyonası’nı Anlatabilir misiniz?

Avrupa Şampiyonası elemelerinde grup aşamasında takımın baş antrenörüydüm. Kaliteli bir ekiple çok tatmin edici bir deneyim yaşadım. Hollanda ve Sırbistan karşısında başarılı olmak için, bazen şansımız olmalıydı.... çünkü yeteneğe sahiptik. Kaybetmek öğrenmektir, öğrenmek kazanmaktır, kazanmak kaybetmek…böyle devam etti gitti.


- Bize Macaristan’daki Oturarak Voleybolu Anlatabilir misiniz?

Macaristan'da oturarak voleybol eski bir spor dalı, bu ülke 1995 yılında Avrupa şampiyonu idi.  Bayanlar András Mihályi ve erkekler Raska Gyula'nın yönetiminde 23 yıldır oturarak voleybol yeniden düzenleniyor ve sürdürülüyor. Bu uygulama, gelecek sezon başlayacak olan ulusal şampiyonada yer alacak 9 kulüp etrafında yapılandırılıyor. Bu uygulamanın okul ve kolejlerde yaygınlaşması, yılın sonunda Avrupa Okulu'nun katılımı ile gerçekleşecek çocuklar arası bir turnuva ile sürecektir.


-         Bize 2017 Avrupa Oturarak Voleybol şampiyonası’nı Anlatabilir misiniz?

2017 Avrupa Şampiyonası, Hırvatistan Porec’de bayan ve erkek iki milli takımızın katılımı ile düzenlendi. Yeni oyuncuların uluslararası seviyeyi keşfetmesini sağlayan yüksek seviyeli bir rekabetti. Dostum Yusuf Kenan Kök'ü bana yaptığımız maçta verdiği mükemmel strateji dersinden dolayı kutlamak istiyorum. Sonuçta bayan takımımız 6, erkek takımımız ise 11.ci sırayı aldı. 2019 yılında Budapeşte’de daha  iyisini yapmaya çalışacağız.

-         Çocuklar İçin Tokyo Yaz Kampı Nedir?

2015'ten beri Fransa'da bir sosyal içerme ve spor aktivitesi sporu olan oturarak voleybol'un gelişimine katıldım. Budapeşte’de Raska Gyulia’nın desteğiyle, “Çocuklar İçin Tokyo” adlı bu kapsamlı projeyi Olimpiyat’ın değerleriyle birlikte oluşturmayı hayal ettik. Yarının Macar oyuncuları olacak bu genç sporculara ilham vermeyi amaçlıyoruz. Tokyo ve Paris, yüksek seviyeli sporcular olarak eğitimlerin birer aşamalarıdır. Seyahatler gençleri şekillendiriyor ... bu yüzden Japonya, dünyadaki vizyonunu dönüştürmek için geleneksel saygı ve kolektif değerleri için ideal bir yer. Paylaşmak gerçekten de her şeydir manifestosu, Çocuklar İçin Tokyo Yaz Kampı’nın kısa bir şekilde ifadesidir. Gerçekten de 5 gün boyunca oturarak voleybol pratiği yaparken ebeveynler çocuklarının eğitimine katılabilirler. Oturarak voleybol ile ilişkili ailenin kolektif değerleri başarının kollarını oluşturur.

-         Bilisi Open Nedir?

4-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen Tiflis Açık, erkek takımlar için davetiye usulü gerçekleşen bir turnuvadır. Gürcistan Voleybol Federasyonu tarafından 2 yıl önce başlayan projelerinin geliştirilmesinin bir parçası olarak düzenleniyor. Üst düzey turnuvalarda Kazakistan’ın oyun stilini keşfetmemiz için bir fırsat yarattı. Karşılama, Gürcü misafirperverliğini en iyi şekilde anlatan olağanüstü bir şekilde gerçekleşti.

Sizin İçin En Değerli Ödül Nedir? 
Bir çocuğun gülüşü
Her iki ayağımın üzerinde yürümek, 
Denizin üzerinde uçan kuşlar görmek.

        En büyük ödül yaşamaktır.

-         Oturarak Voleybolda En Beğendiğiniz Antrenör Ve Oyuncu Kimdir?

İran erkek takımının liberosu : İsmini hatırlayamadığım için özür dilerim.

-         Brezilya bayan takım pasörü : Gizele Costa Dias

Bayan antrenör: Aleksander Ovsyannikov.

Erkek antrenör : Hadi Rezaei

-         Kariyerinizde Unutamadığınız Bir Anınınız Var mı?

10000000000000000000000000000000000000000000000000000 tane var :)

-         Kitap Okumak İle Oturarak Voleybol Arasında Nasıl Bir İlişki Olduğunu Düşünüyorsunuz?

Bana izin verirsen, Ciceron'un ifadesini değiştirerek almak istiyorum " Bir kütüphane ve bahçeniz varsa ihtiyacınız olan her şeye sahip olursunuz. " buna birde oturarak voleybol sahası ekler miydim?

-         En Beğendiğiniz Yazar Ve Kitap Nedir?

Sun Tsu tarafından yazılmış olan Savaş Sanatı

 

Anahtar Kelimeler: Dumas Jerome

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV