23 Mayıs 2019 Perşembe

Aydınlı Bir Voleybol Aşığı: Deniz Abbak

Bakalım Deniz Abbak Eşine Verdiği Sözü Tutacak mı

09 Mayıs 2018 Çarşamba 06:31
Aydınlı Bir Voleybol Aşığı: Deniz Abbak

-Deniz Abbak Kimdir?

 1970 Aydın Kuyucak doğumluyum. Memleketim Denizli. Evliyim Ege ve Ata adında iki tane oğlum var. Bartın’ da öğretmen olarak görev yapmaktayım 4. Kademe Voleybol antrenörüyüm.

 

-Voleybol Kariyerinize Nasıl Başladınız?

 1998-1999 eğitim öğretim yılında Bartın Fatih İÖO Voleybol takımı ile Mersin’de yapılan Küçük Erkekler Türkiye Şampiyonasında daha önce tanımadığım maçların gözlemcisi yanına çağırarak takımın tekniğini, oyun anlayışını ve voleybolu bilerek oynadığımı ve antrenör olup olmadığımı sordu. Daha değilim, her ile kurslar için bir kontenjan veriliyormuş onun için beklediğimi belirttim. Yazın açılırsa bana bizzat haber vereceğini iletti. Birbirimizden telefon numaralarını aldık ve ayrıldık. Yazın aradı ve haber verdi. Onun yardımı ile O yaz Manisa da açılan 1. Kademe Antrenörlük Kursuna davet edildim. Meğerse o kursa gitmeme öncülük yapan Kişi Akademik kimliği ile Türkiye’nin tanıdığı Prof. Doktor Mehmet Şefik Tiryaki imiş. Minnettarım.

 

2 haftadan fazla süren 1. Kademe Voleybol Kursu’nda ve sayılı akademisyenlerin olduğu Manisa Spor Akademisi’nde günler çok kolay geçmedi. Antrenörlük kursu 1. Kademe değildi daha üst seviyedeydi sanki. İyi ki sıkıştırmışlar ve zorlamışlar. Şu anda Türk voleyboluna üst seviyelerde emek veren bir çok arkadaş oradandır. Tabi bir de voleybol dersini temel teknik ve teknik taktik olarak veren kişi kadınlarda elde ettiği sayısız başarı Türk voleyboluna kazandırdığı voleybolcularla ünlü Mehmet BEDESTENLİOĞLU idi. Onun da ilk başladığımız Voleybol Antrenörlüğünde bizim ilk voleybol hocamız olması hepimiz için de bir şanstı.

 

-Antrenörlük Kariyerine Nasıl Başladınız?

 

1998-1999 Prof. Dok. Mehmet Şefik TİRYAKİ’nin yol göstermesi ile başladığım bu süre için de alt yapılarda küçük bir ilden sayısız Türkiye derecesi çıkarmayı başararak da devam ettik.

 

Çalıştığınız Ve En Beğendiğiniz Antrenör Kim?

 

Küçük şehirlerde çok antrenörle çalışma şansınız pek olmaz. Bizim de zamanın da gittiğimiz sayısız Türkiye Voleybol Federasyonu’ nun Gelişim Kamplarında beraber görev aldığımız çok değerli antrenör abilerimiz var. Ama içlerinden çalışkanlıkları, duruşları, sporcuya yaklaşımları ile Kazım Hidayetoğlu ve Adil Kemal Ok, en beğendiğim saygı duyduğum antrenör abilerimdendir.

 

-Bartın Polis Gücü Günlerinden Bahseder misiniz?

 

2015- 2016 Sezonun da 1 sezon bize verilmiş bir görev olarak Polisgücü’nde çalıştık. Kadın takımıyla da ilk çalışmamız ilk tecrübemizdi. Yendik yenildik. Bizden bütçe olarak üstün çoğu takıma da kök söktürdük 8-9 tane maçımız da 3-2 bitirdik. O sezon 32 puan alarak 1.Ligde Polisgücü’ ne en fazla puanı kazandıran da biz olduk. Bizde antrenörlük kariyerimizde de farklı bir deneyim kazanmış olduk.

 

-Genç Takımımı Yoksa A Takım mı Çalıştırmayı Tercih Edersiniz?

 

Anadolu da ki antrenörlerin maalesef öyle bir lüksleri yok. Bize nerede görev düşerse hep oralarda çalıştık. A takımın güzel tarafları da var, genç takımın da. Ama üreten, kendi yetiştirdiğin sporcularla hedefe yürümek daha zevk veriyor insana. 2011-2012 sezonun da Bartın Pelenkoğlu Spor ile takımın yarısı Bartın’ lı çocuklarımızdan kurulu genç bir takımla 1. Lig Erkeklerde mücadele ettik ve ligi Ankara Ted ve Düzce Belediyesi’nin arkasından 3. sırada bitirmiş, Beşiktaş’ın da için de olduğu Play Oflar da mücadele etmiş ve Efeler Ligi’nin kapısından dönmüştük. Yarısı kendi çocuklarımızdan kurulu genç bir takımla 1 Ligde Bartın’ı en iyi şekilde temsil etmenin haklı gururunu yaşamıştık.

 

-Kazandığınız Ödüllerden Sizin İçin Önemli Olan Hangisi?

 

Elde ettiğimiz sayısız başarı ve Türkiye Derecesinin yeri ayrı hepsinin de ayrı ayrı emek özveri, alın teri var, ama başarı sıralaması yapacak olursak;

 

 Büyüklerde A takım seviyesinde en büyük başarımız 2011-2012 Sezonunda 1. Lig Erkeklerde BARTIN PELENKOĞLU SPOR olarak Lig 3.lüğü ve Play Of Oynamamız;

 

Okullar ve Alt yapılar seviyesinde de bana göre sayısız Türkiye Derecesinin içinde köklü Türkiye’nin güzide kulüplerinin alt yapılarını yenerek 2004-2005 Sezonunda BARTIN ORDUYERİFATİH SPOR Olarak Yaş Grupların da elde ettiğimiz Türkiye 2.liğiçok büyük başarıydı.

 

-Beraber Çalıştığınız Ve Sizde En Çok İz Bırakan Oyuncu Kim?

 

Hiçbir oyuncuma haksızlık yapmak istemiyorum. Çok oyuncum oldu ve ben de hepsinin yeri ayrıdır. Ama Şu anda Türkiye Voleybol Federasyonu’nda görev yapan aynı zamanda U 18 Kadın Milli Takımı’nın İstatistik antrenörü Eski voleybolcum Canberk TEKMEN’in voleybolcu kardeşi Burak Tekmen bizde çok yara bıraktı Aramızdan çok erken ayrıldı. Allah nur içinde yatırsın L

 

-Sizce Türkiye’de Voleybol Seyircisi Nasıl Yaratılır?

 

Her spor dalında olduğu gibi maçı izleyen seyircinin kültür seviyesi arttıkça küfür ve holiganizm azalacaktır. Biz antrenörler ve yöneticiler her pozisyon da bağırıp hakeme itiraz edersek seyirci bunun iki katını yapacaktır. Onun için önce takımı yönetenler sakin olmalı ki, seyirci de sakin olsun. Egolarımızdan uzaklaşıp kendi eksikliklerimizi başkalarına yüklemeyi bıraktığımız zaman bunu başarabiliriz. O zaman sadece takımına tezahürat eden seyirciyi yaratmış oluruz.

 

-Dünyada Ve Türkiye’de En Beğendiğiniz Antrenör Ve Oyuncu Kim?

 

Ben her zaman Türk oyuncu ve antrenörünü Anadolu’dan zorluklar içinde çıktıkları için takdir etmişimdir. Onun için voleybolda da eski milli voleybolcularımızdan Anadolu insanımızın içinden çıkmış olan Karabük’ten Barış HAMAZ, günümüz milli takım oyuncularından Tokat’ dan Emre Batur , Samsun dan Ulaş KIYAK kadınlarda da Eskişehir’ den Neslihan DEMİR ve diğerleri Anadolu insanının içinden çıktıkları için benim için daha değerlidirler. (Bu değerleri Türk Voleyboluna kazandırmış Anadolu’nun Voleybol emekçi antrenörleri iyi ki varsınız) Antrenör olarak da şu anda Türk Milli Takımında sayısız oyuncusu bulunan son 15-20 yıl Erkek Voleybolun da emeği çok olan Kazım HİDAYETOĞLU ve eskilerden rahmetli Mehmet Bengü kadınlarda da yabancı antrenörlere inat1. Kademe Antrenörlük Kursunu Manisa’ da beraber bitirdiğimiz Türk antrenör Ataman Güneyligil’i sayabilirim.

 

-Voleybol Kariyerinizde Unutamadığınız Bir Anınız Var mı?

 

 Antrenörlük hayatımız boyunca acısı ile tatlısı ile birçok anı biriktirdik ama 2004-2005 sezonunu önce acı çekip sonra sevinip iki duyguyu da aynı turnuvada yaşadığımız için unutamam. Zonguldak’ta yapılan kulüpler seviyesindeki Yıldız Erkekler yarı final maçların da ilk gün sabah seansındaki maçların geç bitmesinden dolayı yemek bile yiyemeden Bursa Bosch Maçına çıkmış ve 3-2 kaybetmiştik. Uykumuza keder olmuştu. Ertesi günü Bosch Galatasaray’ a yenilince, iş son günkü Galatasaray maçına kaldı. Son gün biz Galatasaray’ı 3-1yenince Türkiye Şampiyonası’nda ilk 8 takım içine kalan biz olmuştuk.

 

Bu arada hanım talimatı verdi yıllardır çok çalıştın ve de çalışıyorsun da ama bir anne olarak kendi çocuklarımın da bu voleybolla uğraştığını görmek Türkiye Şampiyonalarına gittiklerini o başarıları bir anne olarak da yaşamak istiyorum dedi. Şimdi Ege ve arkadaşları 5.sınıfta eğer önümüzde ki 3-4 sene içinde alt yapılarda Türkiye Şampiyonasına gidemezsek böyle bir anı yaşayamazsak da vay halimize

 

-Şampiyonlar Ligi İçin Ne Düşünüyorsunuz?

 

 Şampiyonlar Liginde artık her sene Türk takımlarının rekabetine tüm dünya tanık oluyor. Vakıfbank, Eczacıbaşı, Fenerbahçe bu kupayı müzemize götüren kulüplerimiz. Bu sene de kazanan yine bir Türk takımı olacaktır. İnşallah erkeklerde de Şampiyonlar Liginde o tarihi başarılara imzamızı atar ve ülkemize Şampiyonlar ligi kupasını da getiririz. Ama şimdilik zor gibi gözüküyor.

 

-Video Challange Sistemi Hakkındaki Düşünceleriniz Neler?

 

Yanlış bir kararı zamanında tespit ettiği için güzel bir uygulama. Ama video tekrarı izlenirken çok bekleniyor. Biraz daha izlemeyi ve kararı hızlandıracak bir yöntem olursa daha da iyi olacaktır.

 


 

 

Anahtar Kelimeler: Deniz Abbak

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV