23 Mayıs 2019 Perşembe

Bergama Doğaspor' un Genç Antrenörü Cemal Acar

Amaç İzmir Ve Tür Voleyboluna Oyuncu Yetiştirmek

10 Nisan 2018 Salı 12:34
Bergama Doğaspor' un Genç Antrenörü Cemal Acar

-          Cemal Acar Kimdir?

8 Mayıs 1976 yılında İzmir’de doğdum. Liseye kadar İzmir’de okudum. Üniversiteyi Manisa Celal Bayar üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda Voleybol Antrenörlük Bölümü’nde tamamladım. Uşak Üniversitesi’nden Pedagojik Formasyonumu aldım. Voleybol Antrenörlüğü ve Beden Eğitimi Öğretmenliği yapmaktayım.

-          Voleybol Kariyerinize Nasıl Başladınız?

Voleybola ilkokul 3. Sınıfta başladım. O dönem beden eğitimi öğretmenim Bilge Kütük sayesinde voleybolu sevdim ve uzun yıllar hem kendisini hem de bana sağladığı bu önemli spor hayatımın kıymetini bilmeye çalıştım. Uzun yıllar voleybol oynadım. İlk voleybol antrenörlüğümü alt yapısında da yetiştiğim İzmir DSİ spor kulübünde yaptım.   Daha sonra 1999 yılında İzmir Spor Kulübünde 2 yıl çalıştıktan sonra KSK ‘ nin A takımında Yardımcı antrenör olarak görev aldım. İzmir il karmaları sorumlu      antrenörlüğünden sonra Yıldız kız milli takım yardımcı antrenörü olarak çalışmaya başladım. 2003 senesi sonunda İstanbul UPS spor kulübünde A takım antrenörü ve alt yapı sorumlusu olarak çalışmaya başladım. İstanbul il karmaları antrenörlüğü ve Genç Kız Milli Takımı yardımcı antrenörü olarak görev aldım. İstanbul da UPS Spor  Kulübünde 6 sezon çalıştım. Ankara Gazi Üniversitesi takımında kısa bir süre görev aldım. Ardından İzmir de Gelişim Koleji Spor Kulübünde 1 sezon çalıştım. Takibinde    Rota Koleji 1.lig A Takım antrenörü olarak çalıştım. Kendi kulübüm olan Acar Spor Kulübünde çalışmaya devam ettim. En son olarak İzmir Bergama Doğa Spor Kulübünde 2. Lig takımı antrenörlüğü yapmaktayım.

-          Türkiye’de Voleybol Seyircisi Nasıl Yaratılır?

      Türkiye’de voleybol seyircisi nasıl yaratılır sorusuna cevabım; seyir zevkinin       artırılabilmesi ve popüler hale gelebilmesi adına yazılı ve görsel basın ile iş birliği yapıp            tanıtımının fazlalaştırılması ve böylelikle sponsorların dikkatini çekerek voleybol branşına desteğin artmasını sağlamak daha sonrasında da oyunun görselliğinde dikkat         çekici ve reklam unsurlarının fazlalaşmasını sağlamak olacaktır. Toplumun her       kademesine hitap eden organizasyonlar ile toplumun dikkatini çekmek olacaktır.           Böylelikle herkesin voleybol hakkında bilgi sahibi olması sağlanacak takibini         arttıracaktır.

-          Türkiye Ve Dünyada En Beğendiğiniz Antrenör Ve Oyuncular Kimler?

      Türkiye de en beğendiğim ve çalışma fırsatı da bulduğum antrenör Adnan Kıstak           diyebilirim. Bence hem öğretici hem de paylaşımcı bir eğitmen olduğunu            düşünmekteyim. Dünya platformunda ise Rus efsanelerinden Antrenör Nikolay            Karpol. Türk ve yabancı oyuncular arasında bir çok sporcu ön plana çıkmakta. Bunlardan ayrım yapmak istemem, hepsi kendi mevkilerinde iyi sporcular. Ülkemizi     ve ülkelerini ve bulundukları takımlarını en iyi şekilde temsil eden sporcular bence           iyi sporculardır.

-          Video Challange Sistemi İçin Ne Düşünüyorsunuz?

      VIDEO CHALLANGE SİSTEMİ ni oldukça yararlı bir sistem diye düşünüyorum. Voleybol   sporunun bir hata oyunu olduğunu kabul edersek ve her takımın bir hata yapması          durumunda sayı kazanılıyor ise maçı yöneten hakemlerimizin de istem dışı hataları olabilir. Bu istem dışı hatalardan dolayı takımların       kaybedeceği sayılar için her iki         takımı da korumak amacı ile konulan bu sistemin hakkaniyetli olduğunu       düşünüyorum.

-          Bergama Doğaspor Günlerinizi Ve Bu Kulüpte Ana Hedefinizi Anlatabilir misiniz?

      Bergama doğa spor kulübü ile Haziran 2017 de tanıştık. İlk olarak Yaşar Ergün hocam   ile kulüp başkanımız Levent Akçay bey ile görüşme yaparak tanışmış olduk.            Takımımızın kurulmasındaki ilk hedeflerimiz alt yapılarımızı oluşturmak İzmir ve Türk    voleyboluna katkı sağlamak olacaktı. 2.lig takımımızın kurulmasındaki hedefimiz kendi    grubumuzda play off lara kalabilmek ve final grubunu oynamaktı. Sezon hazırlıkları      çok yoğun geçti. Bir yandan alt yapı sporcu seçmeleri ve kadro oluşumu bir yanda da    2.lig sporcu seçmeleri ve kadro oluşumu. Kısa zamanda yoğun çalışarak kadrolarımızı   belirledik. İlk kez katılacağımız liglere hazırdık. Yaz dönemi kamplar turnuvalar ile dolu            dolu geçti. Sezon içerisinde büyük bir ivme yakalayarak katıldığımız tüm kategorilerde    en üst düzeyde başarıları yakaladık. Bergama doğa spor olarak uzun vade de hedefler    belirledik. Hem alt yapılarımızda hem okul takımlarımızda hem de 2.lig bayan   voleybol takımımızda İzmir ve Türk sporuna sporcu yetiştirmek üst liglerde yer almak           ilk hedefimiz 1.lig daha sonraki hedeflerimiz arasında en üst lig de bulunmakta.          Öncelikle kurumumuzun geleceğini sağlam temeller üzerine kurup emin adımlar ile           ilerlemek olacaktır.

      Bu sene içerisinde baktığım zaman bir çok hedefimize ulaştığımızı görüyorum. Bunun   bir başlangıç olduğunun farkındayız ve ilerleyen dönemlerde daha da sağlam adımlar      ile yolumuza devam edeceğiz. Bergama doğa spor kulübünde olmak ve uzun vade de            projeler içerisinde yer almaktan çok mutluyum. Umut ediyorum ki zamanla         hedeflerimize bir bir ulaşacağız. Bu imkanlar ve destekleri için Sayın Levent Akçay ve   Nedim Akçay beye çok teşekkür eder saygı ve saygılarımı iletirim.

-           

 

Anahtar Kelimeler: Cemal Acar

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV