19 Ağustos 2019 Pazartesi

Hem Okul Hem Voleybol: Mert Sönmezgül

Bir Libero İçin Çabukluk Ve Analiz Yeteneği Önemli

18 Ekim 2018 Perşembe 12:25
Hem Okul Hem Voleybol: Mert Sönmezgül
 -          Mert Sonmezgül Kimdir ?

1996 Ankara doğumluyum. Ankara’da doğup büyüdüm. Eğitimimi Özel Evrensel Koleji’nde tamamladım. Şu anda da Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nda eğitim görmekteyim.

-          Voleybol Kariyerine Nasıl Başladın ?

Koşmaktan ve temaslı sporlardan çok keyif almıyordum ama spor yapmayı da çok seviyordum. Ailemin voleybol oynayabileceğimi düşünüp SGK alt yapısında voleybola yazdırmalarıyla kariyerime başlamış oldum.

-          Çalıştığın Ve En Beğendiğin Antrenör Kim?

Gittiğim her takımda antrenörlerim tabi ki bana çok şey kattı. Ama Aytuğ Abi’nin (Aytuğ Pehlivan) emeğini göz ardı edemem.

-          Neden Libero Pozisyonunu Seçtin?

Alt yapıda manşet tekniğim dolayısıyla antrenörlerim ilerde iyi bir libero olacağımı düşündüğü için tercihlerimizi bu yönde kullandık.

-          Türkiye Ve Dünyada En Beğendiğin Liberolar Kim?

Türkiye’de Hasan Yeşilbudak. Dünyada Sergıo Dutra Santos

-          Halkbank Günlerini Anlatabilir misin?

Alt yapı yıllarımı en iyi şekilde geçirdiğim günlerdi. Her antrenman bize bir şeyler katıyordu. Tam bir aile ortamı vardı. Antrenörlerimiz babamız/abimiz gibiydi. İyi bir voleybolcunun yanı sıra karakter sahibi iyi birer birey olmak da aşılanıyordu.

-          Maliye Okulları Günlerini Anlatabilir misin?

Maliye Okulları’nda genç takımın son senesinde kiralık olarak forma giymiştim. İlk kez kendimden yaşça büyük oyuncularla bir aradaydım. Güzel bir sezon geçirmiştik. Benim için de farklı bir deneyim olmuştu.

-          Anadolu Üniversitesi Günlerini Anlatabilir misin?

Halkbank S.K’nün pilot takım uygulamasıyla 1. Lig’te mücadele etmiştik. Alt yapıdan yeni çıkmış sporculara profesyonel hayata geçiş için çok güzel bir imkandı. Bireysel gelişimimiz için güzel bir tecrübe olmuştu. Kendi adıma da takım arkadaşlarım adına da güzel bir imkandı.

-          Payas Belediyespor Günlerini Anlatabilir misin?

İlk şehir dışı deneyimimdi. Bu yüzden bana çok şey kattı. Güzel bir takım ortamımız vardı. İyi de bir sezon geçirdik. Tek sıkıntı şehirde voleybola gereken desteğin verilmemesiydi.

-          Bulancak Belediyespor Günlerini Anlatabilir misin?

Bulancak’la ilgili bir şey söylemem için daha çok erken ama şuan her şey yolunda ilerliyor. Sıkı idman yapıyoruz ve güzel bir kadromuz var. Bu sezon iyi şeyler yapacağımıza inanıyorum. Umarım ligi istediğimiz bir dereceyle bitiririz

-          Kazandığın Ödüllerden Senin İçin En Önemlisi Hangisi ?

2014 senesinde Halkbank’ta genç takımda iken yaşadığımız Türkiye İkinciliğinin yeri çok ayrıdır benim için. 95 jenerasyonunun turnuvasıydı ve takımımız 96-97 li sporculardan oluşuyordu.

-          Beraber Oynadığın Ve Sende En Çok İz Bırakan Oyuncu Kim?

Ailemden ve doğup büyüdüğüm çevreden uzakta , Payas Belediye’de oynadığım sezonda, bana hem abilik hem babalık hem de  kaptanlık yapan takım arkadaşım Fatih Abi’nin( Fatih Ürün) yeri bende çok ayrıdır. Kendisi de bu sezon Tokat Plevne’ de forma giyecek. Umarım güzel bir sezon geçirir.

-          Sence Türkiye’de Nasıl Voleybol Seyircisi Yaratılır ?

Temelden çocuklara spor sevgisinin aşılanması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden daha çok spor tesisleri yapılması ve  insanların bu sporu tanıması gerek. Bunun yanı sıra televizyon kuruluşlarının da önemi çok büyük. Tabi ki milli takımlardaki , kulüplerdeki başarılarında etkisi medyaya yansıtıldığında voleybolu oynamayı ve seyretmeyi seven kitlenin de artacağını düşünüyorum

-          Dünyada En Beğendiğin Antrenör Ve Oyuncu Kim ?

Dünya’da beğendiğim antrenör Stoytchev. Oyuncu ise Osmany Juantorena

-          Şampiyonlar Ligi İçin Ne Düşünüyorsun?

Avrupa’daki voleybol seviyesi çok üst düzeyde ve bizim de o seviyelerde başarılı olabilmek için alt yapılara ve kulüp organizasyonlarına daha fazla önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Yerli sporculara daha fazla değer verilmeli.

-          Video Challange Sistemi Hakkında Düşüncelerin Ne?

Video chalange çok yararlı bir uygulama. Hakemlerimizin de hata payı oluyor. Onlar da doğru kararı vermekte zorlanabiliyorlar. Veya maçta herhangi bir tartışma çıkmasını önlemek için harika bir uygulama.

-          Senin Pozisyonun İçin Hangisi Daha Önemli Vücut mu Akıl mı?

Bütün pozisyonlarda olduğu gibi benim pozisyonum için de ikisi de çok önemli. Doğru anda doğru yerde olmak, ayak çabukluğu, karşıdaki oyuncuyu iyi analiz etmek. Hepsi bir bütün.

 

Anahtar Kelimeler: Mert Sönmezgül

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV