16 Eylül 2019 Pazartesi

İzmir'de Aziz Yener ile söyleşi

Sitemiz yazarı Atila İnce, İzmir'de gerçekleştirilen 4.Ara Seminere sitemizi temsilen katıldı ve MHGK Başkanı Aziz Yener ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

06 Ocak 2019 Pazar 00:23
İzmir'de Aziz Yener ile söyleşi

Merhaba sevgili voleybol severler,
5 Ocak Cumartesi günü İzmir'de yapılan Ara Seminerde MHGK Başkanı Sayın Aziz YENER’le bir röportaj gerçekleştirdik.

İzmir’de 5 Ocak Cumartesi günü Hakem ve Gözlemci Kural Eğitimi semineri yapıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılan bu seminere, Ege Bölgesi Hakem ve Gözlemcileri katıldı.

Seminerde Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu Başkanı Sayın Aziz YENER, slayt ve video gösterileriyle hakem ve gözlemcilere, voleybol oyun kurallarını anlattı.

Sayın Aziz YENER; Voleybolun yazılı olmayan kurallarını, voleybolun geliştirilmesi ve uygulama birliğinin sağlanmasına yönelik hakemlere ve gözlemcilere süpervizyonerlik yaptı.

Bu yıla kadar dönem ortasında Ankara’da bir defada yapılan seminer, bu yıl Ankara, İstanbul, Bursa ve sonuncusu İzmir olmak üzere dört merkezde yapıldı.

Seminerde MHGK Başkanı Aziz YENER, voleybolda rekabetin eşitlikçi şartlarda yapılması ve topun havada kalmasına yönelik hakkaniyetli uygulamalar içinde olunmasını istedi.

Seminer sonunda MHGK Başkanı Sayın Aziz YENER’le bir röportaj gerçekleştirdik.

A.İNCE – Sayın Başkan, çok yararlı ve verimli bir seminer oldu. Açıklayıcı ve anlaşılabilir bir sunum oldu. Somut örneklerle kuralları hatırlattınız. Slayt ve videolarla kuralları daha anlaşılır hale getirdiniz.

MHGK Başkanı Aziz YENER – Yaptığınız işe hakim olursanız, bilgiyi içselleştirirseniz ve ne anlatacağınızı iyi planlamışsanız başarılı bir sunum olması kaçınılmazdır. Yıllardır bu işi yapıyorum. Yaptığım işten çok keyif alarak ve severek yapıyorum. İşinizi severseniz, katılımcılar da sizi sever.

A. İNCE – Sayın Başkan, bu seminerlerin amacı neydi? Sizce beklediğiniz başarı hedefine ulaştı mı?


MHGK Başkanı Aziz YENER – Bu seminerleri Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu olarak, her yıl bir defalık Ankara’da yapıyorduk. Bu yıl, Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir olmak üzere eğitim seminerimizi dört merkezde planladık. Amacımız, hakem ve gözlemcilerimize dokunmak, onlarla daha samimi ve yakından temas kurmak. Tüm hakem ve Gözlemcileri Ankara’ya büyük bir salona toplayıp, seminer vermektense, daha küçük gruplarla çalışmanın etkisini artırmayı hedefledik. Şimdiye kadar aldığımız geribildirimlerde, bölgesel yaptığımız bu çalışmaların daha etkili ve yararlı olduğunu gördük.


A. İNCE – Sayın Başkan, ben voleybolu bir zeka oyununa benzetirim. Bir satranç oyunu gibidir. Voleybol oyunculuğu ve hakemliği üst düzey zihinsel beceri gerektirir. Çünkü çok kural ve kavram var. Oyun olarak çok ani ve hızlı oynanan oyun. Hakemlerin, çok kural bilmeleri ve anlık karar vermeleri gerektiren bir spor dalıdır. Ülkemizde voleybol hakemliğine rağbet ne düzeyde?


MHGK Başkanı Aziz YENER – Voleybol hakikaten sizin dediğiniz gibi çok üst düzey zihinsel beceri gerektiren bir spor dalıdır. Çok kural var ve bu kuralları hakemin çok iyi bilmesi gerekiyor. Ben şahsen, hakem kurallarının hepsini ezbere biliyorum. Yazılı kaynağa bakmadan tüm kuralları zihnimden ifade edebilirim. Bu kurallarının İngilizcesini de ezbere biliyorum. Ülkemizde voleybol hakemliğine rağbet noktasında, yoğun taleple karşı karşıyayız. Voleybol hakemi olmak isteyenler çok fazla, eğitim vermeye yetişemiyoruz. Aslında, eğitim talebini bir planlamayla, taleplerin tümünü karşılayabiliriz. Ancak, ince eleyip sık dokuma misali, ağır ve vakur bir şekilde ilerlemek daha akılcı bir yöntem. Bize yapılan başvuruların tamamını karşılamasak bile, şu anda hakem ve gözlemci eksiğimiz yok. Sistem çok düzenli ve iyi işliyor. Özellikle son yıllarda TVF'nin hakemlik şartlarında yaptığı iyileştirmelerin de bunda etkisi olduğunu söylememiz gerekir.


A. İNCE – Sayın Başkan, VakıfBank kadın voleybol takımı bu sene 3. kez dünya şampiyonu oldu. Eczacıbaşı kadın voleybol takımı dünya üçüncüsü oldu. Her iki takımımız olsun, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kadın voleybol takımlarımızda geçmiş yıllarda büyük başarılar elde ettiler. Bu başarıda Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu’nun ne kadar katkısı var?

MHGK Başkanı Aziz YENER – Güzel bir soru, kurulumuzun hakemlerinin yönettiği takımların uluslararası alandaki başarılarda bizimde payımız var. Bu takımların maçlarını, Türk hakemleri yönetiyor. Biz hakemler, voleybolun temel kurallarını doğru uyguladığımızda ve doğru yönettiğimizde, takımlarımız da voleybolun temel kuralları ve felsefesini benimseyerek gelişme göstermekteler. Voleybolun kural ve kavram bilgisini biz hakemlerden öğreniyorlar. Eğer takımlarımız büyük başarılar elde etmişlerse, bunda biz hakemlerin ve gözlemcilerin büyük payı vardır. Bir kere voleybolun öğretilmesine ve doğru oynanmasına bizim formal bir etkimiz var. Hakemler ve gözlemciler olarak oyunun hakkaniyet içinde eşitlikçi şartlar dahilinde oynatılması, Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu’nun gözetimi ve denetimi altındadır.

Bu arada, gerek kulüp takımlarımızın gerekse her yaş grubundaki Milli Takımlarımızın Avrupa ve Dünya organizasyonlarındaki başarılarında Türkiye Voleybol Federasyonumuzun ve özellikle TVF Başkanı Sayın Mehmet Akif Üstündağ'ın çok büyük emekleri olduğunu belirtmemiz gerekir. Sonuçta voleybol nasıl bir takım sporu ise Türkiye Voleybol Federasyonu da içinde biz hakemler ve gözlemcilerin olduğunu bir takım. Ve bu takım şüphesiz ki Türkiye'nin en başarılı federasyonu. Sezar'ın hakkını Sezar' a vermek de bize yakışandır.  


A. İNCE – Sayın Başkan, Türk Voleybol hakemlerinin uluslararası alanda görev verilmesi ne durumda?

MHGK Başkanı Aziz YENER – Kurul Başkanı olarak yaptığımız görevlerin hepsini başararak buralara geldik. Uluslararası alanda en iyi 10 hakemden biri sayılırım. Bu mesleğe çok emek verdim. Bu aşamaya da çok çalışarak ve işimizi severek geldik. Şu anda 18 hakemimiz uluslararası hakem klasmanındadır. Hepsi çok başarılıdır. Bizim hakemlerimize çok maç görevi verilmektedir. Türk hakemliği son yıllarda çok aşama gösterdi.

A. İNCE – Sayın Başkan, Voleybol hakemliğinin geliştirilmesi yönünde farklı projeleriniz var mı?

MHGK Başkanı Aziz YENER – Üniversitelerle işbirliği içindeyiz. “Voleybol Hakemliği” dersi koydurduk. Üniversitelerin spor bölümlerinde voleybol hakemliği dersi okutulmaya başlandı. Hakemliği bilimsel temellere dayandırma gayreti ve çabası içindeyiz. Bu konuda da sağ olsun TVF Başkanımız Sayın Mehmet Akif Üstündağ ve Yönetim Kurulu'nun büyük desteğini görmekteyiz.

A. İNCE – Sayın Başkan, son olarak, liglerde devre arasını bitirdik. Maçlar başlıyor, bir mesajınız var mı?

MHGK Başkanı Aziz YENER – Voleybol hakemliği gelişme içinde. Bu tür çalışmalarla hakem arkadaşların kendilerini yenilemelerine ve ufuklarını açmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek. Voleybol ülkemizde çok sevilen bir spor dalıdır. Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu olarak voleybol müsabakalarını adil ve eşitlikçi şartlarda yönetmek temel ilkemiz ve anlayışımızdır. Voleybol takımları ve taraftarları bizim içtenliğimize ve samimiyetimize güven duyabilirler. İkinci devre tüm takımlara başarılar dilerim.

Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu Başkanı Sayın Aziz YENER, tüm sorularımıza içtenlikle cevap verdiler. Gördüğümüz o ki, Türkiye Voleybol Federasyonu, Başkanı ve  Yönetim Kurulu ile birlikte hakem ve gözlemcilere büyük önem veriyor. Giydikleri kıyafetlere kadar düşünen, her türlü şartta yanlarında olduklarını hissetirdikleri hakem ve gözlemcilerin de gerek Akif Başkandan gerekse Yöentim Kurulu'ndan gördükleri bu ilgiden oldukça memnun oldukları açıkça belli oluyor. Uzundur böyle bir uyumun ihtiyacını bziler de dışardan görüyorduk. Gördüğümüz kadarı ile birlikte uyum içinde çalışan vir TVF ve MHGK ile çok daha güzel günlerin yaşanacağı belli oluyor.

Sevgili Voleybol Severler,
Aziz Başkanın dört saatlik çalışmasından sonra bu röportajı gerçekleştirdik. Kendilerine şahsım ve www.voleybolaktuel.com sitesi olarak teşekkür ediyoruz.

 

Atila İNCE 

  

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV