17 Ocak 2019 Perşembe

İzmir'de Bir Voleybol Aşığı: Alper Kemal Kaygusuz

Alper Kemal Kaygusuz Bir Guidetti Hayranı

21 Mart 2018 Çarşamba 06:40
İzmir'de Bir Voleybol Aşığı: Alper Kemal Kaygusuz

        Alper Kemal Kaygusuz Kimdir?
  
Alper Kemal KAYGUSUZ 1983 İstanbul doğumlu, ilk ve ortaokulu İstanbul’da okumuştur. Üniversiteyi Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda okumuş ve voleybol antrenörlük bölümünü bazı sebeplerden dolayı daha yeni bitirmektedir. Evli ve 3. Kademe voleybol antrenörü olan bir kişidir.

-          Voleybol Kariyerine Nasıl Başladın?

Voleybol kariyerime Çanakkale’de Ezinespor’da başladım. Oyuncu olduğum dönemlerde Ezinespor takımının baş antrenörü Sayın Barış KARAKOYUN beni altyapıda antrenör olarak çalıştırmaya başladı. 2003 yılında Balıkesir de 1. Kademe antrenörlük kursuna da Barış hocanın tavsiyesi ve önerisi ile gittim. Antrenörlük  kariyerime Çanakkale Ezine spor da bu şekilde başladım.

-          Işıkkent Spor Kulübü Günlerinden Bahsedebilir misin?

      Mavişehir Spor Kulübü’nden ayrıldıktan sonra bir yaz günü 15 yıllık arkadaşım Ferhat BÜYÜKPAMUKÇU ile evde otururken telefonum çaldı. Telefonun diğer ucunda Işıkkent spor kulübü menajeri sayın Volkan GÖNÜL vardı. Bana Elvio PARADİSO seninle görüşmek istiyor dedi. Yaklaşık 4 yıl süren bir yolculuğa bu şekilde çıktık. Sayısız İzmir şampiyonluğu ve Türkiye Finalleri yaşadık beraber. Burada değerli antrenör abilerim ile daha da gelişim ve ilerleyiş gösterdim.

-          Alt Yapı mı A Takım mı Dersek?

      İki farklı resim demek lazım bence. Alt yapı çok renkli bir doğa resmi gibi. Sayısız sporcu, değişik kişilikler, mutlulukları, üzüntüleri veya paylaşımları çok farklı. A takım ise ucu bucağı görünmeyen bir deniz resmi gibi, çok uçsuz bucaksız sistemler yada değişik oyunlar deneyerek tekniği oturmuş iyi oyuncularla her şey yapılabilir. İkisine de farklı pencereden bakıp karıştırmamak en önemli nokta bence.

-          Bülent Ütün’ü Bize Anlatabilir misiniz?

      Bülent abi ile çok çalışma fırsatı bulamadık. Ben Işıkkent Spor Kulübü’nden ayrılma kararı aldığımda Bülent abi de A takım baş antrenörü olmuştu. Değer verdiğim ve sevdiğim bir abimdir.

-          İzmir’de Voleybola Bakış Açısı Nasıl?

      İzmir bu konuda bence diğer büyükşehirlere göre biraz daha kısır oyuncu kadrosu ile yola devam ediyor. Her yaş grubunda 10 – 15 sporcunun adı geçiyor ve o 10 – 15 sporcu ile takımlar jenerasyonlarını tamamlıyor. Ama voleybol isteği, arzusu ve takibi çok fazla İzmir de. Çok iyi çalışan bir tertip komitesi ve İl temsilciliği var. Maçlara ilgi büyük, özellikle bayan voleybolu ileri seviyede izleyiciye sahip. Erkek voleyboluna ilgi    ülke genelinde olduğu gibi İzmir’de de az. Milli takımlarda görev yapan sporcularımız var. Hatta daha fazla takip edilse ülke voleyboluna kazandırılacak daha çok yetenekli     sporcu var ama görmek lazım. Tabi ki tarafsız bir göz ile.

-          Çalıştığın Ve En Beğendiğin Antrenör Kim?

      Ben birçok antrenör abim ile çalıştım. Levent MATMERİÇLİ, Muhammet GÖRKEN, Ali KAMBEROĞLU, İlker ALKAN bunlardan birkaçı. Tabi ki bence tüm voleybol antrenörlerinin beğendiği gibi gerçi onu beğenmek bizim pek haddimiz değil ama GUİDETTİ favorim.

-          Kazandığın Ödüllerden Senin İçin Önemli Olan Hangisi?

      2014 – 2015 sezonunda Rota Koleji Spor Kulübü ile küçük kızlar Türkiye 3. Lüğü benim için en önemli derece. O sene çok kısıtlı bir kadro ile oynadığımız sezonu Türkiye derecesi alarak kapatmamız beni çok sevindirmişti. Yine 2015 – 2016 sezonunda ROTA KOLEJİ okul takımı ile okullar Türkiye 2. Liği de unutulmaz bir andı benim için.

-          Beraber Oynadığın Ve Sende En Çok İz Bırakan Oyuncu Kim?

      Benim çok başarılı geçen bir sporcu kariyerim olmadı. Ama üniversite takımında Hakkı ÇAPKINOĞLU ile oynadım. O zamanda bu derece büyük bir oyuncu olacağı belliydi.  Çok çalışan ve çok mütevazi bir kişiliktir Hakkı.

-          Yaş Kategorilerinde Antrenörlük Serüveninden Bahsedebilir misin?

      Bu konuda ben biraz şanslıyım çünkü tüm kategorilerde çalıştım. Spor okulu, mini vollley, küçük takım, yıldız takım, genç takım ve 1. Ve 2. Liglerde tüm kadın kategorilerinde görev aldım. Hangi kategoride nasıl çalışılır ya da ne yapılması gerekli iyi bilenlerden biriyim.

-          Sence Türkiye’de Voleybol Seyircisi Nasıl Yaratılır?

      İşte bu çok zor. Çünkü bedava bilette dağıtsanız, maçlarda çeşitli kampanyalarda yapsanız, hediyeler veya ödüllerde verseniz ilgiyi çekmek çok zor oluyor. Bizim voleybol seyircisi kavramımız altyapıda veliler. Yukarıda ise rakiplerin birbirini izlemesi veya yine akraba, ahbap, çavuş ilişkisi. Tabi ki Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş veya camia takımlarını saymazsak.

-          Dünyada En Beğendiğin Antrenör Ve Oyuncu Kim?

      Bunu yukarıda ki soruda da belirtmiştim GUİDETTİ bir farklı. En beğendiğim oyuncu ise tabi ki eski Fenerbahçeli KİM YEON – KOUNG.

-          Voleybol Kariyerin Boyunca Unutamadığın Bir Anın Var mı?

      Birinci lige bir EZİNESPOR – LAPSEKİSPOR maçına çıkmıştık. İnanılmaz bir taraftar

      baskısı ve kalabalığın içinde oynanmıştı. Atmosfer o kadar yüksekti ki oyun yarıda kaldı, salon boşaltıldı, tartışmalar çıktı, hakemler bayıldı, kartlar derken. Müsabaka yarıda kaldı ve tamamlanmadı.

-          Voleybol Challenge Sistemi İçin Ne Düşünüyorsun?

      Kesinlikle çok güzel bir çalışma ama bence acilen ya geliştirilmeli yada çabuklaştırılmalı. Artık bu bir karar sistemi değil 3. Yada 4. Mola gibi kullanılmaya başlandı. Antrenör arkadaşlar bunu fırsat bilip iyi değerlendiriyorlar. Ama yine de bu sistem kalmalı.

-          Rota Koleji Günlerin Hakkında Ne Düşünüyorsun?

      Çok kısa sürede çok büyük başarılara imza attık. 2014 – 2018 benim Rota Koleji’ndeki 4. Yılım oldu. Küçük kızlarda Türkiye 3.lüğü, Okullar gençler kategorisinde Türkiye 2. Liği, Genç kızlar Türkiye 2. Liği, Milli takımlara kazandırılan     oyuncular ve A takımımıza kazandırdığımız oyuncular. Dahası da geliyor aşağıda bir voleybolcu ordusu var. Her geçen gün gelişen ve eğitimi ile birlikte bu sporu      yapmaya devam eden bir koca ordu. Spor okulları sayısı 200’ü aşmış, lisanslı sporcu sayısı 50’nin üzerinde olan. Planlı ve programlı çalışan bir kulüp halinde yola devam     ediyoruz. Bu yolda bize her konuda yardımcı olan sayın Genel Müdürümüz Kadir AÇIKBAŞLAR’A, Göreve başladığım ilk günden bu güne kadar bir dakika bizi yalnız bırakmayan sayın İsmail YAVUZ ve eşi Sibel Hanıma, çok değerli yönetim kurulu üyelerimize, sporcularımızın eğitimlerinde yardımcı olan eğitim kadromuza çok   teşekkür ederim. Onların bizim işlerimizi kolaylaştırması, bizim sporcu yetiştirmemizde büyük bir önem taşıyor. Kısacası Rota Koleji Spor Kulübü büyüyerek emin adımlarla geliyor.

Anahtar Kelimeler: Alper Kemal Kaygusuz

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV