19 Ağustos 2019 Pazartesi

Kar Üzerinde Bir İtalyan Teknoloji Ustası Matteo Carlon

Carlon’a Göre Kar Voleybolu Her Geçen Gün Gelişiyor

10 Ocak 2019 Perşembe 06:35
Kar Üzerinde Bir İtalyan Teknoloji Ustası Matteo Carlon
 -          Matteo Carlon Kimdir?

Spor, teknoloji, inovasyon ve ticaret konusunda güçlü duyguları olan 32 yaşında bir İtalyanım. Genova doğumluyum ve Piedmont kırsalındaki küçük bir kasaba olan Acqui Terme'de büyüdüm. İş ve yenilik için güçlü tutkumu geliştirdiğim yer olan Milano’daki  Università Bocconi'de Yenilik ve Teknoloji Ekonomisi’nden mezun oldum. Ayrıca Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerine seyahat etme ve oralarda yaşama fırsatı buldum. Bu, işleri yapmanın yeni yollarını öğrenmek için çok açık fikirli ve meraklı olmamı sağladı. Mezuniyetimden beri büyük çokuluslu şirketler için çalışıyorum, bunların arasında Nielsen ve Amazon yer alıyor. 2017 yılının sonunda, 2014'te İtalya'da bazı arkadaşlarla başlattığım Kar Voleybolu projesinin gelişimini izlemek için ayrılmaya karar verdim ve başlangıç olarak ışıklandırma sektöründe çalışmaya başladım.

-          Voleybol Kariyerine Ne Zaman Başladın?

Spor her zaman hayatımın bir parçası olmuştur ve her zaman bir yenisini denemeye hevesliyim. En çok uğraştığım spor neredeyse 20 yıldır tenis, hayatımın farklı bir kısmında triatlon, kayak - Snowboard ve rugby ile birlikte yer aldı. Merakımdan, sadece son yıllarda Milano'da plaj voleybolu oynamaya başladım. Ben plajda arkadaşlarımla olduğumda her zaman birkaç oyun oynadım. Şimdi yaz aylarında İtalya'da plaj voleybolu oynamak çok hoşuma gidiyor … ve kışında Kar Voleybolu! İlginç bir şekilde, bu sporun orijinal versiyonunu hiç oynamamıştım, yani voleybol, bildiğiniz gibi plaj voleybolu ile farklı yönleri gibi çeşitli benzerliklere de sahip. 2012 yılında oynamaya başladığımdan beri, oyunun kendisine ve oynandığı çevreye aşık oldum. Bu ruh, dağlarda organize ettiğimiz etkinliklerde yaratılan ruhun aynısı.

-          Niçin Kar Voleybolunu Seçtin?

En başından beri Kar Voleybolu fikrini beğendim. Tamamen farklı bir ortamda ve yılın kış mevsiminde yeni favori sporumu oynamanın çılgın ama inanılmaz güzel bir yolu olduğunu düşündüm. Son derece eğlenceli özellikleri nedeniyle, hem bir spor hem de bir etkinlik olarak büyük bir potansiyele sahip olabileceğini düşündüm. Karda yüksek rakımlarda dağlarla çevrili bir alanda Kar Voleybolu oyununu oynamak tamamen yenilikçi ve büyüleyici bir şey! “Geleneksel” olarak kabul edilen bir şeye yenilik getirmek en büyük ilgilerim arasındaydı, bu nedenle hem çalışmalarımı hem de en büyük tutkularımı birleştiriyorum. Ayrıca bana hem bir organizatör hem de oyuncu olarak harika yaşam deneyimleri verdi. Burada farklı ülkelere seyahat etme ve dünyanın üst düzey sporcularına karşı oynama şansım oldu.

 

-          İtalya’da Kar Voleybolu İçin Ne Düşünüyorsun?

Son birkaç yıldır kar voleyboluna voleybolcular arasında büyük bir ilgi var. Bundan kesinlikle memnunuz ve bu sayının zamanla artacağına inanıyoruz. Her ne kadar ulusal bir turneye ev sahipliği yapsak da ne yazık ki, Kar Voleybolu şu anda İtalyan Federasyonu tarafından bir spor olarak tanınmamaktadır. Fakat resmi CEV ve FIVB tanıma sahip olduğundan ve Kış Olimpiyat Oyunları’nda gelecekteki katılımı ile ilgili devam eden tartışmalar sürdüğünden kısa bir süre sonra İtalyan Federasyonu’nun bunu fark edeceğini ve daha da büyümesini sağlayacağını umuyoruz. İtalya, tatil köylerinin sayısı bakımından oldukça eşsiz bir ülke ve bu yeni disiplinin önde gelen ülkeleri arasında olmalıdır.

-          Bize Rocarasso Turu’nu Anlatabilir misin?

Roccaraso, bizim için büyük bir deneyimdi. İlk kez resmi bir CEV Şampiyonası turnuvasına ev sahipliği yaptık ve çok heyecanlıydık. Turnuva büyük bir başarıydı ve 9 farklı milletten oluşan 30 takımın katıldığı ikinci sırada yer alan çok iyi bir Türkiye Bayan takımı da dahil olmak üzere çok yüksek bir seviyeye ulaştı.

-          Bize Kar Voleybolu İtalya Projesi’ni Anlatabilir misiniz ?

2014 yılı kış sezonunda aileminde bir evinin olduğu ve kış tatilinde çocukluğumu geçirdiğim Piedmont'daki bir dağ tesisi olan Prato Nevoso'daki ilk İtalyan Kar Voleybolu etkinliğinin düzenlenmesi fikrini oranize ettim Burası gençler arasında oldukça popülerdi ve “Kar Sahaları” nı inşa edebileceğimiz çok geniş bir uçak pistine sahipti. Birkaç zorlukla, birkaç arkadaşla ve yerel yetkililerin ve CHAKA2'nin şu anki dostlarımızın desteğiyle, Mart 2015'te ilk İtalyan Kar Voleybolu turnuvasını düzenleyebildik. Büyük bir başarıydı, ilkinde hazırladığımız 7 sahada 150'den fazla katılımcı ve 70 takımımız vardı. İkinci yıl etkinlik, zaten 400 katılımcı ve 17 sahada oynanan 200 takımla çok büyüdü. 2017'den itibaren Snow Volley Italia, her yıl 4 etkinlikten oluşan  ilk ulusal turunu organize etmeye başladı… ve 2019 için büyük haberlerimiz var!

 

Tabii ki ana durağımız olan Prato Nevoso, Büyük Final’deki en büyük ve zorlu etkinliğimiz olmaya devam edecek, oyuncular farklı kategorilerde (2vs2, 3vs3 ve 4vs4) Kar Voleybolu oynayabilecekler …

-          Kar Voleybolunun Geleceği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Kar Voleybolunun büyük bir geleceği olduğuna inanıyorum. Artan sayıda oyuncu bu oyunu denemeye başlıyor ve karda oynamaya yönelik ilk zihinsel engelin üstesinden geldikten sonra bunu coşturuyor. Birçok oyuncu sakatlanmak ya da üşümekten endişe ediyor. ”Ancak şu anki istatistikler bize, sakatlıkların çok düşük bir seviyede olduğunu ve plaj voleybolundaki sayılarıyla karşılaştırılabilir olduğunu gösteriyor. Ayrıca, kış sezonunun sonunda genellikle Kar Voleybolu oynandığı göz önüne alındığında, sıcaklık genellikle oldukça sıcaktır ve bazı oyuncuların çıplak olarak oynadığını görmek şaşırtıcı değildir! Ayrıca, yeni bir spor olan Kar Voleybolu oyuncuya, uluslararası rekabete girip, yurtdışına seyahat etmenin onlara unutulmaz deneyimler yaşatması için büyük şans veriyor. Gelecek yıllarda hem bu spora ilişkin kurallar hem de kullanılan teknik ekipmanlarda farklılıklar olacağına inanıyorum. Son olarak CEV ve FIVB'nin 3'e karşı 3 formunun resmiyete dönüşmesi olasılığı Snowers'in kaygılarını artırdı ve bu konuda benim  de düşüncelerim var. Ancak bu değişimin aynı zamanda bazı avantajları olduğunu, oyuna daha fazla eğlence ve rekabet getirebileceğine inanıyorum. Bunu denemek ve bu yeni formülde üst düzey maçlar izlemek için sabırsızlanıyorum. Kısacası, spor giyim imalatçılarının kar voleybolu için özel bir ürün pazarı oluşturacağına ve bunun oyunların kalitesini daha da artırabileceğine inanıyorum!

-          En Beğendiğiniz Kar Voleybolcusu Kimdir?

Diğerleri arasında, Polonya'dan Michal Matyja'ya alıntı yapmamak imkansız. 4 kez “Kar Kralı” oldu ve aynı zamanda devrede partilerin Kralı olarak bilinir. Başka bir Polonyalı sporcu Piotr Groszek, 2018'de İtalya'nın Kar Kralı idi, 2017'de kral olan Luca Fazio’yu mağlup etmişti. Bu yıl iki Rus oyuncu Ruslan Daianov ve Taras Myskiv muhteşem oyunları ile izleyen herkesi etkiledi ve ilk tarihi Avrupa Şampiyonası zaferinin yanı sıra katıldıkları her turu kazandılar.

 

Kadınlar arasında İtalyan Cristiana Parenzan, hem Plaj hem de Kar Voleybolu'nun ilk CEV Avrupa Şampiyonu olarak tarihi bir rekor kırdı, Roccaraso'daki CEV Tour Stop'ta Tania Ferrazzo ile birlikte altın madalya kazandı. Ayrıca İtalyan oyuncular Greta Cicolari ve Giulia Toti, bu sporun öncüleri arasında yer alarak ve 2016 yılında Avrupa’nın Kar Kraliçesi olarak bu yıllarda karda büyük farkındalık gösterdiler. Türk Bugra Eryildiz ve Aleyna Vence de mükemmel oyuncular ve Wagrain’deki Avrupa Şampiyonasında ikinci sırayı aldılar. Onları Roccaraso'da oynarken görmekten zevk aldık ve yeteneklerinden etkilendik ve onları tekrar İtalya'da görmeyi dört gözle bekliyoruz!

-          Kar Voleybolu’nun Kış Olimpiyatları’nda Olması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bu önemli etkinliğe büyük bir katkı olacağını düşünüyorum. Plaj Voleybolu ve Voleybolu, Yaz Olimpiyatları'nda aileler için en iyi eğlence sporu oldu ve Snow Voleybol'un bir sonraki Kış Olimpiyatları'nda aynı ödüle layık olmasının bir nedenini göremiyorum! Kar Voleybolu gerçekten eğlenceli bir spordur. Oynandığı irtifalar ve yine de kaygan zeminler göz önüne alındığında, en üst düzeyde oynanacak büyük beceriler gerektiren aşırı bir spor olarak düşünülebilir. Bu sebepten dolayı izlemek oldukça muhteşem. Aynı zamanda, karla taşınan “Plaj” ortamı, Plaj Voleybolu etkinliklerinde olduğu gibi, maçlarda çokça yer alan halka yüksek eğlence sağlamaktadır. Snow Voleybolu'nun Kış Olimpiyatlarına katılmasını bekliyoruz!

 

 

-         

 

Anahtar Kelimeler: Matteo Carlon

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV