15 Kasım 2018 Perşembe

Kayserili Bir Voleybol Antrenörü Fuat Kalay

Fuat Kalay Hem Spor Hem de Eğitime Önem Veriyor

27 Haziran 2017 Salı 06:11
Kayserili Bir Voleybol Antrenörü Fuat Kalay
 -          FUAT KALAY KİMDİR ?
1972 Kayseri doğumluğum. 1994 yılında ODTÜ Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünden 1. lik ile mezun oldum. 1995 yılından bu yana Kayseri Aydınlıkevler Anadolu lisesinde beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım. İyi derecede İngilizce bilmekteyim.

-          VOLEYBOL KARİYERİNE NASIL BAŞLADIN ?

Voleybol antrenörlük hayatıma 1996 yılında tesadüf eseri okul takımları ile başladım. 1997 yılında antrenörlük belgemi alarak 5 yıl kadar amatör kulüplerde antrenörlük yaptım.15 yıldır aralıksız olarak 1. Ligde Melikgazi Belediye Spor kulübünde Profesyonel antrenör olarak görev yapmaktayım.

-          ÇALIŞTIĞIN VE EN BEĞENDİĞİN SPORCU KİM ?

Bu zaman zarfında sayısız sporcu yetiştirdim ve hiçbirini birbirinden ayıramayacak kadar çok seviyorum. Benim ve kulübümüzün sporcu yetiştirme tarzı onları öğrenim hayatları boyunca desteklemek ( maddi ve manevi )ve bir iş sahibi oluncaya kadar yanlarında olmak üzerine dayalı. Yani onları tam anlamıyla hayata hazırlıyoruz. Kulübümüze gelen sporcularımızın üniversiteye girme başarısı %98 dir. Ayrıca 1. ligde kendi yetiştirdiği sporcuları ile oynayan tek takım Melikgazi Belediye Spor kulübüdür.

-          KAYSERİ’DE VOLEYBOLU VE BU SPORA OLAN İLGİYİ ANLATIR MISIN ?

Kayseri’de voleybol sevgisi çok iyi ama daha da geliştirilebilir. İlk başladığım senelere nazaran bugünkü seviye çok yükseldi. ( Kız erkek )Kayseri takımları olarak her yıl tüm kategorilerde Türkiye finallerine katılmaktayız ve güzel dereceler ile geri dönmekteyiz. Spor salonları müsait ve antrenör arkadaşlar çok çalışkan. Bir 1. lig erkek – İki  2. Lig erkek – Bir 2. Lig bayan – 3 bölgesel lig erkek – 1 bölgesel lig bayan olmak üzere 8 takımla liglerde mücadele etmektedir. Kayserinin erkek  voleybolunda lokomotifi olan Melikgazi Belediye spor kulübü olarak her sene  en az 2 kategoride Türkiye finallerine katılıyoruz. En iyi derecemizi 2010 yılında Türkiye 6.  olarak yaptık. Ayrıca benim için çok önemli ve manevi değeri yüksek en iyi başarım 2009 yılında okullar arası müsabakalarda aldığımız Türkiye 5. liği dir..Spor salonu bile olmayan bir okulun bu tarihteki o başarısı benim hayatımdaki en değerli başarıdır.

-          KAZANDIĞIN ÖDÜLLERDEN SENİN İÇİN ÖNEMLİ OLAN HANGİSİ ?

Tabi bu derecelerden daha iyi dereceler de elde edebilirdik ama malum yetiştirdiğimiz sporcuların dış etkenler ile diğer kulüplere gitme çabası bizim daha iyi bir derece yapmamızı engellemiştir.

-          BERABER OYNADIĞIN VE SENDE EN ÇOK İZ BIRAKAN OYUNCU KİM ?

Ben porfesyonel olarak voleybol oynamadım ama benim üniversite yıllarında Ankara’da Selim Sırrı Tarcan spor salonunda seyretmekten en çok zevk aldığım oyuncular kişilikleri ve oyunculukları ile  Erkan TOĞAN ve Hakan AKIŞIK olmuştur.

 

-          SENCE TÜRKİYE’DE NASIL VOLEYBOL SEYİRCİSİ YARATILIR ?

Bence voleybolun seyircisini arttırmak için onu önce Türkiye çapında yaygınlaştırmamız        gerek.Buda alt yapıdan geçiyor. Ne kadar alt yaş grubuna inersek ve bu yarışmaları sponsorlar ile şenlik havasına sokabilirsek seyircilerin gelme olasılığı daha yüksek olur. İl içi voleybol faaliyetlerin arttırılması lazım ve bu faaliyetlere sponsorlar eşlik ederse bir tişört bir şapka bile seyirci sayısının artmasında çok etkili olur. Federasyonumuz bunu çok güzel yapmaya çalışıyor ama iller kendi sponsorlarını bulmalı ve her şeyi federasyondan beklememeli.

-          DÜNYADA EN BEĞENDİĞİN ANTRENÖR VE OYUNCU KİM ?

Antrenör olarak Fernando Munoz BENİTEZ – sporcu olarak Ivan ZAYTSEV en beğendiğim kişiler.

-          VOLEYBOL KARİYERİN BOYUNCA UNUTAMADIĞIN BİR ANIN VAR MI ?

Antrenörlük kariyerim boyunca sayısız anım var ama en unutamadığım ve bende maneviyatı yüksek olan 2009 Konya’da okullar arası Türkiye yarıfinal maçında gerçekleşmiştir.Son gün İzmir Tevfik Fikret lisesi ile  Türkiye finallerine çıkmak için oynayacağız ama hiç set vermememiz gerekiyor. 1 set dahi versek işimiz bitiyor eve dönüyoruz. Maçtan önce Tevfik Fikret lisesi öğretmeni müdürü ile telefonda konuşuyor ama beni görmüyor. Diyor ki sayın müdürüm Kayseri takımı ile formaliteden bir maçımız kaldı inşallah 2 saat sonra yola çıkıyorum. Bu bende büyük bir kamçı etkisi yaptı ve içerde yaptığım maç konuşmasından sonra biz 3 -0 muhteşem bir oyunla yenmeyi başardık ve Türkiye finallerine çıkmaya hak kazandık. Tabi karşı tarafın hali malum….

-          VIDEO CHALLANGE SİSTEMİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİN NE?

Video challenge sistemi takımlar için bir şans. Tüm sezon boyunca çalışıyorsunuz ve hakemin birkaç yanlış kararı ile maçı kaybedebiliyorsunuz,hatta ligden düşebiliyorsunuz. Bence sistem le birlikte  antrenör ve sporcularda daha dikkatli olmaya başladı. Oyun içinde daha az itiraz ve hata olduğu kanaatindeyim.İtirazların doğruluğuna göre takımlarım kendi iç motivasyonları ve güvenleri artıyor.  En azından elinizde 3 kez kullanabileceğiniz bir kozunuz var. Keşke 1. Liglerde de kullanabilsek.     Teşekkür ederim.. İyi çalışmalar

 
Anahtar Kelimeler: Fuat Kalay

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV