16 Aralık 2018 Pazar

Kendini Eve Bağlamayan Bir Engelli Turan Işık

Turan Işık İçin Belirlediği Hedeflerin Sonu Yok

10 Aralık 2017 Pazar 06:32
Kendini Eve Bağlamayan Bir Engelli Turan Işık

-          Turan Işık Kimdir ?

            1991 yılında Karaman’da doğdum doğuştan spina bifida hastasıyım ilköğretimi örgün   eğitimle okudum. Liseyi dışarıdan bitirdim 19 yaşında ilk iş deneyimim özel bir şirkette çağrı merkezi             görevlisi olarak oldu ancak 3 yıl çalıştıktan sonra ayrıldım. Ardından 1   yılda özel bir rehabilitasyon merkezinde idari işler personeli olarak çalıştım. Şuanda spor haberleri yapan bir internet sitesinde köşe yazarlığı ve oturarak voleybol haberlerinin editörlüğünü yapıyorum. Ayrıca yenilenebilir enerji sistemleri üzerine haber yapan www.enerjiturkiye.org sitesinin editörü ve sahibiyim. 2016 yılında oturarak voleybol ile tanıştım ve halen Karaman Gençlik Hizmetleri Spor Kulübünün lisanslı sporcusuyum.

-          Neden Oturarak Voleybolu Tercih Ettiniz ?

            Aslında tek bir nedeni var ilimizde engellilerin yapabileceği çok fazla spor branşı mevcut değil. Asıl hayalim tekerlekli sandalye basketbol ancak ilimizde bu branşta takım olmadığı için 2016 yılında antrenörüm Aziz HOPYAR’ın bana telefonla ulaşması ile oturarak voleybol ile tanıştım. Ve tanıdıkça branşı sevmeye başladım ve kendimi bu branşta geliştirmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Profesyonel olarak sporla ilgilenmeden önce sıkı bir spor takipçisiydim zaten. Salon sporlarını takım sporlarını ve futbol maçlarını izlemeyi severim izlemeyi sevdiğim             branş olan voleybolu da kendi şartlarım doğrultusunda icra etmekte ayrıca güzel bir duygu.

-          Oturarak Voleybol Engellilere Ne Gibi Faydalar Sağlıyor ?

Oturarak voleybol oyunun yapısı gereği vücut hareketliliğini, hızı ve koordinasyonu aynı anda isteyen bir branş. Bundan dolayı da hareket kabiliyeti az gelişmiş veya hiç gelişmemiş olan kişilerde hareketliliği arttırarak kişinin kendi vücudunu taşıyabilmesini bağımsız dengede kalarak rahat hareket etmesini sağlıyor. Ayrıca oyun içerisinde sürekli hareket ettiği için sporcular vücutlarını belirli bir kilo ve kondisyon aralığında dengeleyebiliyor.

-          Bu Sporda Karşılaştığınız Zorluklar Nelerdir ?

Az önce de belirttiğim gibi oyunun yapısı gereği vücut hareketliliğini, hızı ve koordinasyonu aynı anda isteyen bir branş ancak özellikle alt ekstremite kasları zayıf veya çalışmayan sporcuların oyun esnasında elleri ile hem hareket ve hızı sağlaması hem de oyunu oynaması  oldukça zor bir durum. Bende alt ekstremite kaslarını kullanamayan bir sporcu olarak bu durumun zorluğunu yaşamaktayım.

-          Ulaşmak İstediğiniz Hedef Nedir ?

 Öncelikli hedefim oturarak voleybolda kendimi geliştirmek ve her sporcunun hayali olan milli takım formasını giyerek ülkemi temsil etmek. Profesyonel sporcu hayatımı noktalandırdıktan sonra ise oturarak voleybolda uzmanlaşmış bir spor yorumcusu ve köşe yazarı olmakta hedeflerim arasında.  

-          Oynanan Sahanın Normale Göre Küçük Olmasının Avantaj Ve Dezavantajı Nedir ?

Sahanın küçük olmasının bir dezavantajı olduğunu düşünmüyorum. Avantajı ise oyunun sürekli hareketli ve oyunun akış hızının artmasına neden oluyor sporcular sahada sürekli hareket halinde buda seyir zevki açısından izleyiciye heyecanlı maçlar izlemesini sağlıyor.

             

-          Oturarak Voleybola Olan İlgi Ne Düzeyde ?

Oyuna olan ilgi gittikçe artmakta yapılan çalışmalar doğrultusunda 120 lisanslı sporcu ile yapılan ilk lig mücadelelerin ardından popülaritesinin artmasıyla geçen sezon 250 lisanslı sporcuya çıkan sayımız gittikçe artarak daha geniş kitlelere ulaşmış olacak.

-          Oyuncu Kitlesi Kimlerden Oluşuyor Ve Yaralanan Askerlerin Oynaması Gibi Bir Durum Var mı ?

Takımlar oturarak voleybolun yapısı gereği takımlarında daha çok minimal engel gruplarındaki oyuncuları tercih ediyor bunun yanı sıra ampütasyon grubundaki gaziler ve trafik kazası sonucu uzuvlarını kaybetmiş kişiler iş kazası sebebiyle engelli olan bireyler ve nörolojik sebeplerden dolayı doğuştan veya sonradan engelli olan bireylerin oluşturduğu bir kitle göze çarpıyor.

-          Çalıştığınız Ve En Beğendiğiniz Oyuncu Kim ?

Takım arkadaşlarım arasında herhangi bir seçim yapmam doğru olmaz diye düşünüyorum herkes kendi engel durumuna göre ellerinden gelenin en iyisini yapmanın gayreti içerisinde. Ancak bir isim söylemem gerekiyorsa milli takım tecrübesinden ve bir beden eğitimi öğretmeni olan ayrıca profesyonel spor geçmişi olan sonradan engelli olarak takımımıza katılan Metin KARACA’yı söyleyebilirim sahada oyunu okumasıyla ve desteğiyle tam bir takım lideri ruhuna sahip ve bizleri oyun esnasında motive etme konusunda da çok iyi.

 

-          Sizce Türkiye’de Oturarak Voleybola İlgi Nasıl Yaratılır ?

                                                                                                                                                                               Bu konuda oturarak voleybolu tanıtan kısa reklamlar kamu spotları çekilerek yayınlanabilir engellileri teşvik etmek amacıyla. Ayrıca spor il müdürlükleri, antrenörler, milli takım antrenörleri, sporcular, uzman fizyoterapistlerin bulunduğu bir grup oluşturularak bedensel engelliler spor federasyonunun ve spor bakanlığının desteğiyle söyleyişiler organizasyonlar ve tanıtım toplantıları yapılarak her ilde engellilere oturarak voleybol branşı anlatılabilir.

                

-          Dünyada En Beğendiğiniz Oturarak Voleybol Antrenör Ve Oyuncusu Kim ?

Dünya’da oturarak voleybolda benim için göze çarpan takım Bosna Hersek bundan dolayı da antrenör olarak Bosna Hersek milli takım antrenörü Miralem ZUBOVİC’i  oyuncu olarakta yine Bosna Hersek milli takım oyuncusu Safet ALIBASİC’i Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa şampiyonasındaki performanslarından dolayı  beğeniyorum. 

Anahtar Kelimeler: Turan Işık

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV