25 Mart 2019 Pazartesi

Motta: Türk Kızları baskı altında

Hürriyet Gazetesi muhabiri ve sitemizin yazarlarından Süleyman Arat'ın Eczacıbaşı vitrA'nın Brezilyalı Teknik Direktörü Marco Motta ile yaptığı söyleşi de Brezilyalı teknik adamdan çarpıcı tespit: ‘Türk kızları baskı atında’

02 Ocak 2018 Salı 07:47
Motta: Türk Kızları baskı altında

Alt yapılara verdiği önemle 52 yıldır Türk Voleyboluna yüzlerce isim kazandıran Eczacıbaşı Spor Kulübü, bu yıl Brezilyalı teknik adam Marco Motta ile yeniden gençlere ve alt yapılara önem veren misyonuna geri döndü.

Brezilyalı teknik adam Marco Motta liderliğinde, A takımının ortalamasını 3,5 yaş geri çekmeyi başaran Eczacıbaşı VitrA, bütçesinde yüzde 30’luk bir indirim sağlarken Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin ilk devresini de Fenerbahçe’nin 1 puan önünde lider bitirmeyi başardı. 

GELECEĞE SMAÇ

‘Geleceğe Smaç’ projesi kapsamında İstanbul’da Etiler, Dragos, Koşuyolu, Ayazağa İzmir’de Çiğli, Bornova, Gaziemir’in yanı sıra, Antalya, Bodrum ve Çorlu’da toplam iki bin kişilik alt yapı ordusuna sahip olduklarını belirten Marco Motta, “Alttan gelen oyuncular arasında, gelecekte bir takım kurabilecek kadar yetenekli oyuncular var. İyi çalıştırılıp tecrübe kazandırılırsa dünya çapında bir takım oluşturulabilir” diyor.

 

TÜRK KIZLARI BASKI ALTINDA 

Türk genç kızlarında dikkat çekici oranda özgüven eksikliği gördüğünü belirten Motta, ‘Türk genç kızları çok baskı altında yetişiyorlar. Türk kızlarının kalplerine değmek gerekiyor. Onlarla konuşup başaracaklarına inandırdığınız zaman bütün kalplerini ortaya koyuyorlar. Kendilerine inandıkları zaman imkansızı başaracak bir potansiyelleri var” 

HEM OYNAYIP HEM HAYATTAN ZEVK ALACAKLAR 

Voleybolcu genç kızların psikolojilerine çok yüklenmeden, hem çalışmalarını hem de hayattan zevk almalarını sağlamaya dikkat ettiklerini ifade eden Motta, ‘Hepsi sağlıklı bireyler. Hormonları çalışıyor. Hayattan zevk almaları gereken yaştalar. Elbette ki erkek arkadaş ve eğlenmeyi de düşünecekler. Bunun dengesini iyi kurmak zorundayız” dedi. 

BEN TEKNİK ÖNERİLERİ VERİYORUM 

Görevini A takım koçu ve alt yapıların teknik boyutunun sorumlusu olarak tanımlayan Motta, ‘Eczacıbaşı’nın ulaşmak istediği hedefler için en iyi ve doğru teknik öneriyi verebilmek için alt yapı koçlarıyla koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Yazın iki ay alt ve üst kategori oyuncularıyla birlikte çalıştım. Alt yapıların koçlarına teknik planlar verdim. Hepsiyle düzenli toplantılar yaparak önerdiğim planların uygulanıp uygulanmadığını kontrol ediyorum. ‘Hedefimiz 3-4 yıllık bir planla Eczacıbaşı’nın yakın geleceğini kurmak” 

TÜRKLER DÜNYANIN ZİRVESİNDE

Vestel Venus Sultanlar Ligi’nin dünyanın en önemli ligi haline geldiğini vurgulayan Motta, Türk Voleybolunda  çok büyük bir sıçrama yaşandığını vurgulayarak “Federasyon alt yapılara çok büyük önem vermeye başlayınca, alt yapılara önem veren kulüpler de çoğaldı. Artık daha çok para harcanıyor, iyi koçlara, iyi oyunculara yatırım yapılıyor. Gelecek çok parlak” şeklinde konuştu. 

BEN TAKIMIMA AŞIĞIM 

Bu sezon takımda çok köklü bir değişim yarattıklarını belirten Motta, “Takımın yarısını değiştirdik, yaş ortalamasını 3,5 yaş düşürüp 25 yaş ortalaması civarına çektik. ‘Genç bir takım kurduk, zamana ihtiyacımız var’ gibi cümleler hiç kurmadan, savaşçı, yarışmacı bir ekip yarattık. Kulübün harcadığı para yüzde 30 azaldı ama performansı yükseldi. İlk yarıyı lider bitirdik. Biz bu ligin favorisi değiliz ama sonuna kadar vazgeçmeden savaşarak şampiyonluğun peşinde olacak bir takımı inşa etmeye çalışıyoruz. Ben bu takıma aşığım. Şampiyonluktan önce Eczacıbaşı ve Türk voleyboluna oyuncu yetiştirmeyi istiyoruz. Bununla birlikte şampiyonluk da gelirse elbette çok mutlu oluruz.” 


VOLEYBOLCU FABRİKASI 

Motta, “Eczacıbaşı bugünkü Türk voleyboluna en fazla oyuncu kazandıran kulüptür. 

Burası bir voleybol fabrikası gibidir. Halen Sultanlar Ligi’nde forma giyen 26 oyuncu, 1’nci Lig’de 20 oyuncu, 2’nci Lig’de 3 oyuncu ilk alt yapılarına Eczacıbaşı’nda başlamıştır. Biz bir voleybol fabrikası gibiyiz” 

 ECZACIDAN YETİŞEN  SULTANLAR LİGİ OYUNCULARI 

Şeyma Ercan, Ceylan Arısan(Beşiktaş), Fatma Yıldırım (Bursa Büyükşehir), Janset Cemre Erkul (Çanakkale), Hande Baladın, Büşra Kılıçlı, Gözde Yılmaz, Ezgi Dilik, Yasemin Güveli, Ceren Nur Domaç (Eczacıbaşı),  Merve Dalbeler, Dicle Nur Babat (Fenerbahçe),  Buse Kayacan, Cansu Çetin (Galatasaray), Neşve Büyükbayram (Halkbank), Gökçen Denkel (İlbank), Buse Melis Kara, Çağla Erdem,  Selmin Karahan, Arelya Karasoy (Beylikdüzü), Sinem Bayazıt, Hazal Selin Arifoğlu (Nilüfer Belediye), Gizem Mısra Aşçı, Rida Erlitepe (Seramiksan), Naz Aydemir Akyol, Melis Durul (Vakıfbank) 

Süleyman Arat / Hürriyet

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV